Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá srp 26 @15:00 -
Lošany: Otevření Památníku rodiny Mašínů

Nejnovější komentáře

 • 09.08.2022 12:44
  Díky, díky, díky. Když mi bylo 17 až 19 let, tak můj parťák byl ...

  Read more...

   
 • 06.08.2022 14:37
  Jak jste se právě od sudetoněmeckého pisálka dozvěděli, vzal ...

  Read more...

   
 • 05.08.2022 13:06
  Na Ukrajině padla plukovnice, která se chlubila zabíjením.

  Read more...

   
 • 05.08.2022 11:12
  Exekutor zabavil dům investora Krúpy. Ve prospěch firmy, s ...

  Read more...

   
 • 04.08.2022 13:45
  Rusko nyní spaluje zemní plyn tak intenzivně, že je plamen ...

  Read more...

   
 • 03.08.2022 18:59
  Díky za zprávu. Stručné, silné, výstižné. Ari Lieberman

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Herman_DanielTak nám odvolali Hermana, ano Daniela Hermana, ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů, mimochodem již čtvrtého během šesti let. Ráno ve středu přišel do úřadu a odpoledne po „českopartyzánsku“ již nebyl. Prý to tentokrát nebyli sociální demokraté, kteří na protest proti vzniku ústavu hromadně opustili před šesti nebo kolika léty parlament, takovou pozoruhodnou hromadnou davovost pěstovali při nástupu Hitlera jen nacisté v Reichstagu, ani není vinen syn a občan USA JUDr. Jiří Dienstbier ml. od stejnojmenného otce, jenž byl kdysi korespodentem Rudého práva v USA a po roce 1989 stále oslavovaným ministrem zahraničí, známým svým prohlášením, že nikdo nemusel emigrovat, konečně on už v cizině byl.

 

Ten nejdříve ÚSTR odmítl a nyní prý je již pro, i když se na něho a jeho stranu budou soudruzi z KSČM moc zlobit a tak alespoň Ústavu přidali ještě období nacismu a protektorátu, i když tím se vždy zabývalo mnoho jiných institucí za i po době komunismu, asi aby neměli na ty zločiny komunismu tolik času.

V tiskovém prohlášení o odvolání ředitele stylizovaném v duchu podobných z ÚV KSČ se praví, že zveřejňování dokumentů bylo utajováno, ačkoliv ústav vydal 114 publikací a periodik!

Také prý ředitel, zřejmě když za své krátké kariéry přišel do úřadu šel do své pracovny namísto, aby prováděl digitalizaci dokumentů. A hlavně ústav neměl kvalitní pracovníky tak jako republice chybí kvalitní turisté, neboť kvalita zboží, pardon lidí se dá poznat již čichem. Zkrátka - jak píše Respekt 14 ředitel pořád zkoumal neznámé materiály např. o dobročinné organizaci StB a zcela opomenul, jak argumentuje jeden z podepsaných místopředsedů Rady kvalitní Mgr. Lukáš Jelínek /jistě všichni znáte/ zkoumat, jaká byla tehdy skutečná úroveň zdravotnictví či vnímání komunismu u dělníků na Ostravsku, zkrátka to, co by magistrovi mohla bez problémů vyprávět polovina ještě žijícího národa - a kvalitně. Třeba to, jak nebylo maso a prázdné Masny se zaplňovaly čínskými konzervami. To ovšem historik nemohl zjistit, nikdo mu to zkrátka neřekl.

Nebo jiný syn slovutného otce taktéž podepsaný Mgr. Michal Uhl /28 let/ odmítá - někdy po době, kdy zemřel náš Kléma, co stával pod lucernou označení Československa jako totalita. Sice ještě nebyl tehdy na světě, ale ví, jistě ze studia tehdejšího tisku, které našel u tatínka v ČTK, jaká to byla krásná doba. Jinak by předsedkyně Rady, disidentka a chartistka Petruška Šustrová Tiskové prohlášení nepodepsala, ví přece nejlépe jak dobře se i po podepsání Charty žilo, ta solidarita, přátelství a kamarádství! Dnes se nehádají a neodcházejí jen v ÚSTR, ale podívejte se třeba na atmosféru kdekoliv, v soukromí i na ministerstvech.

Dva měsíce se tutlalo, že náhrada byla již, zatím asi dočasně bleskově nalezena. Aby podle Tiskového prohlášení měl ústav vědecké renomé stane se ředitelkou překladatelka polské beletrie, o rok mladší než Daniel Herman jistá neznámá Pavla Foglová /měla studovat ale na UP Olomouc i UK Praha/ kdysi v kulturním středisku ve Varšavě, i tahle střediska mají hádavé problémy. Tak by člověka zajímalo, jestli alespoň jednou navštívila obdobný institut IPN – Instytut Pamieci Narodowej ve Varšavě, aby věděla, co se má zkoumat.

Apropos: Daniel Herman, který zná poměry v Německu i v USA a nedávno se setkal s Madeleine Albrightovou byl farářem. Jeden z nejznámějších a populárních ředitelů podobného ústavu v Berlině byl protestantským farářem je dnešním prezidentem Německa a jeho Gauckův úřad je stále pojmem.

 

Václav Hora, 11.4.2013

 

P.S.

Ano, takto se v demokratické zemi neodvolává ředitel, ale někde v Africe! K rukám ředitele Mgr. Daniela Hermana jsem zaslal 2x ZOI – 23.1.2011 a 4.4.2012. Bohužel mi ÚSTR nemohl vyhovět což je smutné konstatování. Též musím uvést, že pan Herman oceňoval v poslední době moji činnost při osobních setkáních, přesto, že mně kdysi na jednom veřejném mítinku, který moderoval, odmítl udělit slovo, přestože jsem se hlásil mezi prvními a i účastníci z řad veřejnosti požadovali jeho udělení. Pokud bych měl uvažovat ve smyslu životního příběhu Joachima Gaucka, tak bych měl u nás na mysli především dva známé evangelické kněze, Michala Šimka a Marka Zikmunda, kdy stojí za připomenutí jeho projev na pohřbu Ctirada Mašína v Clevelandu, přednesený evangelickým knězem Janem Dusem.

 

Jan Šinágl, 12.4.2013

* * *

Za nezávislost ÚSTR

Jakmile se jedná o problematiku zločinnosti komunistů začínají problémy. Kdyby šlo o ústav zabývající se zločiny nacionálního socialismu byl by klid. Cokoliv se hodí k pozvolné diskreditaci zařízení, které se zabývá minulostí a současností komunistické ideologie. Výměna vedoucích, diskreditující články v médiích. Neustále jsou zde síly,  které různě znevažují práci ústavu tak, aby jeho činnost byla diskvalifikována.

Chaos je náš zrádce: Nacismus nás sjednotil, komunismus rozdělil.

 

K.Mrzílek, 11.4.2013

 

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

+2 #1 pitr 2013-04-15 18:38
Herman ,prý doktor jak jej označil Nečas!!Farář,kt erý se s..e do politiky!!

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)