Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá srp 26 @15:00 -
Lošany: Otevření Památníku rodiny Mašínů

Nejnovější komentáře

 • 09.08.2022 12:44
  Díky, díky, díky. Když mi bylo 17 až 19 let, tak můj parťák byl ...

  Read more...

   
 • 06.08.2022 14:37
  Jak jste se právě od sudetoněmeckého pisálka dozvěděli, vzal ...

  Read more...

   
 • 05.08.2022 13:06
  Na Ukrajině padla plukovnice, která se chlubila zabíjením.

  Read more...

   
 • 05.08.2022 11:12
  Exekutor zabavil dům investora Krúpy. Ve prospěch firmy, s ...

  Read more...

   
 • 04.08.2022 13:45
  Rusko nyní spaluje zemní plyn tak intenzivně, že je plamen ...

  Read more...

   
 • 03.08.2022 18:59
  Díky za zprávu. Stručné, silné, výstižné. Ari Lieberman

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zeman_MilosZdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je v podstatě jen taková vedlejší „legrácka“ mezi tím, co sledujeme jinak v jeho chování: kolíkování zahraničně-politického hřiště, nebo srdečné setkání s uskupením, které mu poskytlo podporu v kampani a které má ministerstvo vnitra na seznamu levicových extrémistů. Zeman se také sešel s Jiřím Langem, ředitelem BIS. Na to je potřeba dávat pozor, protože Zeman kontrarozvědku nesmí úkolovat bez vědomí vlády (!). Jeho aktivity nad rámec ústavy bude patrně třeba hned od samého počátku bedlivě sledovat a hlasitě kritizovat. Obávám se totiž, že Petr Nečas hodlá k zasahování do kompetencí vlády mlčet.

1) Miloš Zeman si kolíkuje své vlastní hřiště v zahraniční politice + Livia Klausová

O tom, že si Miloš Zeman vymezuje vlastní prostor pro zahraniční politiku, svědčí nejen jmenování Hynka Kmoníčka, kontroverzního velvyslance, vedoucím zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, ale také návrhy na politické nominace velvyslanců nebo záměrné opomíjení ministra zahraničí při důležitých událostech či pokus o jeho zesměšnění na zahraniční návštěvě (Slovensko).

Pokud jde o nominaci Livie Klausové, vůbec nejde jen o to, že je jí 70 let (Kariérní řád omezuje věk velvyslance věkem 65 let), že nemá diplomatické vzdělání ani praxi, případně že chce být dnes, poté, co se Klausovi intenzivně zapojili do prezidentské volební kampaně, loajální podřízenou ministra zahraničí, event. že nemá bezpečnostní prověrku NBÚ.

Jde především o to, že MZV na základě posudku Personální rady ministerstva NAVRHLO, vláda ČR SCHVÁLILA a prezident Václav Klaus PODEPSAL a v rámci zahraniční služební cesty na Slovensko i v Bratislavě PŘEDSTAVIL kariérního diplomata Jaromíra Plíška. Co teď s tím? Bude se Klausův podpis zmizíkovat? Nejde tedy pouze o diplomatické faux pas, ale o to, že proces jmenování velvyslance byl Jaromíra Plíška velvyslancem byl u nás v zásadě UKONČEN. Co tedy s tím? Klaus svůj podpis odvolá nebo přeškrtne, vláda zruší své usnesení z 10. února 2013, všichni se budou tvářit, že nic z toho neproběhlo a neexistuje, nebo co vlastně? Proč vlastně ne, v českém Kocourkově je možné všechno.

http://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/rozhodnuti-prezidenta/jmenovani-odvolani-rozhodnuti/velvyslanci-cr-v-zahranici.shtml - Jako by byl už obsah pod původním linkem změněn…?

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/220704-zeman-chce-za-velvyslankyni-v-sr-klausovou-schwarzenberg-ji-odmitl/

Totéž, co řekl k procesu schválení Jaromíra Plíška Karel Schwarzenberg České televizi, znovu zopakoval i pro Právo: “Já jsem nečekal na prezidenta Zemana. Nesmíte zapomenout, že velvyslanec do Bratislavy byl schválen ještě prezidentem Klausem. Dokonce Klaus při poslední návštěvě Bratislavy řekl, ten tady bude příště velvyslancem, protože to podepsal. Ale než to stávající velvyslanec v Bratislavě mohl předat slovenské straně, dostal telefon od Zemana, že to má pozastavit” (Právo, 6. 4. 2013).

