Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Příběh nepopsatelné křivdy a bezmo­ci rodiny Košťálový nazvaný „Jak se likvidovali ,KULACI na Podřipsku" přidal do této dokumentární knihy její nejstarší syn František Košťál (*1931)

Podřipsko - kraj převážně rovinatý, pod památnou horou Říp, se rozkládá ve středních Čechách. V tomto kraji se nachází mnoho hospodářských usedlostí s dlouholetou tradicí zemědělství a jejich majitelů, kteří pěstují všechny zeměděl­ské plodiny, včetně chmele a vína.

 

Jedním z takových gruntů byl v malé obci Oleško i grunt čp. 2, o kterém jsou zmínky v klášteře Doksany již v roce 1226, kde kdysi hospodařil rod Holotů, později Tůmů a posléze od roku 1830 rod Košťálů. Byl to Jan s ženou Magdalenou, poslední pak byl Josef Košťál s Miladou, který nejvíce celé hospodářství zvelebil a pozvedl. Bohužel své záslužné dílo nestačil dokončit. Přišla padesátá léta dvacátého století a s nimi útlak, per­zekuce a likvidace sedláků.

Leden roku 1952 byl takový obyčejný zimní měsíc, mrzlo jen málo, sněhu na Podřipsku mnoho nebylo. Nálada mezi rolníky byla skleslá, nikdo nevěděl, co bude dál. V některých obcích byla již nuceně založena jednotná zemědělská družstva, v dalších se zakládala. Pro­bíhaly stále naverbované schůze, nátlaky funkcionářů KSČ, vyhrožování zeměděl­cům apod. Založená JZD téměř nikde neprosperovala, neboť byli do vedení dosazení lidé rozhodnutím okresních sekretariátů KSČ. Například zedník, holič, zámečník nebo tesař. Lidé, kteří ve svých profesích mnoho úspěchů ne­dosáhli, byli však radikální vůči země­dělcům. Největší odpor ke vstupu do JZD projevovali zejména drobní zemědělci s menší výměrou půdy, neboť si sami postačili dobře všechny práce zvládnout, případně si ještě přivydělat.

Nátlak na vstup soukromně hospo­dařících sedláků postupně sílil a těm s větší výměrou půdy se vyhrožovalo, že jim bude zabrána. Vyhrožovalo se vě­zením, vystěhováním apod. Přes to všechno nedocházelo ke kolektivizaci vesnice tak, jak si „mocipáni" z KSČ přáli. Za hlavní příčinu neúspěchu byli označeni střední a větší rolníci, kterým dali nálepku „vesničtí boháči - kulaci". Tím byl označen každý, kdo řádně hospodařil na svém, kdo požíval důvěru vesnice a vážnosti ostatních zemědělců pro svoje vědomosti, schopnosti a praco­vitost. Bylo raženo heslo, že tato vrstva, byť živitelů národa, musí být zlikvidová­na. To znamenalo zabrání majetku, vy­stěhování rodin a zavření hospodářů po většině na nucené práce. Děti pak ne­mohly studovat, pokud někde pracovaly, byly z práce propuštěny.

Tak se také stalo u hos­podáře Josefa Košťála. Dne 26. ledna 1952 asi v 15.00 hodin se přihrnula početná skupinka lidí v čele s okresním prokurá­torem, jeden muž v civilu (člen STB), strážmistr SNB, ředitel Státního statku Doksany, před­seda MNV, předseda KSČ a újezdní tajemník (to byla funk­ce dohlížejícího komisaře na rolníky - ten měl dovolen vstup do usedlosti kdy a kam chtěl). Prokurátor prohlásil, že jdou udělat domovní prohlídku, že se zde jedná o nějaké nesrovnalosti. Neřekl však o jaké. Nejdříve začala prohlídka v obytném stavení, ve kterém nevynechali ani jednu místnost. Každou maličkost tam sepsali. Hlavní slovo měl stále prokurátor, který chtěl za každou cenu něco závadného nalézt. Dále prohledali všechny hospodářské bu­dovy, každý kout, stále ale bez úspěchu, z čehož byl prokurátor značně viditelně nervózní. V nestřežené chvíli pošeptal četnický strážmistr hospodáři, že nic pro­ti němu nemají, že i místní činitelé říkají jak celá rodina dobře pracuje, přesto ať se hospodář teple obleče; že je všude velká zima.

Po ukončení prohlídky musel hospo­dář jet na příkaz prokurátora s nimi na stanici SNB do Doksan k sepsání pro­tokolu. Tam však k žádnému sepisování nedošlo, neboť byl odvezen do věznice okresního soudu do cely číslo 3, která byla již obsazena pěti dalšími sedláky. Tento nedobrovolný pobyt ve vězníci ab­solvoval Josef Košťál až do července 1952, aniž mu bylo oznámeno, že je zat­čen ve vazbě a neřekli za co! Na den 20. 6. 1952 byl připraven "monstrproces", při kterém sice chyběly důkazy, ale dle prohlášení krajského prokurátora, který řekl: „Mezi jiným, na závěr soudního „divadla", dovoluji si upo­zornit na směrnice a obsah denního tisku, jakékoliv omilostnění obviněných by vy­volalo nespokojenost širokých mas dělnictva."

