Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

so zář 19 @12:00 - 02:00PM
Pojďme si užít, že jsme v NATO
čt říj 01 @08:30 -
OS Ostrava. ing. Marek Gába
čt říj 01 @15:00 -
Brno: Rytíři nebes 311.čs. peruť

Nejnovější komentáře

 • 18.09.2020 14:45
  Uživatel Andrej Babiš retweetnul Tweet uživatele Blesk Zprávy ...

  Read more...

   
 • 18.09.2020 09:10
  Poslouchá-li v totalitě většina, může být černé bílým a ...

  Read more...

   
 • 18.09.2020 09:01
  „V Česku přibylo přes 3000 nakažených. Za den tolik, co za ...

  Read more...

   
 • 17.09.2020 12:23
  Pan Vrbík měl rakovinu jazyka. V Liběchově měli podobný případ ...

  Read more...

   
 • 17.09.2020 10:28
  Maročané tvoří spolu s Pákistánci polovinu ilegálních migrantů ...

  Read more...

   
 • 14.09.2020 13:25
  Těžko se nepřipouští myšlenka, že současné dění ve světě může ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Hudlicky TomasVědec s českými kořeny se vymezil proti diverzitě, časopis jeho článek stáhl

„Je to děsivé! Posouváme se zpět do dob kalvinismu a upalování na hranicích. To je absurdní! Vyjádřil jsem pouze svůj názor a moje slova byla zcela vytržena z kontextu. Přesto dostávám mnoho e-mailů, které mi vyjadřují podporu. Hon na čarodějnice se už rozjel.“ – Bylo by ironické a velmi znepokojivé, kdyby stejné síly cenzury a nesnášenlivosti, které vytlačily Tomáše Hudlického z jeho vlasti, ho v Kanadě umlčely. - „Co je neuvěřitelné, skutečně ohromující je to, že s Hudlického tvrzením nelze vůbec polemizovat. Jednoduše ho nemůžete napadnout. Je to jako když Galilo říkal, že Země obíhá kolem Slunce. Porušuje to základní dogma, že diverzita je žádoucí a automaticky prospěšná.“- Situace, kterou Hudlický ve svém textu jemně naťukává kupříkladu v žurnalistice funguje po celá desetiletí. Podle něj je běžnou praxí, že jsou přijímáni uchazeči, kteří jsou jméně kvalifikovaní jen na základě jejich pohlaví nebo rasy.

* * *

 Chemik a český emigrant Tomáš Hudlický se rozhodl v prestižním německém chemickém časopise Angewandte Chemie na počátku června publikovat článek o rozvoji organické chemie. Text však vyvolal silné negativní reakce a na protest proti jeho vyznění dokonce přišli o práci dva editoři časopisu. Hudlický, který učí na Brock University v kanadském Ontariu, totiž kritizoval mimo jiné klíč, podle něhož snaha o více inkluzivní a diverzifikovanou vědu, podpora žen a menšin chemii jako oboru ubližuje. „Divný svět. Člověk přežil komunismus, a teď je to už i tady,“ říká k celé věci.

… Hudlický kritizuje, že mnoha skupinám a jednotlivcům byl v minulých letech přiznán preferenční status, navzdory tomu, že procento žen a menšin v akademické a farmaceutické oblasti se výrazně zvýšilo. Hudlický z toho vyvozuje, že preferenční zacházení s jednou skupinou vede logicky k nevýhodám pro jinou. „Objevily se nové ideologie, které ovlivnily náborové postupy, propagaci, financování a uznávání určitých skupin. Každý uchazeč by měl mít stejnou příležitost k zajištění pozice, bez ohledu na osobní identifikaci/kategorizaci,“ píše Hudlický v článku, který pobouřil část chemické komunity.

Akceptace kandidátů na základě rovnosti, pokud se jedná o kvóty na základě absolutních počtů pro určité podskupiny, je pak kontraproduktivní, protože vede k znevýhodnění nejzajímavějších kandidátů a u mnohých chemiků je tak důležitější jejich sociální pozadí než to, čeho dosáhli. Navíc pak podle autora tato praxe výrazně ovlivnila formát přijímacích interview a vedla ke vzniku povinných školících seminářů o rovnosti žen a mužů, inkluzi, diverzitě a diskriminaci.

