Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

POZNÁMKY V největší bankovní kauze vyhráli všichni, až na stát

Málokterá kauza napáchala tolik společenských, politických a ekonomických škod jako prodej IPB japonské Nomuře a vše, co po něm následovalo. Poté, co stát koncem roku prohrál arbitráž s ČSOB, která před víc než deseti lety krachující banku získala za korunu s ničím neomezenou státní zárukou, příběh se alespoň dočasně uzavírá. Definitivní konec bohužel nepřijde nikdy. ČSOB si právě díky časově ani finančně ničím neomezené záruce může kdykoliv rozjet proti státu další právní spor.

Na rozhodnutích všech vlád, které měly s IPB co do činění, si dobře vydělala jak Nomura, tak ČSOB. Silně naopak prodělal stát: finančně i společensky. Nomura si podivnými operacemi dokázala z IPB vytáhnout hodnotné majetky, po prohrané arbitráži jí stát přidal ještě víc než tři miliardy a k tomu v podstatě záruku beztrestnosti za všechny obchody. ČSOB získala za korunu banku, jejíž hodnota byla podle rozhodnutí arbitráže s kompletní zárukou přes 34 miliard korun.

Daňovým poplatníkům politici poslali účet přinejmenším za 160 miliard korun, a k tomu navíc zprávu, že beztrestnost se v Česku dá za jistou cenu koupit. Ze smluv, které včera ministerstvo financí zveřejnilo, se nedozvídáme nic převratného. Pasáže, kde se stát zavazuje, že vyzve soudy a policii, aby zastavily trestní kauzy, zní ale až putinovsky. Představa, že ve státě, který si chce říkat právní, soudy a policie konají na „doporučení“ vlády ve státním zájmu, se nevstřebává úplně snadno. A Vlastimil Tlustý, který tehdy jako sezonní ministr financí smírčí dohodu do vlády dodal, propásl unikátní příležitost mlčet, když se naparuje, že nebýt jí, mohli jsme platit ještě o 17 miliard navíc.

To, že monstrózní kauza jako IPB končí bez viníků a trestů, je horší než všechny ty ztracené miliardy.

Lenka Zlámalová

http://www.lidovky.cz/ipb-bez-viny-cy0-/ln_noviny.asp?c=A110104_000045_ln_noviny_sko&klic=240634&mes=110104_0
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

0 #1 Guest 2011-01-06 20:04
Tak jsko dřív rozhodovala o všem strana a vláda KSČ zaštiťující se Národní Frontou, dnes rozhohují stejní lidi ve vládě zaštítěni koaliční a koaličně-opozič ní smlouvou. Ta první je psaná a jasná, ta druhá je nepsaná a ještě jasnější.

Přesto je rozdíl mezi způsobem správy státu před r. 1989 a dnes: před r. 1989 se komunisti navzájem hlídali, aby žádný z nich neukradl více než ostatní (věděli, že stát za jejich vlády chudne a za chvíli nebude kde brát), zatímco dnes se komunisti předhánějí v tom, který z nich beztrestně ukradne víc (v bláhové naději, že v jimi řízeném státě bude vždy kde brát).

A tak nepomůže nic jiného, než vzít ostré vidle, nabroušené motyčky či jiné pracovní nářadí a vyčistit ten chlív ve Sněmovní ulici a na slavném Pražském Hradě.

Míra Vojta, Ústí nad Labem;

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)