Okresní prokurátor dr. Flégl doplnil: „Svoje vědomosti obžalovaný rozšiřoval pobytem v cizině - ve Švýcarsku, Dánsku a Rakousku. Choval jen čistokrevná zvířata, krávy, prasata, kontrolovanou drůbež, odchovával zvířata, na polích pěstoval zušlechtěné osivo, vojtěškové a travní semeno, a tím se neúměrně oboha­coval. Vozil občany zadarmo autem k lékaři, půjčoval lidem bezplatně potahy a stroje a tím je ovlivňoval." 

Dr. Klička - předseda soudu dodal: „Ani pravda se nesmí říkat, to vzbuzuje nedůvěru v budovatelské výsledky." 

Konečný rozsudek soudu zněl: „Josef Košťál, odsuzuje se pro trestný čin sa­botáže podle paragrafu 85 Sb. atd. Též jako člen JZD čtvrtého typu se prý vlou­dil aby v něm:

a)  podvracel jeho základy, bránil jeho upevňování a rozvoji.

b)   zneužíval členství v JZD k vyko­řisťování malých a středních rolníků k vlastnímu obohacování.

c) na podzim roku 1951 v Olešku vyhnal z lesa družstevnice, které hrabaly jehličí, což škodí lesu a tím se dopustil:

1. nekalého jednání v úmyslu způsobit vážnou poruchu v činnosti veřejného podniku

2.  zneužívat lidového družstva ke krytí podnikání, což je v rozporu a za

3.  veřejně pobuřoval proti společenské­mu řádu republiky.

Spočítáno a podtrženo, 7 roků vězení, peněžitá pokuta, ztráta veškerého ma­jetku, zákaz pobytu v obci a okresu na­vždy!"

Následovala dlouhá a nesvobodná hornická práce. Nejdříve na jáchymovsku na Eliáši, Svatopluku, Rovnosti a v Ostrově, odkud se po šesti a půl roce vrátil v prosinci 1957 na základě am­nestie prezidenta republiky. Do svého rodiště a domova se vrátit nesměl. Rodina se složila na koupi domku v obci Vraňany na okrese Mělník, kam se na­stěhovala a zde pracoval jako tesař.

V roce 1968 se požádalo o obnovení pro­cesu a byl pak nejvyšším soudem osvo­bozen. Rozsudek byl v plném rozsahu zrušen pro nedostatek důkazů.

To byla likvidace hospodáře. Čekalo však ještě odstranění jeho manželky Milady, čtyřech dětí a babičky! Dne 27. 10. 1952 dostala okamžitou výpověď z práce v cukrovaru Doksany jejich dcera Jaroslava (*1932). Dcera Miluše (*1934) ze Šlechtitelské stanice Židovice a dcera Helena (*1935) z mlékárny Bohušovice. Druhý den v kanceláři MNV předali jejich matce Miladě připiš z ONV Roudnice, ve kterém bylo napsáno, že mají všichni zákaz pobytu v obci Oleško i na celém okrese Roudnice nad Labem. Současně jí bylo oznámeno, že druhý den ráno bude přistaveno nákladní auto, které je odveze do obce Podlesí na Moravě, kde mají určen trvalý pobyt. Ráno pak dne 29.10. přijelo auto a s ním příslušník SNB, který dohlížel na to, jaké věci si s sebou mohou vzít. Všechny si tedy vzít nemohli.

Nejstarší syn František (*1931) musel tentýž den nastoupit na vojenskou službu do Chrudimi, takže ani nemohl pomoci při nedobrovolném stěhování.

V nočních hodinách dorazilo auto do obce Podlesí, kde na ně čekalo pře­kvapení. Delší dobu neobydlený a po­ničený dům bez elektřiny. Svítilo se zde jen svíčkami a petrolejovou lampou. Za pomoci místních občanů složili z auta provizorně věci a po chvíli někdo zak­lepal na dveře. Jaké to překvapení? Dvě sestřenice - Milada Košťálová a Milada Šebková, která byla sem do stejného mís­ta též vystěhována i se starou babičkou, dvouletým synkem Jaroslavem a čtyřle­tou dcerkou Miluší. Všichni si rozuměli ve svém údělu. Žádný z nich neměl nárok na potravinové lístky.

Zde všichni pracovali na státním statku buď v rostlinné nebo živočišné výrobě. Pracovní podmínky zde byly značně ztížené, protože se tento kraj nachází v nadmořské výšce 700 m.n.m. Sníh zde napadl začátkem listopadu a vy­držel do dubna, někdy i do května. Obec je položena na úpatí Nízkých Jeseníků v pahorkatině Kralického Sněžníku. Kraj vhodný tak k rekreaci a ne k zemědělství. Německé obyvatelstvo odtud bylo po roce 1945 odsunuto. Bylo dosídlováno z části obyvateli z Moravy a navrátilci z Rumunska (Rumunští Slováci) a potom rodinami vystěhovaných „kulaků" z Čech i Moravy. Žila zde rodina Hálkova z Dolínku u Prahy (potomek Vítězslava Hálka), rodina Krejzova od Plzně, paní Mouchová s dcerami a sestrou (obě nemocné), které pocházely z Chvalína u Roudnice. Dále paní Šestáková z Roud­nice a spousta jiných vyhnaných sedláckých rodin bez mužů, kteří se za nimi vraceli postupně po propuštění z věznice.

 

P.S.

Uveřejněno v časopise KPV pobočka č.15 – Praha VĚRNI ZŮSTANEME, leden-únor 2011

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)