Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 22.06.2018 11:48
  Odsunuli jsme 3 milióny nacistů nebo kolik? A ti němečtí ...

  Read more...

   
 • 22.06.2018 08:38
  Podsatné je, že jsou ničeny lidské životy, přímo a nepřímo. Zločinec ...

  Read more...

   
 • 22.06.2018 08:33
  Devitalizace - je to podle mne binec. Kolik pacientů umírá v ...

  Read more...

   
 • 22.06.2018 06:32
  Poslanec Zeman hovoří především o charakteru, který byl a je ...

  Read more...

   
 • 21.06.2018 16:14
  Češi míří zpět ke komunismu ...

  Read more...

   
 • 21.06.2018 15:05
  Ano, lékařská zkaženost dnešní Číny je obrovská. Řekl bych, že ...

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Praha Kelin s prateli 080817Potkal jsem pani Sededincovou s její vnučkou v doprovodu potomka Donských kozáků pana Alexeje Kelina zcela náhodně v Praze, na Mústku 8.srpna 2017 a pořídil tuto fotografii. Jeho článek s fotografiemi je otřesným svědectvím doby.

… Zmizelé vesnice s vyvražděným nebo odsunutým obyvatelstvem připomínají osud našich Lidic a Ležáků. Jen je jich mnohem víc. Kostely vyhozené do povětří, zlikvidované hřbitovy, aby po původních obyvatelích nezůstaly žádné hmotné památky.  A ti co přežili, se stále ještě bojí. O to pozoruhodnější bylo setkání s těmi nemnoha statečnými. Patří k nim knihovnice Ludmila Seredinceva, nyní již důchodkyně. Dokázala se vzepřít nátlaku na falsifikaci voleb a tak v jejím okrsku byly volební výsledky výrazně odlišné než v těch okolních. … Cestou v autě byla velice zaražená a ptala se mne, proč ji vezu přes samá sídla zbohatlíků. Vzpomněl jsem si na zbídačené vesnice na kdysi bohatém Donu a pochopil jsem. Nechal jsem jí, ať si sama ukáže, kudy pojedeme dál. V Nečicích se rozplakala a poprosila, ať zastavím, protože to musí vyfotit. Jinak by jí to doma nikdo nevěřil, jak propastný je rozdíl mezi naším venkovem a tím co z nejbohatší části jižního Ruska udělali bolševici. V Želivě si připadala jako v pohádce.  Po návratu domů mi psala, že chce iniciovat umístění pamětní desky v Želivě. Místním papalášům se to nezdálo a tak paní Ludmila prohlásila: „Že se nestydíte! Nemám nic, jen jednu kravku na mléko. Jinak bych z důchodu nevyžila. Ale já jí prodám a tu desku zaplatím sama“. Zastyděli se… 

Odhalení desky v Klášteře premonstrátů mělo být provázeno vystoupením jednoho z nejlepších pěveckých sborů Ruska, z pravoslavného kláštera v Kostromě. Jeho příjezd nabídl zajistit ředitel Institutu strategických studií v Moskvě, Leonid Rešetnikov, který se seznámil s představiteli první vlny antikomunistické emigrace za svého působení v Sofii. Byl velice zaujat jejich odkazem a dílem a tak veškerý volný čas věnoval této tématice. Na řeckém ostrově Límnos, kde byl po skončení občanské války v Rusku internační tábor pro kozáky a jejich rodiny, objevil zbytky hrobů dětí a starých lidí, kteří tvrdé podmínky tábora nepřežili.

Pro mne bylo silným zážitkem vidět obnovené hroby, o něž se pod vedením někdejšího generála vnější rozvědky Rešetnikova, který se vrátil k víře, starali mladí lidé, pro něž byla tato temná část dějin Ruska do té doby zcela neznámá. Dochovaly se i stopy tábora, o němž mi vypravoval otec. Jenže Leonida Rešetnikova letos v lednu, v přímém televizním přenosu prezident Putin odvolal z funkce ředitele a tak se od něj všichni odtáhli a příjezd pěveckého sboru se nekonal.

Do posledního okamžiku nebylo jisté, zda do Želiva pustí samotnou iniciátorku umístění pamětní desky, knihovnici a důchodkyni paní Ludmilu. Největší problémy, kupodivu, nastaly při vyřizování českého víza v Moskvě. Po zásahu náměstka ministra zahraničí ČR a vicekonsula v Moskvě se dobrá věc nakonec podařila a paní Ludmila přijela spolu se svou vnučkou Aničkou.

Na mši se paní Ludmila opět rozplakala a byla velice dojatá přátelským přijetím i reakcí lidí, kteří vzpomínali na to, jak je MUDr. Kelin léčil. Opět se přesvědčila, že ten západní svět není tak zlý a nepřátelský, jak jim to denně říkají v televizi. Poprvé se zúčastnila katolické mše a byla překvapena srdečností projevu všech přítomných a moudrými slovy kázání, která jsem sotva stačil překládat.

Profese knihovnice jí ale neopustila ani v daleké cizině a tak jsme společně prošli v Klementinu prostory a depozitáře Slovanské knihovny. Mnohem silněji na ní ale zapůsobila návštěva obecní knihovny v Želivě.

Setkání s kolegyní, paní Andělou Tomanovou vypadalo, jako by se po mnoha letech potkaly sestry - dvojčata. Shoda názorů, obětavost a láska ke knize, formy práce s čtenáři, zejména malými dětmi, na jejichž vnímání světa a systému hodnot závisí budoucnost.

Jako by je nedělilo 3000 kilometrů a zcela odlišné životní osudy. Pro mne jen další důkaz známé pravdy, že politici lidi rozdělují, aby se jim lépe vládlo. Lidé si ale přesto dokáží porozumět. Stačí, aby se měli možnost setkat a blíž osobně poznat.

Alexej Kelin

* * *

J.Š. 28.8.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.83 (6 Votes)
Share
Přidat komentář