Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Senat logoV souvislosti s kauzou OKD bude také zajímavé sledovat, zda se potvrdí některé informace o roli pana Sobotky, pana Pokorného a pana Prouzy při rušení Komise pro cenné papíry. Tato instituce, v níž jsem dříve pracoval, totiž zkřížila plány panu Bakalovi.

… Naopak se mi nepodařilo prosadit, aby se krátil plat a cestovní náhrady zákonodárců v době nepřítomnosti, která nesouvisí s výkonem mandátu. To ukazuje, že zákonodárci nemají moc chuti upřednostnit veřejný zájem nad svými finančními zájmy. V Senátu se roztrhnul pytel s ústavními stížnostmi. Někteří senátoři požadují zrušení zákona o registru smluv, další senátoři napadají zákon o střetu zájmů… Přestože podání ústavní stížnosti je legitimní, mělo by se tímto nástrojem šetřit. Pokud by se podávala ústavní stížnost na každý druhý zákon, dával by se signál: „Parlament schvaluje protiústavní návrhy.“ To by kultivaci demokracie moc neprospělo. Když se zkoumalo, proč se dálnice v Rakousku stavějí rychleji než u nás, jeden z uváděných důvodů zněl: „V ČR se podává příliš mnoho žalob“. Téměř každý, kdo se cítí nějak dotčený, si stěžuje, soudí se. Řada senátorů se rozčilovala nad tzv. ekoterorismem. Za vrchol kverulantství z poslední doby ovšem považuji ústavní stížnost senátorů KDU-ČSL a STAN na limit 10% pro koalice. Místo, aby se někteří pánové zamysleli, proč aktuální preference KDU-ČSL klesly na 4,5%, zpochybňuje se ústavní legitimita systému. Tomu říkám „účelovka“. :-) Doufám, že Ústavní soud této stížnosti nevyhoví.   

* * *

Hezké odpoledne,

 

Senát minulý týden schválil ve druhém čtení mou novelu zákona o daních z příjmů. Po 5 letech nastal průlom. Získal jsem podporu 45 z 50 přítomných senátorek a senátorů. Efekt pro státní rozpočet může být 400 miliónů korun ročně i více. :-)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/2326465-cast-investicnich-fondu-muze-prijit-o-danovou-vyhodu-zneuzivaji-ji-developeri-rika

Naopak se mi nepodařilo prosadit, aby se krátil plat a cestovní náhrady zákonodárců v době nepřítomnosti, která nesouvisí s výkonem mandátu. To ukazuje, že zákonodárci nemají moc chuti upřednostnit veřejný zájem nad svými finančními zájmy.

V Senátu se roztrhnul pytel s ústavními stížnostmi. Někteří senátoři požadují zrušení zákona o registru smluv, další senátoři napadají zákon o střetu zájmů…

Přestože podání ústavní stížnosti je legitimní, mělo by se tímto nástrojem šetřit. Pokud by se podávala ústavní stížnost na každý druhý zákon, dával by se signál: „Parlament schvaluje protiústavní návrhy.“ To by kultivaci demokracie moc neprospělo.

Když se zkoumalo, proč se dálnice v Rakousku stavějí rychleji než u nás, jeden z uváděných důvodů zněl: „V ČR se podává příliš mnoho žalob“. Téměř každý, kdo se cítí nějak dotčený, si stěžuje, soudí se. Řada senátorů se rozčilovala nad tzv. ekoterorismem.

Za vrchol kverulantství z poslední doby ovšem považuji ústavní stížnost senátorů KDU-ČSL a STAN na limit 10% pro koalice. Místo, aby se někteří pánové zamysleli, proč aktuální preference KDU-ČSL klesly na 4,5%, zpochybňuje se ústavní legitimita systému. Tomu říkám „účelovka“. :-) Doufám, že Ústavní soud této stížnosti nevyhoví.   

