Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.09.2020 15:54
  V Rusku komunisté nejsou u moci, ale jejich manýry jsou ...

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:50
  Kdo má na vlivných úřadech a soudech stále svoje lidi?

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:48
  Vláda ve středu opět vydala z minuty na minutu (pardon ze dne ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:23
  Kristine verlor ein Jahr ihres Lebens in der Hoffnung, in der ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine a perdu un an de sa vie dans l'espoir de travailler ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine lost a year of her life hoping to work at the embassy ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

27.09.2010 - AUTOR: Viliam Buchert

Zatímco všechna česká média informují o tom, jak Václav Klaus vyzýval v sobotním projevu na Valném shromáždění OSN tuto organizaci k reformám a zeštíhlení, měl prezident ve svém vystoupení daleko zajímavější pasáž. Věnovala se kritice jaderných ambicí Íránu. Jak ale vznikla?

Klaus v New Yorku v sobotu v desetiminutovém projevu kromě jiného řekl, že „nepolemizujeme s právem jakékoli země užívat jadernou energii pro mírové účely, ale musí to být činěno zodpovědným způsobem. Není možné, aby některé země ignorovaly domluvené a respektované mezinárodní standardy, aby ohrožovaly stabilitu svých regionů a aby zvyšovaly riziko šíření nukleárních zbraní.“ V tomto nelze než s prezidentem souhlasit, na Írán je potřeba kvůli možnému zneužití nukleárního programu pro výrobu jaderných zbraní pořád tlačit.

Ovšem tato pasáž původně v jeho vystoupení nebyla. Byla do projevu dodána. Shoduje se na tom hned několik zdrojů blízkých Pražskému hradu. Proč?

Vysvětlení se dalo najít také na Valném shromáždění OSN. Češi se totiž rozhodli hrát (podle vzoru Evropské unie) s Teheránem dvojí hru. Budeme sice Írán kritizovat, ale pořád s ním chceme obchodovat. A tak se v ten samý den, kdy Klaus hovořil o „nemožnosti ignorace mezinárodních standardů“, sešel šéf diplomacie Karel Schwarzenberg se svým íránským kolegou Manouchehrem Mottakim. Ministerstvo zahraniční k tomu vydalo minizprávičku: „Jednání se týkalo zejména potenciálu vztahu mezi oběma zeměmi a reflexí současného mezinárodního vývoje. Ministr Mottaki vysvětlil některé aspekty dopadu sankcí, které na Írán uvalilo mezinárodní společenství.“
A abychom to měli komplet, minulý čtvrtek česká delegace opustila při dalším nenávistném projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmádínežáda hlavní sál OSN na protest proti jeho slovům

Shrnuto: Na Írán je slušnost tlačit a kritizovat ho, za zády se s ním ale vyjednává a kalkuluje se s možným budoucím byznysem. Dělá to tak každý. Variantu toho jsme už kdysi zažili a dopadlo to přímo katastrofálně. V Iráku v dobách diktátora Saddáma Husajna.

http://www.reflex.cz/clanek/politika/38714/den-ceske-vychytralosti-klaus-kritizuje-iran-knize-s-nim-jedna.html

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)