Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá srp 26 @15:00 -
Lošany: Otevření Památníku rodiny Mašínů

Nejnovější komentáře

 • 14.08.2022 22:52
  Die Nordkoreaner sind angeblich schon da - das zweite Video ist ...

  Read more...

   
 • 14.08.2022 22:50
  Už tam údajně Severokorejci jsou – druhé video je jen propagační ...

  Read more...

   
 • 14.08.2022 15:44
  Das ist überhaupt keine Science-Fiction . Da ich seit 2 Jahren ...

  Read more...

   
 • 14.08.2022 15:34
  Tohle vůbec není sci-fi. Jelikož jsem byl izolován 2 roky ...

  Read more...

   
 • 14.08.2022 06:56
  Hořký návrat letců RAF: Z hrdinů udělali komunisté zrádce ...

  Read more...

   
 • 14.08.2022 06:48
  Přeji si drtivou porážku ruské armády. Dramatik odsoudil ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Ruska ekonomikaZápad je na úpadku, zatímco Rusko představuje ty správné hodnoty. Na tomto základě pracuje ruská propaganda a v tomto stylu píšou své texty tisíce prokremelských trollů. Jenže Rusko posledních let je přímo ukázkovým příkladem země v rozkladu. Padající ekonomika, demografická krize, zdevastované životní prostředí i selhání při vývoji nových zbraní, to vše může sloužit jako důkaz tvrzení v předcházející větě.

Podle předběžných čísel za minulý rok připadal na jednoho obyvatele Ruska ekonomický výkon na úrovni 10 037 dolarů. Česká republika byla na více než dvojnásobku (22 579 dolarů) …

Demografie

Po této stránce musí být Rusové v celkem slušné depresi. Počet narozených dětí totiž postupně klesl z 1,94 milionu v roce 2015 na loňských 1,44 milionu, zatímco úmrtnost prudce narostla.

Tady se odehrál nárůst během jediného roku – z 1,8 milionu zemřelých v roce 2019 na 2,12 milionu loni. Vysvětlení je zřejmé: utajený rozsah epidemie koronaviru. Podle oficiálních statistik loni v Rusku zemřelo na koronavirus 57 tisíc lidí, realita bude nejspíš až pětkrát vyšší. Dokonce i vicepremiérka Taťjana Golikova přiznala, že více než 80 procent z meziročního nárůstu úmrtnosti loni zapříčinil Covid-19.

Podle statistik Rosstatu se v letech 2008 až 2017 počet obyvatel Ruska zvyšoval. Největší skok v počtech souvisí s anexí Krymu, což přineslo přírůstek dvou milionů nových Rusů. Populace rostla také díky přistěhovalcům z chudších postsovětských republik. Loni už vývoj nabral opačný trend, počet obyvatel země se snížil o 594 tisíc. Data za leden a únor letošního roku ukazují na další zhoršení v demografickém vývoji.

Zbrojní průmysl

Špatné zprávy většinou nepřicházejí samy. Přesvědčili se o tom i Rusové v závěru roku 2019, kde jejich zbrojní průmysl – na který jsou tak pyšní – postihl série katastrof. Nejprve jedinou ruskou letadlovou loď Admiral Kuzněcov zdevastoval požár během oprav v murmanském přístavu (již o rok dříve si ji Rusové z nedbalosti poškodili pádem jeřábu). Škoda způsobená požárem údajně přesáhla jednu miliardu dolarů a do provozu se zmrzačená loď vrátí nejdříve na konci příštího roku.

Jen o pár dní později se zřítila první sériově vyrobená stíhačka páté generace Suchoj Su-57. Podle ruských médií „letoun testoval motory při maximálních rychlostech“; skončilo poruchou ocasních ploch a pádem do vývrtky. Do třetice všeho špatného se bortí plány na supertank typu T-14 Armata. Vyšetřovatelé pátrají, kde zmizely desítky miliard rublů a kde jsou slíbené výrobní linky. Ruská armáda dostává slíbené supertanky se zpožděním zhruba pěti let oproti plánu.

Zprávy o stavu ruského zbrojního průmyslu jsou značně ponuré. Jak například ve své zprávě uvádí The Jamestown Foundation, řada ruských zbrojovek bankrotuje a výroba moderních zbraní vázne. Ty starší ze sovětské éry již za moc nestojí. Stačí připomenout, jak snadno si původem turecké a izraelské drony ve službách ázerbájdžánské armády poradily s tanky, děly, protiletadlovými raketami a další postsovětskou technikou arménského vojska během loňské války o Náhodní Karabach.

Ekologie

Mohlo by se zdát, že při velikosti Ruska nepředstavují občasné havárie a úniky škodlivých látek větší problém. Jenže opak je pravdou. Devastace životního prostředí dosahuje obludných rozměrů. Příkladem může být rok stará havárie u města Norilsk, kde se těží ve velkém nikl, platina a palladium. Z tamní elektrárny uniklo do řek a jezer zhruba 21 tisíc tun ropných látek. 

Sport

Podvádět se nemá; cynik by dodal, že pokud ano, tak se u toho nesmíte nechat chytit. Jenže Rusové a fair play, to nešlo nikdy moc dohromady. V minulých letech byli ruští sportovci opakovaně usvědčeni z používání steroidů a jiných zakázaných látek. Nakonec pohár trpělivosti přetekl a přišel trest, který ruskému sebevědomí uštědřil vážnou ránu.

Celý článek>

***

K Rusům nepatříme, jsme Evropané

J.Š. 3.5.2021

***

Báseň A.S.Puškina: „Vyšel rozsévač, aby zasil símě své…“, je stále aktuální – i po 195 letech…

Vyšel jsem dřív než hvězda ranní

svobodu v poušti rozsévat,

z čistého srdce, z duše rád

úhorům v zotročené pláni

životodárné sémě dát –

nadarmo jsem však mrhal prací,

námahou, časem inspirací…

 

Paste se tedy klidně dál!

Hlas cti vás nevyburcoval

Nestojíť stáda o svobodu!

Stříhej a řež je, bij a nič;

dědictvím jejich z rodu k rodu

je chomout s rolničkou a bič. …     

***

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)