Zároveň je třeba mít na paměti, že president – v souladu s Ústavou ČR – může velvyslance toliko jmenovat, nebo nejmenovat. Nic mezi tím. Navrhovat velvyslance mu nepřísluší, takovou pravomocí nedisponuje. Zde je v ústavě zakotven jiný mechanismus, než kupř. u jmenování soudců Ústavního soudu. V tomto případě prezident navrhuje, Senát schvaluje. Tohoto omezení si je Zeman pochopitelně dobře vědom, přesto zkouší, kam až může zajít.

http://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/rozhodnuti-prezidenta/jmenovani-odvolani-rozhodnuti/velvyslanci-cr-v-zahranici.shtml

http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/organizacni_struktura/procedura_jmenovani_velvyslance.html

Jméno Livie Klausové uvolnil Miloš Zeman nediplomaticky prostřednictvím své mluvčí dne 28.3.2013 pro sdělovací prostředky, což připomněl před několika dny i předseda vlády Petr Nečas: "Nicméně, abychom byli úplně korektní, je třeba zmínit, že první, kdo poslal do veřejného oběhu jméno paní Klausové, byla mluvčí pana prezidenta Zemana.” (Petr Nečas na regionálním sněmu ODS v Pozlovicích na Zlínsku, Parlamentní listy /ČTK/, 6. 3. 2013).

Zajímavou kapitolu pak tvoří prověrka NBÚ.

Pokud by jmenovanému velvyslanci chyběla, případně MZV nedodalo pro zahájení prověrky NBÚ příslušné dobrozdání o konkrétním zastávaném místě pro žadatele spolu s okruhem utajovaných informací, s nimiž bude přicházet do styku, nemohlo by být prověřování vůbec zahájeno a ministr zahraničí, který by případně položil palec na vyslání takového člověka bez prověrky, by se vystavil poměrně pravděpodobně možnému trestnímu stíhání. Velvyslanec musí mít prověrku minimálně na stupeň utajení “tajné” (“T”), protože z titulu své funkce spolupracuje s m.j. bezpečnostními složkami a stává se nositelem informací o bezpečnostní politice státu. Podle přílohy k Nařízení vlády č. 522/2005 Sb., kterým se stanoví seznam utajovaných informací m.j. v resortu MZV, mohou být takové informace dokonce ve stupni utajení “přísně tajné” (“PT”) a pokud by tedy velvyslanec disponoval prověrkou pouze ve stupni utajení “T”, nemohl by se s takovými informacemi seznamovat.

http://www.nbu.cz/cs/pravni-predpisy/provadeci-pravni-predpisy/narizeni-vlady-c-5222005/

Pokud by prověrka NBÚ nebyla dělána na “zakázku” pro protekčního politicky obsazeného velvyslance (takový postup NBÚ by pochopitelně byl v rozporu se zákonem), je třeba konstatovat již dnes, že by Livia Klausová poměrně pravděpodobně prověrku vůbec nemohla obdržet. NBÚ by se musel zabývat i majetkovými poměry manželů Klausových, prověřit jejich účty, daňová přiznání a vrátit například také k událostem před privatizací České spořitelny, případně také k někdejšímu zjištění deníku Právo: Podle zjištění tohoto listu například šéf Sněmovny a ODS Václav Klaus se ve svých přiznáních parlamentu nezmínil o manželce Lívii a její funkci v dozorčí radě České spořitelny ani některých dalších, z nichž už odešla. Pouze v oznámení za rok 1996 v kolonce manželka uvedl: družstevní byt dokončený v roce 1996 (Právo, 13. 3. 2002).

http://www.nbu.cz/cs/ochrana-utajovanych-informaci/personalni-bezpecnost/jak-pozat-o-osvedceni--prvni-zadost/

http://blisty.cz/art/10349.html

Pondělní Události ČT (ČT, Události, 8. 4. 2013) konstatovaly, že Livia Klausová si (možná) počká na příští vládu, která bude mít blíže k Hradu (to už jí bude 71 let). To by bylo bezpochyby vhodnější, pakliže proces jmenování velvyslance u nás proběhl a zastaven byl až v zahraničí těsně před udělením agreement. Sociálnědemokratická vláda a její pravděpodobný příští ministr zahraničí Libomír Zaorálek se jistě již dnes těší na převzetí horkého bramboru a na to, že bude moci udělat z ambasády v Bratislavě útulný domov pro důchodce.

