Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...

     
  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...

     
  • 13.04.2024 09:48
    Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Birner JanaManželé Rolf a Petra Simonovi z východoněmeckého Wallhausenu se cítili šikanováni místními úřady, a proto se chtěli dostat do Spolkové republiky Německo. Zvolili cestu přes Československo.

Plán však skončil fiaskem 16. května 1982 večer. Bdělí pohraničníci oba manžele zadrželi u obce Doubrava (okres Cheb) i s jejich devítiletou dcerou Janou a osmiletým synem Michaelem. Po nevlídném zacházení byla celá rodina následující ráno předána východoněmecké STASI, která zařídila rodičům vězení a dětem dětský domov. (Podle dcery Jany to byl „den, který zničil naši rodinu“.)

A fiaskem a slzami skončil 4. září 2019 také návrh žijících členů rodiny (otec Rolf v roce 2016 zemřel) o soudní rehabilitaci.

Chebský soud totiž došel k závěru, že rodina se „primárně“ dopustila trestného činu vniknutí na území republiky, a na to se zákon o soudní rehabilitaci nevztahuje. Skutečnost, že k vyhoštění došlo i kvůli přípravě trestného činu opuštění republiky (na což se zákon o soudní rehabilitaci vztahuje), pokládali chebští soudci za nepodstatné.

Viz podrobnosti

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/den-ktery-znicil-nasi-rodinu-dcera-vychodonemeckych-uprchliku-bojuje-v-cesku-o-rehabilitaci-78480

https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/soud-cheb-rehabilitace-ceskoslovensko-zapad-utek-hranice-nemecka-rodina.A190904_145814_vary-zpravy_ba

Simonovi podali proti rozhodnutí chebského soudu stížnost. A té Krajský soud v Plzni vyhověl.

V usnesení, které bylo doručeno 25. října 2019, senát pod vedením JUDr. Pravoslava Poláka+ vysvětlil, že „závěry o tom, co bylo primárním a co sekundárním, skutečně nemají v tomto řízení místo“. Podstatné bylo, že cílem nebylo v Československu zůstat, ale přejít do Západního Německa, což se jim nepodařilo, protože „zjistili objektivní překážku, tedy z jejich pohledu nepřekonatelnost těchto hranic“.

Krajský soud uzavřel, že zákon o soudní rehabilitaci se na rodinu vztahuje, neboť byla omezena práva jak rodičů, tak i dětí, které vzhledem k věku ani nebyly trestně odpovědné.

V souladu s podanou stížností krajský soud uznal, že odepření účasti na soudní rehabilitaci by bylo „skutečně projevem právního formalismu a interpretací mimo smysl a účel zákona o soudní rehabilitaci“.++

Rozhodnutí o rehabilitaci znamená pro rodinu po 37 letech plnou morální satisfakci. (Celý text usnesení Krajského soudu v Plzni viz v příloze.)

Pokud jde o finanční odškodnění, to by jim mělo Ministerstvo spravedlnosti vyplatit do 6 měsíců od podání žádosti. Podle současné právní úpravy bude mít každý žijící člen rodiny za „zničený“ život nárok na paušální částku 407 Kč.+++

---

+  JUDr. Pravoslav Polák mj. poslal v roce 1998 na doživotí do vězení Jiřího Kajínka.

++  Simonovi se ve stížnosti mj. odvolávali na obecné závěry z nálezů Ústavního soudu ČR sp. zn. II. ÚS 187/2000 ve věci Jana Marešky, sp. zn. II. ÚS 290/05 ve věci Adolfa Walici, sp. zn. I. ÚS 2366/07 ve věci Petra Šocha a sp. zn. I. ÚS 1916/07 ve věci Jana Vnenčáka. (Šlo o svědky Jehovovy, kteří byli za minulého režimu odsouzeni za odepření vojenské služby. Nálezy jsou dostupné na www.usoud.cz.)

+++  Viz ustanovení § 23 odst. 1 písm. a), c) zákona č. 119/1990 Sb., v platném znění. Částky zde uvedené nebyly od roku 1990 valorizovány, ačkoli vláda je povinna stanovit „nařízením podmínky a způsob určování výše náhrady za ztrátu na výdělku vzhledem ke změnám, které nastaly ve vývoji mzdové úrovně“. (Viz tamtéž, odst. 6 písm. a/.)

---

  1. října 2019 zapsal: L. Müller

* * *

 Zadržení východoněmečtí uprchlíci: rodiče do vězení, děti do dětského domova! Bylo to správné?

 

 J.Š.27.10.2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)