Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...

     
  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...

     
  • 13.04.2024 09:48
    Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Vyhnaní si připomínají 4.březen 1919, kdy byli násilím připraveni o své právo na sebeurčení.

Donauwörth: Za bezpráví, které bylo spácháno na sudetských Němcích, požadují účastníci od Parlamentu a vlády České republiky omluvu. „Bylo by to pro mnohé z nás vysvobození“, řekl představitel okresního úřadu pan Erwin Hofmann, při hodinové pietní slavnosti u Pamětního kamene v Donauwörther na Promenádě.

Lidé se zde setkali, aby si připomněli 4.březen 1919. Tenkrát byla pokojná demonstrace sudetských Němců za zaručení práva na sebeurčení krvavě potlačena. Georg Schmidt ve své slavnostní řeči zdůraznil: „Právo na sebeurčení zůstává základním právem.“ Schmidt uznal snahy sudetských Němců, kteří se snaží svými, po desetiletými, neúnavnými aktivitami zabránit tomu, že „… události a mrtví onoho 4.března 1919 neupadnou v zapomnění.“

Sudetští krajané, podle Schmidta, vyšli tenkrát do ulic pro vizi, která dodnes na své aktuálnosti nic neztratila. Tím, že je vzpomínka na tyto události stále udržována v povědomí, „uchovávají na jedné straně 54 ženám a mužům, kteří přišli při demonstraci o život, čestnou vzpomínku“, na druhé straně je to „neocenitelný příspěvek k nutnému historickému podvědomí“. Jen ten, kdo si je své vlastní minulosti vědom, může tvořit budoucnost ve prospěch lidstva.

Bezpráví při vyhnání společně s českými sousedy zpracovat, kulturní tradice a různá sdružení udržovat, partnerství se sousedy ve Střední- a Východní Evropě prohlubovat, to by mělo být politikou politiků, reprezentující vyhnané, CSU a vlády. Schmidt připomněl návštěvu bavorského ministerského předsedy Horsta Seehofera, který s „diplomatickou šikovností připravil určitou hovorovou rovinu“. Ještě před Velikonocemi by chtěl ještě jednou odcestovat do Prahy. „Došlo k citelnému pohybu v sudetoněmecko-českých vztazích“, poznamenal politik.

Schmidt vyzval k opravdovému usmíření a temnou kapitolu dějin zpracovat. Hodnoty evropského společenství se nechají uskutečnit jen tehdy, když právo na vyhnání bude definitivně patřit minulosti a již dávno splatná omluva bude vyslovena.

Schmidt oznámil, že Sudetoněmecké muzeum v Mnichově bude Bavorskem podpořeno: 300.000,-Euro pro plánované práce a dalších 200.000,-Euro pro nákup předmětů potřebných pro výstavy a pěstování kontaktů s českou stranou.

Dosavadní práce oceněna

Vrchní starosta Armin Neudert vyzval v přítomnosti svého předchůdce dr. Alfreda Böswalda, k udržování této dobré tradice pietní slavnosti na Promenádě, aby se tak demonstrovalo, jak důležité je právo národů na sebeurčení. Zemský rada Stefan Rössle vyzval k tomu, aby se s minulostí zacházelo poctivě a čestně. Připomněl velké množství práce, která byla sudetskými krajany v jejich novém domově při jeho budování vykonána.

K důstojnosti pietního aktu přispěli i členové sudetoněmeckého pěveckého sboru a dechová hudba městské hudby z Donauwörthu. Všichni účastníci zazpívali Bavorskou hymnu – včetně její sudetoněmecké části.

Augsburger Allgemeine 30.3.2011

Foto: Foto: Bissinger: Hodinovou pietní slavnostní u Pamětního kamene v Donauwörther na promenádě si připomněli sudetští Němci bezpráví, které jim bylo způsobeno v jejich domově. Hlavní řečník byl předseda CSU v Zemském Sněmu pan Georg Schmidt.

http://www.augsburger-allgemeine.de/donauwoerth/Die-Entschuldigung-fehlt-id14502061.html

 

Překlad, Jan Šinágl, 4.4.2011

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

+1 #1 Guest 2011-04-13 17:39
O 4. březnu 1919 jsem nedávno shlédl pořad na ČT 2, který se zabýval historickými vztahy Němců a Čechů. Výše uvedenou informaci o zabití 54 občanů Česko-německé národnosti bych doplnil, že tehdejší československá vláda odškodnila pozůstalé a ještě jednou byli odškodněni nacistickou říšskou vládou po záboru Sudet.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)