Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 26.09.2022 09:44
  Potkal jsem nedávno náhodně jednoho osmnáctiletého studenta Gymnázia ...

  Read more...

   
 • 26.09.2022 08:38
  Nejvzácnější osobnost, ještě s panem Krylem, na které můžeme ...

  Read more...

   
 • 24.09.2022 12:07
  Byl to krásný, nezapomenutelný večer ve společnosti tak vzácné ...

  Read more...

   
 • 23.09.2022 14:33
  Rusové ty nacistické zločince vyměnili za saudskou podporu ...

  Read more...

   
 • 21.09.2022 14:36
  Předpokladem odpovědnosti státu za škodu je splnění tří ...

  Read more...

   
 • 21.09.2022 14:36
  Předpokladem odpovědnosti státu za škodu je splnění tří ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Sudetsti NemciS "Anschlussem" Rakouska k Německé říši byla dne 12.března 1938 vytvořena zranitelná, geopolitická poloha pro „Česko-Slovensko", jako národního státu.

Referendum k tomu v Německu, 10.dubna, přineslo rostoucí neklid v sudetských pohraničních oblastech, ekonomicky zanedbávaných. Proto zakázala "Sudetoněmecká strana" (SdP), všechny schůze a shromáždění, aby se zabránilo střetům mezi Němci a stále masivněji se projevující českou státní moci, přesto, že sudetoněmecká sociální demokracie (DSAP) a Češi se vzdát shromáždění nechtěli, aby Československou republiku pomohli veřejně podpořit i zvenčí.

Svaz zemědělců, průmyslu a křesťanské sociální strany, odstoupily z vlády v Praze a připojili se k SdP. S 55 poslanci tak byla Sudetoněmecká strana nejsilnější stranou v Československé republice. Také DSAP ztratila členy, ale pod novým předsedou Wenzel Jakschem se kvůli pronásledování SPD v Německé říši, nemohla připojit. Jaksch ale předal britskému velvyslanci v Praze dopis o nízké šanci aktivistické politiky na straně Čechů a varoval před „potravinovými“ nepokoji sudetoněmecké nezaměstnanosti, pokud vláda v Praze konečně nepodnikne nutná sociální opatření proti jejich situaci. (Sudetští Němci představovali od roku 1930 25% nezaměstnaných ze čtrnácti milionů občanů, kdy bylo 67% nezaměstnaných - 500,000 ze 750,000).

Dne 28.března přijal Hitler poprvé Konrada Henleina, který počítal jen s Ribbentropem. Nezasahoval do legitimních požadavků Sudetských Němců, kteří požadovaly stejná práva pro všechny občany ve spojeném Československu. Tři a půl milionu Němců chtělo být také „státními občany“ stejně jako sedm milionů Čechů a s plnými právy.

V pražském parlamentu došlo poprvé 29.března ke společnému protestu zástupců všech sedmi miliónů "menšin" (Němci, Slováci, Poláci a Maďaři ) proti české nadvládě. Vůči anglickým návštěvníkům se Henlein vyjádřil na otázku, zda si teď, po dvaceti letech nesvobody přeje připojení sudetských Němců "Říši": "Nebudu se řídit svými pocity, ale pouze politicky reálným."

No víkend 23-24. dubna „ohlásila“ SdP konání stranického sjezdu, ve světoznámých Karlových Varech, „registrovaného“ u státních orgánů: Byl povolen pod podmínkou, že se zdrží veřejných shromáždění. Mnoho Němců, ale přišlo samo od sebe aby se dozvěděli, jak SdP a její předseda Konrad Henlein posuzují novou situaci. Dny byly naplněny interními přednáškami. Teprve v závěru promluvil Konrad Henlein v divadle. Text projevu (36 tištěných stran), se už o čtrnáct dní dříve dostal k premiéru Hodžovi, který ho neshledal závadným.

Mnoho mohlo projev poslouchat jen venku pomocí reproduktorů. Henlein odkazoval na právo na sebeurčení, požadované prezidentem Wilsonem v roce 1918 a připomínal potřebu tohoto práva i dnes pro sudetské Němce. Zmínil se i o 22 stížnostech a memorandech ke Společnosti národů v Ženevě, které nic nepřinesly a že práva národnostních menšin jsou kvůli průtahům už rok v Praze neprojednávány. Vyzval české politiky k odmítnutí historických mýtů, "Čechů jako průkopníků Slovanů proti Němcům" a požadoval splnění dohody ze St. Germain roku 1919 o "druhém Švýcarsku" s politikou neutrality k sousedům.

Poté předložil svých osm bodů pro nastolení rovnováhy mezi Čechy a Němci:

 
1. Vytvoření plné rovnoprávnosti a rovného postavení.

2. Uznání sudetoněmecké národnostní skupiny.

3. Určení a uznání osídleného území.

4. Vybudování sudetoněmecké místní samosprávy.

5. Vytvoření ochranných záruk pro občany mimo uznané obytné oblasti (Národnostní ostrovy, např. Jihlava a ve velkých městech: Praha, Brno, atd.) .

6. Odstranění bezpráví, které bylo pácháno na sudetských Němců od roku 1918, a náhrada vzniklých škod.

7. Zajistit v sudetoněmeckých oblastech veřejnou samosprávu sudetoněmeckými úředníky (pošta, železnice, policie, lesnictví).

8. Úplná svoboda vyznání k německému národu a jeho světonázoru.

 

Tím bylo požadováno osvobození od útlaku českého státu. To byla poslední nabídka k vytvoření demokracie se strukturou etnických skupin. Byla odmítnuta českými politiky i tiskem, protože by to skončilo jejich nadvládu.

Proč nikdo nevzal SdP a Henleina za slovo? Místo toho vytvořil a vyzbrojil stát "Rudou obranu" v sudetoněmeckých oblastech puškami, zesílil policii, připravoval se k mobilizaci proti Německu a obsazení Sudet začátkem května. Henleinovy návrhy mohly vést ke slíbenému "švýcarskému systému", a Hitlerův zásah, a dokonce mohl i ušetřit svět od druhé světové války. Edvard Beneš odmítl tuto možnost, mnohonárodnostní stát Československo, demokraticky legitimizovat.

George K. Schmelzle 

 

Sudetendeutscher Pressedienst (SdP)

Bundespressereferat: A-1030 Wien, Steingasse 25

E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.sudeten.at

 

Vídeň, 7.října 2013

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)