---

Jsem rád, že iniciativa Rekonstrukce státu pokračuje v činnosti i v novém volebním období. Vytkla si ambiciózní cíl: Hlídat a kultivovat základy demokratického právního státu. Přál bych této iniciativě, aby neměla moc práce. Ani se „starými“ poslanci, ani s novými. :-)  

---

V minulém úvodníku jsem se zmiňoval o prezidentských volbách. Aktuální kurz prezidenta Zemana je 1,65 (u Tipsport), pana Drahoše 3,2, pánů Horáčka a Topolánka 8. Nastínil jsem možné důvody jako např. podpora (či nepodpora) prvků přímé demokracie apod.

V souvislosti s blížícími se Vánocemi a diskusemi nad změnou modlitby „Otče náš“ si kladu otázku, jak by asi zněla „modlitba“ resp. prosba většiny národa vůči hlavě státu:

„Prezidente náš, neuveď nás v pokušení rozdělení a zbav nás od zlého (vlivu médií)“?

nebo snad „Buď vůle Tvá jako na Hradě tak i v pražské kavárně, v Bruselu, v Jeruzalémě“?

Já preferuji přání: „Politici, státníci, ať Vás provází Král pokoje, moudrosti a spravedlnosti“.  Tento typ přání zvyšuje šance, že zloba, závist, zášť, strach a svár brzo (v politice) pominou.

 

Přeji Vám, ať Vám sledování debat s prezidentskými kandidáty nevezme (aspoň o Vánocích) radost a spokojenost. Přeji Vám klidné prožití Vánočních svátků. 

 

Mgr. Libor Michálek, MPA

Senátor

Kancelář Senátu

Valdštejnské nám. 17/4

118 01 Praha 1

Tel: +420730195925

Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

* * *

Příloha:

INFO č. 36/2017

* * *

J.Š.14.12.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (7 Votes)
Share

Komentáře   

+1 #2 Jan Šinagl 2017-12-15 09:38
Pan Kubík nečte pozorně. Dochází k závěrům, které z věcného posouzení textu nevyplývají. Aktuální zveřejnění kursu kandidátů na presidenta není žádné vyjádření podpory žádnému z nich. Je pouze na čtenáři-voliči, jaké si z toho vezme poučení. Osobně oceňuji Marka Hilšnera, který, pokud vím, jako jediný by vyznamenal členy odbojové skupiny bratří Mašínů (Topolánek pouze Zdenu Mašínovou). Senátor Michálek píše o principu a naději. Kéž by takových senátorů bylo vice. Zorganizoval v Senátu např. médii zamlčenou mez. konferenci o korupci, kde jsem mohl neomezeně vystoupit. Nemusím snad připomínat, proč byl vyhozen korupčníky z ministerstva a proc ho občané zvolili senátorem. Snažme se podporovat naději, vidět dobré stránky na druhých a ne jen hledat prioritně chybu či chyby na druhých a nevidět to dobré co vykonali a co převažuje. Dokonalý je jen Pán Bůh. Jinak se neposuneme dopředu, budeme stále na místě, v tom lepším případě. Je zde stále dost těch, kterým se po totalitních jistotách a způsobech stýská. Kritiky je třeba, ale věcné, pozitivní, ne té, která je vedena nevěcností, neinformovanost í, emocemi, podjatostí, či médii negativně ovlivňovaných názorů občanů, kteří nemají čas či možnosti dostat se k objektivním, nezávislým informacím.
+1 #1 Michálek do Kremlu 2017-12-14 15:57
Pan Michálek už zcela ztrácí soudnost, jako by se chystal do Kremlu nebo možná do Bohnic. Jeho uvaha, ze by se národ mohl modlit za jednotu k prezidentu, ktery zcela rozvrátil národ šířením nenávisti a vlastizradnym odklonem směrem do Kremlu, svědčí o naprostém prominutí smyslu. Pane Michalku toto je moc a moc špatná prace. Odejděte a stydte se. jkubik

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)