Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Japonsky fanousekJaponští diváci respektují i soupeřův tým a  jeho fanoušky, a  proto se skoro nikdy nesetkáte v  Japonsku s  bučením či nadávkami vůči protivníkům. Naopak domácí publikum obvykle dává prostor k projevu i hostům, kteří jsou v menšině. Říká se, že japonští fanoušci jsou takto slušní i díky tomu, že neulpívají na vítězství, ale chtějí pouze, aby všichni předvedli svůj nejlepší možný výkon.

Japonští fandové opakovaně udivují světová média tím, že po skončení zápasu zůstávají na stadionu a sbírají odpadky na tribunách do plastových pytlů, které si pro tento účel přinesli. Stadion tak opouštějí stejně čistý, jako když na něj přišli. Toto vzorné chování je připisováno smyslu pro pořádek, který si všichni Japonci osvojují už ve škole, kde mají děti na starosti veškerý úklid tříd, chodeb i toalet. Pro dospělé je tak samozřejmostí po sobě uklízet a neobtěžovat svými odpadky ostatní.

* * *

Nedílnou a  důležitou součástí sportovního světa jsou i  fanoušci. Japonští diváci mají zdaleka v  největší oblibě baseball, dále pak fotbal, sumó a tenis. Mezi ženami je pak velice oblíbené i krasobruslení. Japonci se ale dokážou hromadně nadchnout i pro méně tradiční sporty – mistrovství světa v ragby, které se konalo v Japonsku v roce 2019, se stalo jedním z hlavních témat japonského sportovního světa a historicky nejlepší výsledek domácího týmu se stal celonárodní senzací. I  při mistrovství v  ragby japonští fanoušci projevili svou příslovečnou přátelskost.

Mnoho zúčastněných týmů si pochvalovalo, jak vřele je domácí fanoušci zdravili mimo stadion, a jak horlivě jim fandili v průběhu hry. Pro mnohé bylo překvapivé, že japonští fanoušci vášnivě podporovali tým Jihoafrické republiky až do jeho úplného vítězství v turnaji, i když právě tento tým vyřadil Japonsko z mistrovství.

A  jak tedy Japonci na stadionu fandí?

Mimo obvyklého pokřiků „ganbare!“ („Do toho!“) mají často nacvičenou choreografii i  písně určené přímo pro jejich tým či jednotlivé hráče. S choreografií pomáhají i roztleskávačky a roztleskávači, kteří mimo zářivých úborů známých z Evropy nosí často černou školní uniformu s páskou na ruce.

Japonští diváci respektují i soupeřův tým a  jeho fanoušky, a  proto se skoro nikdy nesetkáte v  Japonsku s  bučením či nadávkami vůči protivníkům. Naopak domácí publikum obvykle dává prostor k projevu i hostům, kteří jsou v menšině.

Říká se, že japonští fanoušci jsou takto slušní i díky tomu, že neulpívají na vítězství, ale chtějí pouze, aby všichni předvedli svůj nejlepší možný výkon.

Japonští fandové opakovaně udivují světová média tím, že po skončení zápasu zůstávají na stadionu a sbírají odpadky na tribunách do plastových pytlů, které si pro tento účel přinesli. Stadion tak opouštějí stejně čistý, jako když na něj přišli.

Toto vzorné chování je připisováno smyslu pro pořádek, který si všichni Japonci osvojují už ve škole, kde mají děti na starosti veškerý úklid tříd, chodeb i toalet. Pro dospělé je tak samozřejmostí po sobě uklízet a neobtěžovat svými odpadky ostatní.

Není tedy divu, že japonští diváci jsou velice oblíbení na sportovních událostech všude po světě. Pokud Japonsko navštívíte, určitě stojí za to zajít si na zápas v baseballu či fotbalu, abyste také poznali tuto jedinečnou atmosféru!

https://www.cz.emb-japan.go.jp/documents/bulletin2020.pdf

P.S.

Porovnejme se, pokud vůbec lze? My po sobě neuklízíme ani v lesích, které tak milujeme! V Národních parcích USA nejsou koše na odpad – vychází se z toho, že co si kdo přinese si také odnese. Je to i o „úklidu“ v našich duších, kde se nahromadilo tolik „svinčíku“, že nás hrozí zahubit. J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)