Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Polsko a Katyn 2 - Smolensk 10. dubna 2010 po 9 měsících

Tento týden Polsko obdrželo závěry ruské mezinárodní vyšetřovací komise (MAK) o letecké katastrofě u Smolenska, dne 10. dubna 2010. Zpravodajství Jana Šinágla bylo tehdy rozsáhlé. První zprávu o výsledcích šetření v podstatě ruské  komise nelze nazvat jinak, než skandálem. Hlavní vinu nese údajně hlavní pilot Protasiuk, který prý podléhal nátlaku prezidenta a kterého prý v kabině ovlivňoval velitel polských vzdušných sil generál Blasik. Měl mít údajně 0.6 promile alkoholu v krvi (v těle generála identifikovali až po 11 dnech!). Nic o řízení provozu ruskými  leteckými dispečery...

Zatímco prezident Komorowski, nazývaný často v Polsku "Komoruski", se staví jednoznačně za závěry MAKu, Premiér Tusk vznesl proti závěrům MAKu výhrady. Byl nucen, neboť jsou urážkou Polska, což dnes pociťují i jeho voliči, i pro ty je zpráva MAKu "silný tabák". Jenže byl to především on, kdo celé šetření - ač protiprávně  - svěřil do rukou Rusů. V podstatě se nynějším obratem v očích polské veřejnosti ztrapnil.  Ruské závěry jsou totiž příliš extrémní i pro levicově orientovanou Evropskou Komisi. Ta rovněž nepřijala závěr MAKu bez výhrad. Zřejmě  stanovisko EK a také značný odpor v Polsku byly faktory, které přiměly Tuska k odklonu od jeho dosud vazalského proruského postoji, jinak  ne nepodobnému chování normalizačních představitelů, dosazené k moci sovětskými okupanty po srpnu 1968 v Československu. Dalšími faktory, které dnes značně snižují pozici premiéra Tuska, jsou prokázána spolupráce s komunistickými tajnými službami v minulosti a ruskou GRU i po roce 1989. Dále hospodářský neúspěch, spočívající především ve velmi rychlém růstu vnitřního zadlužení Polska, úpadek ve více rezortech - a který polské obyvatelstvo pociťuje den ode dne více.

Letecká katastrofa odstranila  v Polsku řadu překážek k rekomunizačnímu vývoji, jaký dnes probíhá např. na Ukrajině  - kde režim proruského vůdce Janukovyče již započal s vykonstruovanými  soudními procesy.  Nese to určitou analogii s vývojem v Československa po sovětské okupaci v r. 1968. Vývoj na Ukrajině, sousedící s Polskem, je v Polsku sledován nepoměrně více než v Česku. Polsko to dnes cítí jako své ohrožení - hlavně také proto, že proruský Janukovyčův režim poskytl Rusku na dlouhá léta možnost setrvat na Ukrajině ruským vojenským základnám. Především na Krymu - nemluvě o raketách Iskander s atomovými hlavicemi, umístěnými v zóně Královce (zvaného Rusy Kaliningrad). Jejich  instalace  byla okamžitou odpovědí na Obamovu  rezignaci na výstavbu protiraketového štítu v Polsku a radaru v Česku, ze kterého měli Rusové největší strach. Pomocí něho bylo možno sledovat i vojenské pohyby hluboko do vnitrozemí Ukrajiny či Ruska. A stejně tak manévry ruských vojsk na jaře 2010 v Bělorusku, zvané "Západ", a nacvičující útok na Polsko.

Polsko není Ukrajina a není ani  Českem. Polsko i vzdor citelné ztrátě vynikajících osobností  u Smolenska,  disponuje velmi silnou konzervativní, katolicky orientovanou opozicí, kterou dnes Kaczynských strana Právo a Spravedlnost stále  představuje - navzdory snahám zasít zvenčí rozkol, či vzdor vzniku  frakcí. Ty se vsak vždy na hlavních pro zemi potřebných prioritách nakonec shodnou.  Opoziční strana Právo a Spravedlnost pod vedením pana Macierewicze, náměstka ministra vnitra ve vládě bratrů Kaczynských, hned po katastrofě sestavila  a v činnost uvedla svoji vyšetřovací komisi. Neúnavně se po měsíce domáhá svolání mezinárodní vyšetřovací komise smolenské katastrofy. Navrhuje vyslovení nedůvěry ministru obrany Klichovi. Jak dopadne hlasování v Sejmu, těžko předpovědět. Jisté je to, že dnešní,  fakticky vláda jedné strany  - Občanské Platfromy premiéra Tuska - ztrácí půdu pod nohama. Závěry MAKu jí rozhodně nepomohly.

Letošní rok je  v Polsku rokem parlamentních voleb. Postoj ruského ministra zahraničí Lavrova,  ve kterém na námitky polské strany vůči šetření MAK prohlásil, že Rusko je velké, a Polsko malé, dnes značně provokuje část polské veřejnosti, která se dala v minulých letech "nachytat" primitivní "antikaczystickou" propagandou. Ta, pokud nebude volit Právo a Spravedlnost, nebude ochotna volit ani Platformu ale ani levici.  Pokud jde o porovnání se scénáři vývoje v jiných postkomunistických zemích, lze se v Polsku nadít spíše analogie s Maďarskem, jehož voliči dali levici jasně najevo, že nejsou pro jejich národ alternativou.

Nepřehání nikdo, kdo soudí, že výsledek polských voleb tentokrát bude mít celoevropský dopad. Buď zvítězí síly, které vrátí Polsko zpět na cestu k obrození a stabiliaci upadající evropské  civilizace,  Polsko převezme úlohu jak čestnou tak významnou, nebo případné vítězství sil Občanské Platformy a Levice povede k podobné cestě, jakou se vydala pod Janukovyčovým vedením Ukrajina, či po roce 1968 normalizační režim Československa.

V Evropě by to vedlo jen k těžko představitelnému politickému i jinému marasmu, jehož hlavním  jevem by byl konečný zápas o ovládnutí Evropy mezi  expansionistickými neosovětskými silami, usilujících o dominaci co nejdále na Západ a silami  "západní levice", jenž proti všemu demokratickému  a křesťanskému byla a dosud je neosovětskému  Kremlu spojencem. V důsledku  porušení politické, vojenské a především mocenské a geopolitické rovnováhy v Evropě, by se stala Rusům konkurentem, podobně jak se ze spojenců stali  nelítostnými konkurenty Hitler a Stalin.

VL.K. 15.1.2011

Redakcí text zkrácen. J.Š.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)