Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út říj 15 @15:00 -
Brno: RAF 68, vernisáž výstavy

Nejnovější komentáře

 • 20.09.2019 07:16
  Podle popisu individuum s povahou, kterou Džugašvilli potřeboval.

  Read more...

   
 • 16.09.2019 14:32
  Socha Koněva byla postavena za přítomnosti ruských okupantů ...

  Read more...

   
 • 16.09.2019 14:10
  "Od poloviny 90. let přemýšlivější lidé postupně ztrácejí ...

  Read more...

   
 • 16.09.2019 08:40
  Objektivita, nestrannost neznámá slova v ruském slovníku.

  Read more...

   
 • 16.09.2019 04:31
  Jen několik poznámek k předchozím komentářům. První - Ano ...

  Read more...

   
 • 16.09.2019 02:38
  Již sto let máme v čele státu presidenta. A je to vskutku ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Neúčastnil se sice disidentského hnutí, byl samostatným a samorostlým disidentem. Šel neohroženě a důsledně za svými kritickými postoji a názory až do tragického konce. Proto by měl být jmenován čestným občanem.

 

 

Sledovala jsem jeho vývoj, jeho zrání od poloviny 80. let, jako mluvčí Charty 77 (v roce 1987) jsem spolu s přáteli formulovala a vydávala texty o jeho svobodomilovném úsilí, o jeho snaze kandidovat do sněmovny Federálního shromáždění, i protesty proti jeho tvrdé persekuci. Byla jsem ve spojení s jeho bratrem Jiřím i s jeho matkou Gertrudou a byla jsem zřejmě poslední aktivistkou z Prahy, která ho navštívila před jeho posledním zatčením a osudným uvězněním na jaře r. 1988.

Tehdy jsem mu radila, aby se věnoval svému zdravotnímu stavu, který po vězeňských útrapách nebyl dobrý, aby navštívil lékaře a tak předešel dalšímu uvěznění. Pavel byl však plný víry v brzkou změnu totalitního režimu a plný optimismu, že už se mu nemůže nic špatného stát. Dodnes ho vidím ve dveřích matčina bytu, jak se se mnou loučí a říká: „Nebojte se, teď už mi nic zlého neudělají, je tady přece Gorbačov.“

Zakrátko na to byl znovu zatčen. Protestoval, držel hladovku a jeho oslabený organismus ji neustál. Pavel Wonka zemřel. Jeho pohřeb ve Vrchlabí byl mohutnou národní tryznou.

Pavel Wonka nebyl ovšem jen ojedinělým novodobým protestantem. Byl to také myslitel. Obdivovali jsme jeho texty na různá témata. Ač mu nebylo – pro jeho česko-německý původ – dopřáno náležité vzdělání, jeho texty měly obdivuhodnou úroveň.

Památka Pavla Wonky by měla být častěji připomínána. Měla by být předkládána hlavně mladým lidem, měla by vejít i do jejich učebnic.

 

Libuše Šilhánová, 20.září 2011

 

Dne 27.září 2011 se stal Pavel Wonka čestným občanem města Hradce Králového !

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

0 #2 Fr.Zákostelský 2011-09-27 10:11
Za vlady jedné strany byl člověk který se vzepřel státní moci vnímán jako divný člověk,malem pedofil.Pavel Wonka byl vnímán přesně timto způsobem ač mu žádný bachař nešahal v morálnosti ani po kotníky.Ptal jsem se na to několika klíčníků.Dnes to začíná být uplně stejné.
+3 #1 Jaroslav Kovaříček 2011-09-25 10:45
Ano, Pavel Wonka byl mimořádně čestný a statečný člověk. V disidentu nepůsobil a není divu. Vždyť v té Chartě alespoň polovina lidí byla pochybného charakteru. Ostatně vznik Charty byl vyprovokován na obranu Plastic people, jejichž "hudba" musí v kultivovaném člověku vzbuzovat jen odpor. Pavel nezemřel ve vězení na oslabení, byl tam docela sprostě ubit bachaři. Bratr Jiří má o tom důkazy. Kdo si z těch chartistů po jeho smrti na Pavla vzpomněl, vykašlali se na něho jak před smrtí tak i po jeho zavraždění.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)