Miloš Zeman nicméně do dnešního dne na jmenování Livie Klausové trvá a nadále, dokonce v době, kdy je ministr zahraniční služebně mimo území ČR, hraje veřejně svou mocenskou hru.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/ve-hre-o-post-velvyslance-na-slovensku-je-16-variant-l-klausova-zustava-hradni-favoritkou--1198509

 

2) BIS

Miloš Zeman přijal v úterý ředitele BIS. Ano, té zpravodajské služby, jejíž práci nedávno zhodnotil následovně: "Je to snůška drbů kombinovaná s informacemi z veřejných zdrojů. Tyto zprávy jsou tajné, jen aby se neprokázala totální impotence této služby". Dočítáme se současně, že prezident má právo BIS úkolovat.

http://www.novinky.cz/domaci/298563-zeman-jednal-na-hrade-s-sefem-kontrarozvedky.html

To ano, nemělo by ale zapadnout, že toliko s vědomím vlády (§ 8 zákona č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách ČR, ve z.p.p.). Ta také za činnost odpovídá a koordinuje ji (§ 7 téhož zákona), nikoliv president.

http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?page=0&idBiblio=42079&recShow=7&nr=153~2F1994&rpp=15#parCnt

Pozor tedy na ty skulinky, na něž velmi správně upozornila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová ("Miloši Zemanovi se nesmí uvolnit milimetr prostoru, jinak se tam natlačí" /MfD, 16. 2. 2013/)

 

3) Klub českého pohraničí

Miloš Zeman přijal také a poděkoval za podporu v kampani zástupcům Vlasteneckého fóra, které zahrnuje například veterány druhé světové války, politické vězně a Klub českého pohraničí. Zdůraznil, že by uvítal, aby se zástupci Vlasteneckého fóra stali jeho neformálním poradním sborem "v otázce obhajoby českých národních zájmů" (eurofederalista ?). K tomu lze jen dodat, že "Klub Českého pohraničí" je složen především z předlistopadových pohraničníků a dostal se už i do (předběžné) Zprávy MV o extrémismu v ČR za rok 2012 (část věnovaná levicovému extrémismu). To jen tak, aby to nezapadlo.

P.S.

Zpráva MV o extrémismu v ČR za rok 2012 doposud není na stránkách MV, byla však v rámci kritického článku Deníku Referendum zveřejněna zde, viz závěr článku,

http://www.denikreferendum.cz/clanek/15295-ministerstvo-vnitra-radi-k-extremistum-alternativu-zdola-ilony-svihlikove

 

Sylva Šauerová, 10.4.2013

* * *

Bude opět poslušně celá vláda mlčet jako v případě zločinné amnestie. Nepřekvapí to při jejím současném složení, ale překvapilo by mne mlčení Karla Schwarzenberga! Mimochodem oficiálních portrétů Miloše Zemana se prodalo 4x méně, než za stejné období Václava Klause po jeho prvním zvolení. Mnoho měst a škol nejeví zájem, navíc je k tomu žádný zákon nenutí. Žádný moudrý a odpovědný učitel nebude dávat svým žákům za vzor alkoholika a člověka nedobrých mravů a způsobů. Doporučil bych místo podobizny současného prezidenta vyvěsit státní znak, většina dětí vůbec neví jak vypadá, za to zná mnoho vtipů o posledních dvou prezidentech… Ostatně soudím, při předpokládaném dosavadním vývoji a jeho nezvratnosti, že by bylo moudré, aby se státní tiskárny raději už preventivně začaly připravovat na opětovný tisk portrétu prezidenta a poštovní známky, nikoliv z důvodů jejich nedostatku, ale potřeby nového obsahu…

 

Jan Šinágl, 12.4.2013

* * *

Miloš Zeman a jeho zdravotní stav…?!

Výzva tříkrálová a Prosba

Ohrožuje prezidenta Miloše Zemana a naši zemi i jeho zdravotní stav?

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)