Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 11.01.2019 14:39
  Ohledně taktiky byl citován Jan Masaryk. Komunistická ideologie ...

  Read more...

   
 • 11.01.2019 10:48
  Jakmile by se ukázala léčebná metoda MUDr. Fortýna jako ...

  Read more...

   
 • 10.01.2019 09:00
  Způsob jakým se s panem Vonkou jednalo v Česku připomíná ...

  Read more...

   
 • 08.01.2019 16:22
  Uprímný dík panu JUDr. Heinovi a Vám za “Míru humanity”. Je to ...

  Read more...

   
 • 08.01.2019 16:18
  Mohu být hrdý. Hrdý na svého presidenta. Presidenta, který i ...

  Read more...

   
 • 24.12.2018 18:49
  To co píšete, spolu s tím co už jsem si taky zažil ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Za to, že nedošlo k velkému krveprolití a nevyčíslitelným materiálním ztrátám v Praze i v jiných českých městech a obcích právem můžeme vděčit těmto dvěma americkým misím poslední možné pomoci.

* * *

Na konci války se na našem území stala pozoruhodná událost, o které se po osvobození a zvláště pak po roce 1948 nemluvilo. Jednalo se o dvě mise amerických důstojníků ( mezi nimi byli i Čechoameričané ) 23. sqvadrony, 16 obrněné divize 3. armády USA, kteří ve dvou obrněných a v několika terénních vozidlech s americkou a bílou vlajkou parlamentářů směřovali dne 7. května 1945 z Plzně do Prahy. Zdicemi a Královým Dvorem projížděli asi kolem 10 hod. dopoledne nadšeně pozdravováni náhodně stojícími občany kolem státní silnice. Stejný obraz doprovázel kolonu vozidel i v ostatních obcích a městech kudy vojáci projížděli. Nastalo však určité zklamání neboť se před tím hovořilo, že jede na pomoc bojující Praze americká armáda.

V té době nikdo nevěděl, že demarkační čára na které se měly setkat východní a západní armády, byla předem stanovena na Jaltské konferenci. Nebylo rovněž známo, že vrchní velitel spojeneckých vojsk generál Eisenhower žádal ruské velení o svolení, že k osvobození Prahy uvolní alespoň Československé letecké a tankové jednotky. Vše ale bylo náčelníkem generálního štábu Sovětské armády Antonovem zamítnuto. Pražské povstání tak stálo vedle značných materiálních ztrát na 5 000 zbytečně zmařených lidských životů obránců barikád i prostých Pražanů. Přesto 40 amerických parlamentářů mělo sílu mnohatisícové armády.

První část mise, pod vedením kapitána Russela Junatte Hilla, tlumočila v Praze zastupujícímu říšskému protektorovi K.H.Frankovi, že je americké velitelství v Plzni připraveno přijmout kapitulaci německých vojsk na celém českém území. Další jednání této pražské mise se uskutečnilo v Bartolomějské ulici na České národní radě, za přítomnosti Dr. Kotrlého, Kubáta, Smrkovského, generála Kutlvašra a štábního kapitána Nechanického. Američané prý přišli s návrhem, aby ČNR požádala štáb Pattonovy 3.armády o vstup amerických jednotek do Prahy. S odstupem času se to zdá nevěrohodné, neboť generál Patton by si nedovolil porušit Eisenhowerův rozkaz nepřekročit dohodnutou linii Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice.

Členové mise poté navštívili štáb německých vojsk SS v karlínských kasárnách, kde jako podmínku kapitulace do americké zóny požadovali okamžité ukončení bojů v Praze a bezkonfliktní přesun jednotek po českém území na západ.

Druhá část mise pod vedením podplukovníka Roberta H. Pratta pokračovala 8. května z Prahy přes Hradec Králové a Hořice v Podkrkonoší do Lázní Velichovky u Jaroměře, kde měl ve vlakové soupravě štáb polní maršál Fridrich von  Schörner, velitel německé armády „Střed“ („ Mitte“). Ta čítala 1 milion po zuby ozbrojených a odpočatých mužů, poslední to záloha v té době již nežijícího Adolfa Hitlera. Jmenovanému předali rozkaz  Hitlerova nástupce admirála Dönitze k okamžité kapitulaci. Polní maršál přislíbil převelení svých vojsk do amerického zajetí. Mise vyslovila opět kategorickou podmínku, že se německá vojska při přesunu neúčastní bojů v Praze a zabezpečí bezkonfliktní přesun českým prostorem. Byli si totiž dobře vědomi jaké nedozírné následky by tato obrovská lidská a vojenská síla způsobila Praze a jiným městům a obcím jihozápadních Čech.     

Na základě jednání americké mise ve Velichovkách  projížděla pak přes Zdice směrem na západ ve dnech 9. až 11. května 1945 nepřetržitě ve dne i v noci německá vojska generála Schörnera. Mezi kolonami tanků a obrněných transportérů byl vklíněn i osobní vůz s převlečeným říšským protektorem K.H.Frankem. V Rokycanech byl americkými vojáky odhalen, zatčen a později vydán Československé republice k potrestání.

Důkazem oprávněných obav americké mise, že by mohla německá vojska ještě v posledních dnech války způsobit českému obyvatelstvu nedozírné následky, svědčí střet posledního zbytku ustupujících Schörnerových jednotek dostižených Rudou armádou u Tochovic a Milína v okrese Příbram, dne 11.5.1945. Toto krvavé střetnutí bylo zároveň poslední bitvou druhé světové války na evropském kontinentě.

Za to, že nedošlo k velkému krveprolití a nevyčíslitelným materiálním ztrátám v Praze i v jiných českých městech a obcích právem můžeme vděčit těmto dvěma americkým misím poslední možné pomoci. Žádná jiná masivní vojenská aktivita za hranicí demarkační čáry nebyla ve smyslu uzavřené smlouvy mezi vítěznými velmocemi myslitelná.

 

Josef Hůrka 

17.4.2018

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)