Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bata Jan AntoninČlověk by si myslel, že o zisku jako výsledku hospodaření je dnes už každému jasno. „Účelem akciové společnosti je maximalizace zisku“. Toto strohé konstatování zákona o akciových společnostech vypadá pro laika děsivě. Tož ták, honba za ziskem je přímo účelem podnikání! To znamená, že vykořisťování člověka člověkem je dáno přímo zákonem! Pryč s takovým zákonem! Pryč s kapitalizmem! Cestoval jsem v r. 1967 vlakem Družby z Prahy do Zlína. Mladí Rusové, zřejmě studenti, se živě zajímali o Šikovu ekonomickou reformu. Rádi by poznali nové myšlenky, ale vadilo jim, že se tam pojednává o zisku, té skvrně na kapitalizmu, jež je neslučitelná se socializmem. O 47 let později jsem se s tím opět setkal (v roce 2014) u kamaráda, tvrdícího, že je levičák, protože i jeho táta byl levičák: „Já uznávám, že na tom batizmu mohlo být něco dobrého, třeba že dobře platil zaměstnancům a dával jim ty podíly na zisku, ale on to přece dělal jenom a jenom pro větší zisk, pro nic jiného by to nedělal, byl to přece kapitalista!“

Tato věta by měla být citována v učebnicích ekonomie, je přímo nádherná, pro svou svatou prostotu. A ideální pro demonstraci, jak masírování komunistickou výchovou vymydlilo lidské mozky! A jak v tom stavu jsou mnozí lidé udržováni dosud, jakoby nějakým náboženstvím.

Povězme si o tom víc, ale musím předeslat, že naše současnost není kapitalizmem, jak to lidé, politickou situací a ekonomickou globalizací dohnaní až k zoufalství, chápou.

Pojem kapitalizmus je vyčerpán skutečností, že soukromý podnikatel investuje svůj majetek do výroby, kde zaměstnává lidi a v konkurenčním boji usiluje racionalizací o výdělek – zisk, jejž rozděluje a část znovu investuje. Rozdělování zisku je záležitost mravního přístupu i ekonomické nutnosti. Ten náš dnešní hrozný systém a praxe vládnutí je postsocializmus, tedy věc politiky (a nikoli kapitalizmus, jenž je kategorií ekonomickou). Stojí pouze na tom, že občané se proti zlodějskému politikaření nikdy nesjednotí.

Jak je to tedy s tou učebnicovou větou?

Říká, že kapitalista musí usilovat o zisk, protože je kapitalista. Je to čistá pravda. Jako člověk, nesoucí na trh své výrobky i svou kůži (snadno může zkrachovat a přijít o veškeré jmění), nesmí zaostat za konkurenty. Musí šetřit na nákladech, vyrábět kvalitně, aby mohl stále levněji prodávat a dobře platit lidem, aby neodešli. Prodávat levně a přitom mít zisk, aby mohl modernizovat výrobu, jako to dělá konkurence. Kdo neobstojí, padne.

Dále se z věty dovídáme, že Baťa vlastně musel platit lidem dobře, že to nebyla jeho humanita, ale vyložená nutnost, protože byl kapitalista. Byla by to pravda, kdyby Baťa nebyl zvláštním a vlastně tím i nejlepším světovým podnikatelem - kapitalistou. A byl jím proto, že uměl lidi získat pro své cíle, a že se těm lidem vyplatilo pracovat tak, jak on je učil. Lidé měli výdělky a podíly na zisku jako nikde jinde a přece budoval závody i města a zaměstnával stále víc a víc lidí – což už samo o sobě je humanitní záležitost.

Za pozornost stojí myšlenka, že Baťa nejlíp platil lidem za práci proto, aby dosahoval vyššího zisku. A to je zase pravda! Baťa si uměl spočítat, že dělník, mající na zisku podíl, se zajímá o výsledek závodu, tedy vlastně o zisk závodu i svého pracoviště, bude tělem i duší lpět na úsporách, všemožném zlepšování ekonomiky dílny, na kvalitě i na dobrých vztazích se spolupracovníky, protože tak dostane větší podíl na zisku. Nejen to, on vlastně prací v těchto podmínkách se stává rozumnějším i v běžném životě, získává jiný názor na svět, na společnost a stává se i opravdovým občanem. Baťa skutečně vychovával lepšího člověka a v okruhu svých závodů vytvořil beztřídní společnost, kdy i dělníci byli skutečnými podnikateli, i s určitou formou akcionářských dividend – dalšího podílu na zisku.

Jinak je na té větě k pousmání, že na Baťovi bylo něco dobrého, ale zároveň to bylo špatné, protože byl kapitalista. (A protože tatínek byl taky levičák, dodal bych.)

 

Tomina, Zlín

18.7.2014

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)