Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 19.02.2019 18:19
  Pane Šinágle, navazuji na Váš článek o sněmu ANO a o projev p.

  Read more...

   
 • 12.02.2019 05:38
  V mém případě, je anonymita nutností a místo extrémního ...

  Read more...

   
 • 12.02.2019 05:26
  Ať mi nikdo nevykládá, že tohle se mi jen zdá, že je to ...

  Read more...

   
 • 04.02.2019 04:37
  To co jste napsal o nemožnosti nás Čechů si řešit problémy ...

  Read more...

   
 • 02.02.2019 15:51
  Z mé zkušenosti na vojně: Náš tankový pluk již v r. 1977 ...

  Read more...

   
 • 02.02.2019 15:48
  "Je v našem evropském zájmu, aby na kontinentu byli američtí ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Wonka PavelHradec Králové 26.4.2018 9:30 hod.: Pozvánka na seminář Podmínky politických vězňů v období pozdního socialismu, seminář k 30. výročí tragické smrti Pavla Wonky

V roce 2014 měl premiéru filmový dokument Libuše Rudinské „Pavel Wonka se zavazuje“. Byl založen mj. i na natáčení rozhovorů s anonymními důstojníky StB,Wonka Pavel mrtev oblicej agenty StB a s třemi disidenty, kde byl Pavel Wonka představen mj. i jako „udavač a spolupracovník StB“.

Jeho údajná „spolupráce“ byla jen předstíraná, popř. byla za účelem nouzové ochrany před sílící šikanou a perzekucemi ze strany StB před jeho smrtí. To bylo potvrzeno Ústavem pro studium totalitních režimů, Archivem bezpečnostních služeb a oddělením ministerstva obrany ČR pro ocenění příslušníků III.odboje.

Dokument ve stylu normalizační televize či Rudého Práva, skandalizoval Pavla Wonku, poslední oběť tohoto režimu, utýranou k smrti ve vězení v roce 1988. Letos dne 26.dubna vzpomeneme 30. výročí jeho mučednické smrti.

Autorka filmového dokumentu Libuše Rudinská se záměrně dopustila překrucování historických faktů a souvislosti, tak aby dávaly jiný smysl než ve skutečnosti měly. Odborníky na filmovou dokumentaristiku i historiky byl dokument odsouzen, kdy byly porušeny základní zásady práce dokumentaristiky. Mnoho natočených svědectví ve prospěch Pavla Wonky nebylo v dokumentu použito. Objektivní pohled pro diváka byl tak znemožněn, resp. zmanipulován.

Jedním z hlavních aktérů těchto pomluv v dokumentu byl i Václav Černík z Třebechovic. Osoba potýkající se s těžkým alkoholismem, schvalující nacistické zločiny při likvidaci židů, šířící mezi lidmi pomluvy a projevy nenávisti vůči jiným národům, náboženstvím a kulturám.

Stejně nepravdivá tvrzení o Pavlu Wonkovi, které uvedl ve zmíněném filmu, zopakoval i na setkání disidentů v restauraci „Sokolovna“ v Trutnově v roce 2012. Za tyto pomluvy byl dnes, 23.března 2018, rozsudkem Okresního soudu v Hradci Králové odsouzen a musí se poškozenému Pavlu Wonkovi, zastoupenému jeho bratrem Jiřím Wonkou, veřejně omluvit.

Text omluvy nařízené soudem zní:

Žalovaný je povinen do 15 dnů od právní moci tohoto rozsudku zaslat žalobci dopis znění: Omlouvám se za své výroky, že „Pavel Wonka byl gauner a veliký hajzl a ve věznici Plzeň Bory udával bachařům“, které jsem pronesl 26. 4. 2012 v restauraci Sokolovna v Trutnově.

Za podobné nepravdy uváděné Václavem Černíkem i v dokumentu „Pavel Wonka se zavazuje“, se zatím omlouvat nemusí - žaloba nebyla v tomto skutku dostatečně formulována. Tuto omluvu bude Jiří Wonka po opravení žaloby na Václavu Černíkovi i nadále požadovat.

Podstatnou zprávou je, že hlavní aktér dehonestujícího dokumentu Libuše Rudinské, byl za stejné pomluvy soudem dnes odsouzen. Otevírá se tak další cesta k soudu nad samotným zkresleným filmovým dokumentem. Mnoho občanů včetně disidentů a politických vězňů už dnes Jiřímu Wonkovi pogratulovalo.

Pavel Wonka byl účastníkem protikomunistickeho odporu a odboje. Letos obdržel od Ministerstva obrany Ocenění příslušníka III.odboje, společně se svým bratrem Jiřím Wonkou. Ke dni 28.října 2013 obdržel z rukou prezidenta České republiky in memoriam Medaili za zásluhy. V roce 2011 město Hradec Králové udělilo Pavlu Wonkovi čestné občanství. V roce 2010 se stal Pavel Wonka v projektu Člověka v tísni laureátem „Ceny Příběhů bezpráví“ za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu.

 

Jménem rodiny Wonků

Jiří Wonka

Vrchlabí, dne 23.března 2018

* * *

Jiří Wonka chce očistit jméno svého bratra. Spoléhá na soud

Jiří Wonka žádá omluvu po Václavu Černíkovi za pomlouvačné výroky o Pavlu Wonkovi

Tento článek jsem nabídl LN a studentskému Babylonu

Znepokojivý průběh soudu ve věci žaloby Jiřího Wonky na Václava Černíka?

Advokátka Václava Černíka, JUDr. Daniela Pitínská, byla komunistickou tajemnicí. Spojuje je film StB od Libuše Rudinské.

* * *

P.S.

Připomínám, že Pavel Wonka byl 12 let bez příjmů, jeho žena byla opakovaně vyhazovaná z práce kvůli příjmení Wonková. I proto byl jeho bratrem založen Výbor na ochranu Pavla Wonky, který se svým členstvím v KSČ snažil vážnou situaci celé rodiny zmírnit.

Jan Šinágl 7.4.2018

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)