Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Valdova_avers_011211Zápas s odkazem dvou totalitních režimů

… Tyto smlouvy mohou ve skutečnosti změnit široce rozšířené vnímání takzvané Jaltské zrady, jelikož byly podepsány Československou vládou dávno před konferencí na Krymu. Obzvláště otřesná je smlouva o budoucím rozdělení pravomocí na osvobozených územích podepsaná mezi Československou exilovou vládou a SSSR v Londýně, měsíc před vyloděním v Normandii. …

 

 

Tato esej diskutuje historii Československa v mezinárodním kontextu a prezentuje některé méně známé mezinárodní smlouvy podepsané exilovou vládou Edvarda Beneše.

Během své krátké historie se Československo stalo součástí dvou totalitních režimů, nejprve Protektorátu Nacistického Německa, a později jakožto Sovětský satelit, a jeho cesta k demokracii byla poseta stovkami tisíc zavražděných civilistů v době míru.

Tato esej je inspirována článkem Roberta A Dahla “Jaké instituce vyžaduje rozsáhlá demokracie?” který byl publikován v PSQ (Political Science Quarterly), Vol. 120, č. 2, letní vydání 2005, a  v knize “Smysl Americké demokracie” od R Shapira publikované APS (Academy of Political Science).

První část stručně prezentuje ústavní vývoj v Československu od 1.SV do roku 1992, a vysvětluje nejdůležitější změny včleněné jednotlivými vládami. Analytická část této sekce přebírá podmínky polyarchální demokracie tak, jak jsou vysvětleny v Dahlově článku a aplikuje jeho závěry na situaci v Československu. Hlavním cílem knihy je pokusit se identifikovat hlavní důvody proč se oblíbený projekt presidenta Wilsona tak šeredně nepovedl.

Valdova_revers_011211Druhá část knížky prezentuje pozorování rozhodujících událostí v historii Československa. Tento přehled je velmi stručný a zdůrazňuje pouze události, které já osobně považuji za klíčové body obratu.  Části 3 a 4 jsou věnovány možným chybám ve volebním system jako takovém, především s ohledem na jeho podstatu, a vlivu médií v uzavřené společnosti vážně omezené jazykovou bariérou.

Pátá, závěrečná část, srovnává má pozorování s Dahlovými principy polyarchální demokracie, a definuje podmínky, které se mohou později ukázat jako kritické pro další demokratický vývoj. Systém může mít řadu formálních znaků demokracie, a být přitom bezohlednou autokracií s vysokým počtem nepřirozených úmrtí zapřičiněných státem. Článek je míněn jako příspěvek k diskusi na téma jaký je rozdíl mezi demokracií a totalitním režimem, a pomoci k identifikaci podmínek, které přímo vedou k tyranii.

K této knize je připojen dodatek, který obsahuje přepis nepříliš známých originálních dokumentů. Především jde o Československo-sovětskou smlouvu o přátelství, vzájemné pomoci, a poválečné spolupráci mezi Československou Republikou a SSSR, která byla podepsána exilovou vládou 12. prosince 1943. Smlouvu ohledně vztahu mezi Československou vládou a velitelem sovětských vojsk o vstupu na sovětské armády na Československé území podepsanou Československou exilovou vládou v Londýně 8.května 1944, podrobný výtah z Programu  Československé vlády Národní Fronty Čechů a Slováků přijatého 5.dubna 1945 (tzv. Košický vládní program), Smlouvu o uranu podepsanou Benešovou vládou v listopadu 1945, a analýzu U.S. Ambasadora do Československa Laurence A. Steinhardta “Původ Československé krize” pro Generála Marshalla, U.S. Secretary of State, z 30. dubna 1948.

Tyto smlouvy mohou ve skutečnosti změnit široce rozšířené vnímání takzvané Jaltské zrady, jelikož byly podepsány Československou vládou dávno před konferencí na Krymu. Obzvláště otřesná je smlouva o budoucím rozdělení pravomocí na osvobozených územích podepsaná mezi Československou exilovou vládou a SSSR v Londýně, měsíc před vyloděním v Normandii.

Speciální poděkování patří Národnímu archivu v Praze, a lidem z Americké akademické a zpravodajské komunity, kteří poskytli podporu a pomohli s lokalizací materiálu v jejich knihovnách.

Dr. Veronika Valdová

 

P.S.

Kniha je k dispozici na Amazon ZDE. J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)