Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 13.10.2019 16:59
  O kom se u nás nemluví. „První povinností vlády je chránit ...

  Read more...

   
 • 13.10.2019 16:57
  I za normalizace jsme to dokázali. 200.000 tisíc. Tolik se ...

  Read more...

   
 • 11.10.2019 14:46
  Někdy mě ty emoce, v tomto případě pláče, připomínají průvod ...

  Read more...

   
 • 10.10.2019 18:20
  Budování bez morálních základů buduje vždy jen zkázu.

  Read more...

   
 • 10.10.2019 18:17
  Dnes se dá říci, že hodně věcí komunisté "vybudovali" verbálně.

  Read more...

   
 • 08.10.2019 16:45
  Náš národ je bez paměti a bez zájmu. Hlavně, že je co ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Charta vyhnanych 65 let 050815Vyhnání je stále světovým problémem - Společnost s absencí základní morálky a morálních hodnot, ohrožuje sama sebe. Kdo upírá spravedlnost druhým, nemůže očekávat, že se mu jí dostane. Stane se nutně obětí vlastní amorálnosti. Proto je Charta vyhnaných v současném světě výzvou každému z nás!

K 65. výročí vyhlášení Charty německých domácí prohlašuje president Spolkového svazu vyhnanců Dr. Bernd Fabritius:

Dne 5. srpna 1950, byla Charta německých vyhnanců slavnostně podepsána ve Stuttgartu a oznámena dne 6. srpna před ruinami Nového zámku. S jejím jasným zřeknutím se aktů pomsty a odplaty, se snažila vyhnout se opakování začarovaného kruhu násilí a podpořit úsilí proti použití násilí. Proto stále představuje morální základ pro práci německých vyhnanců a jejich Svazu a vyvrátit všechny hlasy, které ji přičítají revanšismus.

Současně německý Svaz vyhnaných svoji Chartou vyjádřil touhu pro mírové soužití se všemi sousedními národy a budování sjednocené Evropy v míru a svobodě.

Ve smyslu tohoto vyjádření tito vyhnaní a vysídlení významně přispěly k obnově Německa a zasadili se pro porozumění mezi lidmi a zeměmi jejich původní vlasti. To určuje naše kroky i nadále.

70 let po druhé světové válce, po útěku a vyhnání, je ale také třeba připomenout, že Charta nebyla jen vize, ale také protest proti utrpěnému osudu a varování do budoucna, byla a je. Vzhledem k současným téměř 60 milionům utečenců a vyhnaných po celém světě, je významná věta: "Národy si musí uvědomit, že osud německých vyhnanců jako všech uprchlíků, je problém celého světa," beze změny zůstává aktuální.

Vyhnání a etnické čistky nepatří jen minulosti. Celosvětově se jim snažit jim zabraňovat a chránit zajišťovat lidská práva, zůstávají stále velké výzvy.


BdV - Svaz vyhnanců,

Spolkový úřad Bonn, Godesberger Allee 72-74, 53175 Bonn, tel. +49 (0) 228 81007 30

Kontakt pro tisk: Marc-Pawel Halatsch, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

* * *

"Vesnice mlčí"

 
zajímavý německý film z roku 2008 o málo přátelském přijetí německých vyhnanců v západním a středním Německu v roce 1945.

 
Včerejší film na 3SAT lze ještě jeden týden shlédnout na http://www.3sat.de/mediathek/?mode=play&obj=53480~~pobj v 3SAT archivu!


Sudetoněmecká tisková služba (SDP)

Rakousko
 
Vídeň / Bonn, 27. srpna, 2015

* * *

Zkuste si představit, že vás neprávem někdo vyžene z vašeho staletého domova, připraví o vše a vy musíte odejít do nového domova, zničeného válkou? Dokázat po takovém zločinu napsat tuto Chartu je svědectvím vysoké morální vyspělosti a společenské odpovědnosti. I po 70 letech uznávat vyhnání za spravedlivé je opačným svědectvím o stavu společnosti. Společnost s absencí základní morálky a morálních hodnot, ohrožuje sama sebe. Kdo upírá spravedlnost druhým, nemůže očekávat, že se mu jí dostane. Stane se nutně obětí vlastní amorálnosti. Proto je Charta vyhnaných v současném světě výzvou každému z nás!

 

Jan Šinágl, 28.8.2015

* * *

Aktualizováno:

Německo podle vysídlenců musí mluvit se sousedy i o minulosti

Německo se při jednáních se svými sousedy včetně Česka nesmí vyhýbat sporným tématům a musí mluvit i o minulosti. Dnes k tomu v Berlíně vyzval předseda německého Svazu vyhnanců (BdV) Bernd Fabritius. Organizaci sdružující spolky německých poválečných vysídlenců podle něj jde především o to, aby středoevropské země uznaly, že odsun byl protiprávní.

Lpění na principu kolektivní viny odmítla také bavorská státní ministryně pro sociální věci Emilia Müllerová. "Nacistickým Německem rozpoutaná druhá světová válka byla nejhorším okamžikem lidských dějin. Miliony lidí zahynuly při holokaustu, miliony dalších byly deportovány nebo uvězněny v koncentračních táborech," řekla. "Po skončení války ale bezpráví pokračovalo. A v roce 1990 to jasně řekl i český prezident Václav Havel - že vyhnání Němců nebyl trest, byla to pomsta," uvedla ministryně. ČRo 29.8.2015

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)