Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...

     
  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...

     
  • 13.04.2024 09:48
    Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

    Read more...

     
  • 13.04.2024 07:45
    Vondráčková s Michalem se na soudy obracejí často, vedou ...

    Read more...

     
  • 09.04.2024 07:03
    A businessman from the USA wrote to me I don't know anyone ...

    Read more...

     
  • 09.04.2024 06:59
    Napsal mi podnikatel u USA: Neznám nikoho dalšího, kdo by ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Známý televizní novinář Leonid Parfjonov porušil pravidla: před kamerami si dovolil nebývale ostrou kritiku ruské žurnalistiky. Co s ním bude?

MOSKVA, PRAHA Za normálních okolností je před kamerou klidný a sebejistý, mluví pevným, rozhodným hlasem. Jak by ne, po téměř 25 letech práce v televizi.

Tentokrát však Leonid Parfjonov klidný nebyl. Když kráčel po schodech na pódium, aby převzal prestižní novinářskou cenu Vladislava Listěva, už věděl, že si za pár minut možná definitivně zavře dveře do všech televizí v zemi.

Po krátké a vcelku obecné děkovné řeči vytáhl z náprsní kapsy dva archy papíru a přímo před kamerami - a také před všemi důležitými figurami televizní novinařiny - pronesl projev, jaký mediální kruhy v Rusku už dlouho nevyslechly. Projev, který až s mrazivou přesností charakterizoval současné poměry v ruských televizích a podrobil je bezprecedentní kritice.

„Mediální příběhy se dnes dělí do dvou nesourodých skupin: na ty, jež mohou být vysílány v televizi, a na ty, jež nemohou,“ pronášel Parfjonov hlasem chvějícím se skoro stejně jako jeho ruce.

Státní televize už nepřinášejí informace, zprávy... Dělají jen státní PR, popřípadě anti-PR. Příklad? Nedávná kampaň proti moskevskému starostovi Juriji Lužkovovi. Lhostejno, zda byl Lužkov dobrým, či špatným vládcem metropole - to Parfjonov v projevu neřešil. Šlomupouze o fakt, že před Lužkovovým odvoláním rozjely televize proti starostovi ostrou očerňovací kampaň - zjevně na příkaz shora.

Politici nejsou pro novináře objektem zpráv, ale jen „šéfy jejich vlastních šéfů“, soudí Leonid Parfjonov. A tím pádem oni sami, televizní reportéři, už nejsou novináři, ale jen úkoly plnící úředníci. Udělat rozhovor v pravém slova smyslu? V dnešní ruské televizi nemožné. Protože kdo by si dovolil šéfovi šéfa položit nepříjemnou otázku? „Který domácí reportér by se Vladimira Putina zeptal, proč zahnal Michaila Chodorkovského do kouta?“ prohlásil Leonid Parfjonov.

A tak dále a tak dále. Mluvil o ruských vládcích, o nichž se dá v televizi referovat buď pozitivně, nebo vůbec. O tom, že státní kanály fungují podle stejných oficiálních vzorců jako v dobách SSSR. Otom, jak přihlouplé estrády amýdlové opery vytlačily zpravodajství. „Říkám to všechno s hořkostí, neboť sám pracuji v ruských televizích 24 let. Neobviňuji své kolegy. Sám nejsem hrdina, a tak nemůžu žádat hrdinské činy od nich. Ale přinejmenším můžeme nazývat věci pravými jmény,“ řekl.

A mluvil i o Olegu Kašinovi, reportérovi Kommersantu, kterého nedávno brutálně zmlátili v Moskvě. O Anně Politkovské, novinářce a kritičce Kremlu, zavražděné před čtyřmi lety rovněž vMoskvě.

A když skončil, složil zase dva archy papíru a s cenou Vladislava Listěva v ruce sešel těch pár schodů zpátky na místo. Za potlesku, který byl spíše ledový než vlažný.

Řekl nahlas, co všichni vědí

Co se to stalo? Leonid Parfjonov porušil pravidla. Porušil tichou dohodu mezi Kremlem a televizním světem, jakousi smlouvu o neútočení. Obyčejní Rusové se o jeho čtvrtečním vystoupení dozvěděli až později, ze zpráv (první kanál sice předávání cen natáčel, ale nepřenášel). Většině z nich je nejspíš kritika televizních poměrů stejně jedno. Ale mezi těmi aktivními - a také mezi novináři - se Parfjonov, někdejší moderátor kultovního pořadu Namedni na stanici NTV a později editor nedávno zrušeného Ruského Newsweeku, postaral o hotové pozdvižení.

Řekl to, co vědí všichni - že jsou ruská média (tedy hlavně televize, protože o tu jedinou jde) v totálním područí státu, že fungují jako jeho hlásná trouba a že se novináři, kteří chtějí na obrazovku, musí obrnit notnou dávkou autocenzury. Řekl, co chtěl. Věděl o tom někdo předem? Třeba jeho šéf? Nebo dokonce šéf jeho šéfa? Těžko říci, názory se různí a sám Parfjonov se k tomu nevyjádřil.

Avšak to není tak důležité. Mnohem podstatnější teď je, co bude dál. Pokud Parfjonov bude čelit problémům, pokud bude muset ukončit svoji novou televizní show, je to signál, že poměry se hned tak nezmění, varovali včera ruští komentátoři.

Ale pokud zůstane na obrazovce, svitne naděje na celkovou změnu, soudí někteří z nich. Nezávislý politický analytik Stanislav Bělkovskij včera pro list Moscow Times zasadil Parfjonovova slova do jedné linie s nedávným projevem Dmitrije Medveděva. Prezident mluvil o politické stagnaci v zemi a urgentní potřebě reforem.

„Po stagnaci přichází perestrojka. A tohle je signál, že už začala,“ řekl Bělkovskij. Změny podle něj přijdou, to už je cítit ve vzduchu.

Jiní pozorovatelé, novináři či blogeři jsou mnohem opatrnější. Ale kdo ví, třebamá pravdu Bělkovskij.

O politicích se v televizi mluví jako o mrtvých. Buď dobře, nebo vůbec.

 

Adéla Dražanová

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=ze_svetaa&v=277&idc=1490937

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

+1 #2 Guest 2010-12-02 18:38
Nazval bych to Trefa do prohnilého srdce ruské televize
0 #1 Guest 2010-12-02 11:17
jakokdyby to u nás bylo jinak, stačí se podívat na ČT24, z kterého si parlamentní strany udělali svůj vlastní kanál a není před nimi úniku, kdejaká tiskovka o ničem je přenášena v přímém přenosu, k tématům se vyjadřuje stále ta stejná a dozajista pečlivě vybraná skupina odborníků, která prezentuje ten správný odborný pohled na věc...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)