Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út říj 19 @14:00 -
ÚS ČR: Robert Tempel
pá říj 22 @09:00 -
OS Praha 1: JUDr. Zdeněk Altner

Nejnovější komentáře

 • 19.10.2021 18:00
  Senátor: Nechali by prezidenta umřít „Myslím si, že pan premiér ...

  Read more...

   
 • 19.10.2021 17:47
  Vážená paní Miklíková, děkuji Vám. V den 100.výročí narození ...

  Read more...

   
 • 19.10.2021 17:47
  Vážený pane Šinágle, Česká televize ve svém programu pravidelně ...

  Read more...

   
 • 17.10.2021 14:05
  Dne 14.10.2021 jsem poslal ČT dotaz po telefonickém rozhovoru ...

  Read more...

   
 • 17.10.2021 10:44
  EB: Andrej Babiš vyhodil 18 ruských špionů a rozbil dvě ...

  Read more...

   
 • 17.10.2021 10:44
  Kdyby mohli Piráti do nové koaliční smlouvy prosadit tento ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bruecker JohannTakřka před 50 lety  napsala svoji kapitolu moderní pohádka i ve městě Schönaich: Johann Bruecker - vynálezce a milionář - poprvé navštívil své příbuzné, krajany a zanechal v ní charitativní stopu. Sunbeam ShavemasterPřed půl stoletím se stal čestným občanem města.

Příběh, který má něco z „dobrého strýčka z Ameriky“, začal pro Schönaich v roce 1953. Johann Bruecker (1881-1965), muž, který pomohl mužům tohoto tohoto světa se svým „Sunbeam Shavemaster“ provádět holení prvním elektrickým strojkem, čímím se stal bohatým mužem. Začal  hledat svého bratra Petra. Po válečném chaosu se usadil ve Schönaichu jako vysídlenec, kdy sdílel osudy mnoha lidí, kteří se ocitli v komunitě přeplněné přistěhovalci a uprchlíky: život ve stísněných podmínkách hromadného ubytování.

Několik dní poté, co se poprvé setkali, byl Bruecker v kanceláři starosty Schönaichu Fritze Übeleho. Už měl v hlavě plán výstavby dvou bytových domů pro ubytování svých příbuzných a dalších, v kapse potřebné peníze k poskytnutí tohoto daru komunitě - „jako příspěvek ke zmírnění nedostatku bydlení vysídlených v Německu“, jak je uvedeno. Byla uzavřena smlouva a zřízena nadace pro tento účel.

https://zeitreise-bb.de/rasier/

* * *

Stavíme! Soukromé filmy z poválečného období

Jak se lidem dařilo v troskách jejich měst? Jak vznikal nový život ze sutin? To představují nahrávky a příběhy z doby přeorientování a invenčního talentu, nového politického začátku a hospodářského oživení.

https://www.zdf.de/dokumentation/zdfzeit/zdfzeit-wir-bauen-auf-100.html

P.S.

Johan Bruecker postavil v Německu byty pro utečence z východní Evropy po roce 1945. Byla po něm pojmenována ulice. Obdržel čestné občanství města a nejvyšší německé vyznamenání. Poté co v USA jeho firma na výrobu elektrických holicích strojků zkrachovala (přestal se věnovat obchodu a jiné firmy ho předběhly), vrátil se do Německa, kde dožil v bytě, který nechal po válce postavit. Zemřel osamocen a uzavřen do sebe.

Při vší té válečné hrůze a ztrátě životů mnoha německých můžů je obdivuhodné, jak rychle se silně materiálně a morálně  narušená země dokázala vzpamatovat, vybudovat hospodářství a stát se jednou z nejvyspělejších zemí světa. Porovnejme s tím, co jsme dokázaly my „vybudovat“ po válce, kdy naše země nebyla prakticky poškozená, měla firmy i podnikatele. To už něco vypovídá o našem charakteru.

Tady je třeba začít, nechceme-li být stále na začátku, neopakovat stejné chyby a poučit se z minulosti. Němci zločiny nacismu nezapomínají. My zločiny komunismu zapomínáme, kdy mladí o nich vědí stále méně, zatímco německá mládež ví o zločinech nacismu téměř vše. I proto nás stále ohrožuje návrat „starých pořádků“, byť v jiné formě, kdy pohrobci totality mají stále velký vliv na život naší společnosti.

Tentokrát už nás nikdo osvobozovat nebude, musíme se konečně naučit osvobozovat sami sebe, hlavně své myšlení. Pouze svobodný, sebevědomý občan může smyslplně budovat, ne ustrašený a o to snadněji ovladatelný a manipulovatelný.

 

Jan Šinágl, 17.12.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)