Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Máte na to být Norskem, ale kvůli korupci jste Senegal, říká americký expert

Přijetí vzorce ze Skandinávie by vaší ekonomice pomohlo o 50 procent, tvrdí Robert Klitgaard.

Robert Klitgaard radil vládám v Latinské Americe či v Asii, jak si poradit s rozmáhajícími se úplatky. Nyní přijel do Prahy na pozvání Americké obchodní komory. Ve sněmovně vystaví českým politikům, byznysmenům a úředníkům nelichotivé vysvědčení. "Sice máte zdroje na to, abyste byli na úrovni Norska, ale vaše instituce jsou podobné spíše Senegalu," říká v rozhovoru pro HN tento profesor z kalifornské Claremont University.

HN: Co víte o korupci v České republice?

Stačí se podívat na různé statistiky, abychom si udělali obrázek. V aktuální zprávě Světového ekonomického fóra o konkurenceschopnosti pro rok 2011 jsou Češi 36. ze 139 zemí. Jenže třeba podle tabulek Gallupova institutu věří u vás lidé institucím stejně jako v rozvojových afrických zemích. Dá se propočítat, že kdybyste si nechali váš ekonomický systém, ale adaptovali na něj institucionální vzorec ze Skandinávie, vaší ekonomice by to pomohlo o 50 procent. To jsou ohromná čísla. A korupce v tom hraje nemalou roli.

HN: Náš potenciál je tedy z poloviny zničen korupcí?

Pokud si srovnáte různé statistické ukazatele a průzkumy, tak z toho vyplývá, že vaše HDP má možnosti Norska, jenže vyspělost vašich úřadů a politiky je na úrovni Senegalu, což možný růst vaší ekonomiky skutečně sráží. Jinými slovy: zatímco váš byznys je ve fázi inovací, instituce se utvářejí, je tam velký nepoměr.
HN: Když se v Česku budoval kapitalismus po roce 1989, říkalo se, že nejdříve musí být trh, zákony se prý vyřeší pak. To je klasická výmluva proč nebojovat s korupcí, že?

Všechny ty výmluvy mají v sobě prvek pravdy, takže i tato. Je pravda, že bez svobodného trhu, volné politické soutěže, bez soudnictví a ústavy toho moc nezmůžete. Nemůže to být jako v Zimbabwe. Ale zároveň je pravda, že to samo o sobě nestačí. Existuje spousta zemí se svobodnými volbami, které ale nefungují, se špatným soudnictvím, a kde koneckonců ani ten svobodný trh není funkční. Nebezpečné je, že můžete mít obal, kostým demokracie, ale instituce, které mají zajistit její fungování, jsou zanedbané.

HN: Kde se boj s korupcí a náprava institucí daří?

Možná to bude znít zvláštně, ale například v Kolumbii, kde je dnes situace mnohem lepší než v 90. letech, nebo v Mosambiku či Indonésii. Když se kouknete na tabulky Transparency International, tak uvidíte, že Indonésie bývala na konci 90. let na dně. A dnes se pohybuje někde ve středu tabulky.

HN: Jak se to podařilo?

Jedním z důležitých bodů je pochopit, že to není jen o právním systému, ale že korupce je nesmírnou zátěží pro ekonomiku země. A veřejnost musí vidět pokrok, aby uvěřila, že to myslíte s bojem proti korupci vážně. Nejlepší je chytit velkou rybu.

http://ekonomika.ihned.cz/c1-49379850-mate-na-to-byt-norskem-ale-kvuli-korupci-jste-senegal-rika-americky-expert

 

P.S.

Celý rozhovor v Hospodářských novinách 11.1.2011. J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)