Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 17.07.2019 23:40
  Tehdy za nácků se také obchodovalo s hnědou totalitou. Zvláště ...

  Read more...

   
 • 17.07.2019 18:32
  Vzpomeňme na zpěvačku a slavnou filmovou herečku MARLEN ...

  Read more...

   
 • 16.07.2019 08:38
  Mnozí ohnuli páteř, ale mnozí ji také dokázali narovnat.

  Read more...

   
 • 15.07.2019 09:18
  Tomáš Pecina: Karel Gott byl po celá 70. léta symbolem ...

  Read more...

   
 • 08.07.2019 10:58
  V jednotě proti Babišovi jako za komunistů! Ten člověk musí být ...

  Read more...

   
 • 08.07.2019 09:06
  Na tom přece nemůže být nic až tak složitého, chce to udělat ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Polsko obeti StrougalPraha/Bratislava, 27. července 2017. Badatelé Platformy evropské paměti a svědomí dohledali hroby již šesti z celkem třinácti identifikovaných polských Strougal Lubomirobětí, které zahynuly po zásahu elektrickým proudem na československé železné oponě a za jejichž smrt zodpovídá především tehdejší ministr vnitra, pozdější člen politbyra a komunistický premiér Lubomír Štrougal.

Polský Ústav národní paměti, který na základě podnětu Platformy letos v únoru zahájil v této věci trestní řízení, již minulý měsíc oznámil, že má zájem ostatky svých občanů exhumovat. Na základě podnětu Platformy evropské paměti a svědomí zahájili letos v únoru státní zástupci z Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu, která spadá pod Ústav národní paměti, trestní řízení ve věci zabíjení polských občanů na československé železné oponě v letech 1961- 1965, kdy byl ministrem vnitra Lubomír Štrougal (*1924). Badatelský tým Platformy evropské paměti a svědomí identifikoval celkem třináct polských obětí, které zahynuly zásahem elektřiny pod vysokým napětím v drátěných zátarasech na hranici Československa s Rakouskem v době, kdy byl Štrougal ministrem.

Další práce s cílem dohledat osud těl zabitých vedly k nalezení zatím šesti neoznačených hrobů, ve kterých ostatky dodnes s největší pravděpodobností spočívají. Podle tehdejších komunistických předpisů měla být těla těch, kteří byli zabiti na železné oponě, pohřbena v neoznačených hrobech, a ty zarovnány s terénem. Nikdo z rodiny či blízkých nesměl být o pohřbení informován. Platforma předává zjištěné informace polským státním zástupcům, kteří mají zájem ostatky exhumovat.

Příloha: Fotografie sedmi ze třinácti polských obětí Lubomíra Štrougala.

Další informace poskytnou: Göran Lindblad, prezident, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,+46-706710366 Dr. Neela Winkelmannová, výkonná ředitelka, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , +420-222 561 053 Platforma evropské paměti a svědomí sdružuje v současnosti 55 veřejných a soukromoprávních institucí a organizací ze 13 členských států Evropské unie, z Ukrajiny, Moldavska, Albánie, Islandu, Kanady a Spojených států amerických pracujících v oblasti vyrovnávání s dědictvím totality na evropské půdě. Zastupujeme asi 200 000 Evropanů a více než 1 100 000 severoamerických občanů s evropskými kořeny.

PŘÍLOHA k tiskové zprávě z 27.7.2017: Sedm ze 13 identifikovaných polských občanů, kteří zahynuli na československé elektrifikované železné oponě v letech 1961-1965, kdy byl ministrem vnitra Lubomír Štrougal. Foto: ABS a Archiv ÚPN.

Poznámka: Fotografie jsme se rozhodli zveřejnit z několika důvodů: 1) podle našich vědomostí nebyly příběhy těchto obětí železné opony dosud zveřejněny a tito muži by byli pravděpodobně zcela zapomenuti; 2) bohužel až na pana Holotu nemáme k dispozici podobenky těchto mužů z doby, kdy byli naživu; 3) v minulosti jsme se již jednou rozhodli použít obdobné posmrtné zobrazení jiné oběti železné opony, 18-letého východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, kterého zabila československá pohraniční stráž v roce 1986.

Výsledkem mezinárodního zveřejnění jeho příběhu bylo, že mu byl do dvou let odhalen pomník a že soud rozhodl o jeho plné rehabilitaci a odškodnění rodiny. Věříme, že zveřejnění podobenek těchto obětí bude příspěvkem na cestě k nalezení pozemské spravedlnosti za jejich smrt.

https://www.memoryandconscience.eu

https://www.memoryandconscience.eu/wp-content/uploads/2017/07/Tiskova-zprava-PEMC-27.7.2017.pdf  

* * *

Průlomové rozhodnutí soudu v Bratislavě: Usmrcení uprchlíka byl zločin, rodina má nárok na náhradu škody!

Trestní oznámení na 67 českých komunistických zločinců, včetně Jakeše, Štrougala a Colotky, bylo podáno v Německu dne 18.8.2016!

Žádost o veřejnou omluvu za zabití Hartmuta Tautze a ostatních nevinných uprchlíků na železné oponě

Tautz Hartmuth

 

 

 

 

 

 

Brno 19.2.2016: Spravedlnost pro nepromlčitelnost zločinů komunismu!

 

Jan Šinágl, 27.7.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (3 Votes)
Share

Komentáře   

+1 #2 Jan Šinagl 2017-07-28 16:39
Zvláštní, že "protistátní činovník" se nebál komunistického režimu a dnes se bojí uvést své jméno a i druh protistátní činnosti? Nikdo nejde na smrt dobrovolně. Lidé riskovali vědomě své životy. Hodnota lidské svobody jim byla hodna riskovat vlastní životy. Proto si zaslouží naší úcty. Ti co svobodou zločinně opovrhovali si zaslouží jen našeho opovržení, stejně jako "Taaa-komentáto ři".
-2 #1 Taaa 2017-07-28 14:06
Pomiňte, ale každý tehdy věděl, že je na hranicích v drátech proud a pobíhají tam
pohraničáři. Byla to jejich volba. Neposuzuji jestli to bylo správné, ale bylo to tak. Říkám to tak i když jsem za minulého režimu seděl půl roku za protistátní činnost - také to byla moje volba - věděl jsem, že mohu být za svoji činnost zavřený. Takže nějaké glorifikování není na místě.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)