Text okamžitě po svém zveřejnění vyvolal bouři a stačilo jen pár ostrých tweetů na adresu německého časopisu a začaly se dít věci. Angewandte Chemie text smazala ze svého webu a místo něj visí prohlášení, které ve zkratce říká, že článek neměl nikdy být přijat, byl urážlivý a zavádějící. Kvůli jeho akceptaci přišli o místo dva editoři plátku. Šéfeditor Angewandte Chemie Neville Compton navíc mimo jiné uvedl, že názory uvedené v textu nereflektují hodnoty sociální spravedlnosti, diverzity a důvěry, které jsou pilíři moderní vědy. Z mezinárodní redakční rady časopisu na protest proti uveřejnění textu odstoupilo 16 jejích členů, včetně laureátů Nobelovy ceny.

Hudlickému jeho text vyčetl také viceprezident Brock University Greg Finn, který v otevřeném dopisu uvedl, že chemikův text byl zraňující, odcizující a rozchází se s hodnotami mentorů Brock University. Zároveň pak připomněl všechny dílčí kroky, které univerzita podnikla směrem k větší diverzitě v minulých letech. Sám Hudlický o místo zatím nepřišel. Jednasedmdesátiletý vědec alespoň pro americký server Retraction Watch uvedl: „Je to děsivé! Posouváme se zpět do dob kalvinismu a upalování na hranicích. To je absurdní! Vyjádřil jsem pouze svůj názor a moje slova byla zcela vytržena z kontextu. Přesto dostávám mnoho e-mailů, které mi vyjadřují podporu. Hon na čarodějnice se už rozjel.“ K celé věci pak podle svých slov chystá stanovisko. O práci zatím nepřišel. A může být za to vlastně rád. V Kanadě totiž nedávno musel rezignoval člen vedení Univerzity Britské Kolumbie (UBC) Michael Korenberg jenom za to, že lajkoval tweety prezidenta Trumpa kritizující protesty hnutí Black Lives Matter ve Spojených státech.

Možná i proto, že Hudlického se mimo jiné zastal kupříkladu světoznámý biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, který apeloval na Brock, aby chránil svobodu slova a místo umlčování názorů s nimi raději polemizoval a nebál se ptát. „Bylo by ironické a velmi znepokojivé, kdyby stejné síly cenzury a nesnášenlivosti, které vytlačily Tomáše Hudlického z jeho vlasti, ho v Kanadě umlčely,“ uvedl v dopise pro ontarijskou univerzitu mimo jiné Konvalinka.

Další reakce na celou situaci pak na svém blogu pro The American Conservative shrnul americký novinář Rod Dreher, který se dlouhodobě se zájmem věnuje České republice. A kromě toho připomněl, že situace, kterou Hudlický ve svém textu jemně naťukává kupříkladu v žurnalistice funguje po celá desetiletí. Podle něj je běžnou praxí, že jsou přijímáni uchazeči, kteří jsou jméně kvalifikovaní jen na základě jejich pohlaví nebo rasy. „Co je neuvěřitelné, skutečně ohromující je to, že s Hudlického tvrzením nelze vůbec polemizovat. Jednoduše ho nemůžete napadnout. Je to jako když Galilo říkal, že Země obíhá kolem Slunce. Porušuje to základní dogma (že diverzita je žádoucí a automaticky prospěšná, pozn. autora),“ píše Dreher.

Celý článek: https://echo24.cz/a/S8tRT/vedec-s-ceskymi-koreny-se-vymezil-proti-diverzite-casopis-jeho-clanek-stahl

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentáře   

-2 #1 Jan Šinagl 2020-06-30 08:29
Pravda je především nepříjemné slovo. Nepříjemné slovo pro mnohé. Raději od ní dál. Zamlčet ji, případně nahradit smyšlenkou a nebo mlčením. Našim médiím to jde dobře a dlouhodobě. Pravda je pro mnohé co rudý hadr pro býka, co kříž pro čerta. Čím hrubší totalita tím více se jí bojí. Nebo diskusí dojít k pravdě? L. Brežněv pro TASS řekl: "Slyším-li slovo demokracie, vlezu do tanku a jedu". Pravda je v archivech pro historiky, pro občana je rozředěná jako levná polévka. Jen někdy o ní slyšíme, nebo dokonce se na ni můžeme dívat v době kdy jen ostraha bdí. "Abychom nepopudili", Jan Werich.

K.Mrzílek

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)