Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

CHARTA VYHNANÝCH Z VLASTI: NE POMSTA A ODPLATA, NÝBRŽ PRÁVO NA VLAST

15 milionů pobaltských Němců bylo od roku 1944 z jejich dědičné vlasti vyhnáno, skoro 2 ½  milionu přišlo při tom o život, nebo bylo od vyhnavatelů zabito. Již o pět let později, 5. srpna 1950, uzavřeli oběti „Chartu z vlasti vyhnaných“. K této příležitosti referoval 3. listopadu Arnulf Baring o osudu Vyhnaných v přítomnosti a v minulosti  v Dissenu. Byl pozván Sdružením Středního Stavu CDU. Zástupce jejich předsedy je pozval hlavně z jednoho důvodu:

 

Vyhnání Němců není součástí učebního programu německých škol.

Iniciant hledal nedávno v učebnici něco o Chartě a velmi se podivil, že o tomto historicky důležitém dokumentu nic nenašel. Po delším hledání objevil, že vyhnání pobaltských Němců není zvláštní součástí učebního programu na německých školách. Ve škole se má prý učit o jednom z vyhnání, o kterém a jak je zcela ponecháno každému učiteli. Z tohoto důvodu chtěl v jednom pořadu „vyhnání“ tématizovat i mimo školní výuku.

Vysvětlil, že „Charta z vlasti vyhnaných“ je hlavně proto jako dokument důležitá, protože VYHNANÍ se po celém svém prožitém utrpení již pět let později oficielně zříkají „msty a odplaty“. Kromě toho prohlašují jako cíl jednotnou Evropu, „ve které by měly národy žít beze strachu a nucení“. V této Evropě má být centrálním bodem „právo na vlast“.

Baring: Vyhnání není pociťováno jako kolektivní tragedie.

Na tomto večeru se Arnulf Baring zabýval především současnou situací vyhnaných a mentalitou německého národa. Problémem je, že ztráta východního území a utrpení vyhnaných není Němci cítěno jako kolektivní tragedie. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč dnešní mládež často ještě nikdy nic neslyšela o dějinách hranice Odra-Nisa.

Proč k něčemu takovému mohlo dojít, vysvětluje Baring duší německého národa. Kvůli totální porážce a kvůli označení německých dějin v roce 68 za „dějiny neštěstí“ je tato duše tak hluboce poraněna, že pozitivní vztah k sobě samé není možný. Jen ten může žít, kdo se o sobě domnívá, že je slušný.

Třetina všech Němců jsou traumatizováni.

Jako další problém označuje tento populární historik většinové mlčení vyhnaných, jako i všech Němců, kteří prožili válečná utrpení. Tímto mlčením chtějí hlavně chránit své potomky. Protože ale nyní tlak znovuvýstavby pominul, vyplouvají tato hluboká traumata na povrch. Má je asi třetina všech Němců. Zajímavé je, že jsou prokazatelná také u potomků, kteří se narodili pozdě po konci druhé světové války.

Posíleno je to také tím, že „není Němcům povoleno truchlit nad svými vlastními mrtvými“, protože je jim kladena vina za válku. Ale právě tohle vede k nedůvěře u evropských sousedů. Když tedy nejsou Němci schopni truchlit nad svými mrtvými, jak jim můžeme věřit,

že budou ctít památku obětí druhých národů.

Proti zapomenutí vyhnání

Na tomto základě odsuzuje Baring zdrženlivost Angely Merkel vůči vyhnaným, hlavně ve věci Centra proti Vyhnání. Podle něj by se mělo toto za každou cenu uskutečnit. Jednak proto, že i vyhnaní i vyháněči pomalu mizí, ale vyhnání nesmí upadnout v zapomenutí, a jednak aby měli lidé konečně místo, kde mohou truchlit.

Centrum je proto důležité, že je to pomník a výstava v jednom. Předsudky proti Výstavě jdou mimo, nejsou namístě, protože střetnutí s tímto tématem je právě u příležitosti takové výstavy možné.

„Německý národ musí vyvinout tu sílu, která v něm vězí!“

V pohledu na německé dějiny zjišťuje Baring, že je názor Joschky Fischera, že původ německé identity by měl být Auschwitz, zásadně nesprávný. Německá bilance po 1945 a před 1933 se může klidně ukázat a vzbuzuje úctu. Německo dodávalo po staletí světu důležité impulsy pro zásadní společenské hodnoty. Oproti tomu by dnes nemohla být ani vyhlášena zásadní kultura pro Spolkovou republiku.

Ale Německo je tak jako tak nejdůležitější evropský národ. Aby obstálo také v budoucnosti a aby se mu podařilo zvládnout momentální převratnou náladu, „musí německý národ vyvinout tu sílu, která v něm vězí.“ Těmito slovy zakončil Baring svoji přednášku. Vcelku posílil pan profesor svými slovy optimismus u svých posluchačů. Mezi těmi asi 250-ti hosty nebyli ale vidět žádní žáci ani mládež. Věkový průměr byl spíše nadprůměrně vysoký, takže výsledek byl celkem omezen a cíl, vzdělat německou mládež, se minul účinkem.

 

Marius Hempelmann, sobota, 6. listopadu 2010

 

http://www.sudeten-by.de/cms/downloads/dokumente_10/pr_101111.pdf

 

Z němčiny přeložil Jan Kříž

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)