Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...

     
  • 13.04.2024 09:48
    Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

    Read more...

     
  • 13.04.2024 07:45
    Vondráčková s Michalem se na soudy obracejí často, vedou ...

    Read more...

     
  • 09.04.2024 07:03
    A businessman from the USA wrote to me I don't know anyone ...

    Read more...

     
  • 09.04.2024 06:59
    Napsal mi podnikatel u USA: Neznám nikoho dalšího, kdo by ...

    Read more...

     
  • 08.04.2024 18:19
    Zdravim, pane Šinágl Ještě si někdo myslí, že ČR je právní ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Esterhazy Janos hrabeTyto webové stránky - https://esterhazyjanos.cz/ -  vyhotovila PhDr. Kláris, Georgina v roce 2021. Místa, kde má hrabě János Esterázy  pamětní desku, sochu apod. Po kliknutí na Szlovákia se objeví místa na Slovensku, kde má pamětní desku. Momentálně na 45 místech. V Ilavě a Leopoldově, kde byl vězněn, pamětní desku nemá… V Csehország - ČR - byl vězněn v Plzni, Ročově (okr. Louny), Mírově, kde také zemřel… Památníky má na Mírově a na hřbitově v Praze – Motole...

Služebník Boží János Esterházy se narodil 14.03.1901 ve slovenské vsi Veľké Zálužie, poblíž Nitry. Jeho otec, hrabě János Mihály zemřel, když byly synovi 4 roky. Matka, Elžbieta Tarnowska, mu předala živou katolickou víru, maďarské a polské vlastenectví a ducha služby. Coby čelný představitel maďarské menšiny na Slovensku byl parlamentním poslancem v Praze a v Bratislavě. Odvážně vystupoval v obraně Božího práva, lidské důstojnosti, spravedlnosti a pravdy. V období II. světové války se podílel na zachraňování pronásledovaných židů, Čechů, Slováků, Poláků a příslušníků jiných národů. Byl pronásledován příslušníky maďarské Strany Šípových křížů a německými nacisty. Vždy odvážně hlásal: „Naším znamením je kříž!“

V roce 1945 jej uvěznilo sovětské NKVD, prošel výslechy na Lubjance, byl odsouzen na 10 let nucených prací, na Sibiři onemocněl tuberkulózou. V komunistickém Československu byl odsouzen k trestu smrti, který byl později změněn na doživotí. Bez možnosti nezbytné léčby zemřel 8.3.1957 ve věznici v Mírově. Svátostmi jej zaopatřil bl. Vasiľ Hopko, mučedník, prešovský řeckokatolický biskup.

Spoluvězňové z lágrů a z vězení, mj. slovenští duchovní, jej považovali za věrného následovníka Kristova, za „světce“, který v nich povzbuzoval naději, učil je důvěřovat Bohu a odpouštět. Příznačná pro něj byla evangelijní víra, láska k Ježíši v Nejsvětější svátosti, již u něj kněží ukrývali, mariánská zbožnost a úcta ke svatým. Do poslední chvíle se modlil za vlastní pronásledovatele a za smíření mezi středoevropskými národy.  Jeho proces blahořečení byl zahájen v březnu 2019 v Krakově.

***

Hrabě János Esterházy jako křesťansko-socialistický / křesťansko-sociální politik v občansko-demokratickém pluralitním politickém systému první Československé republiky

***

J.Š. 4.7.2022 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)