Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 19.04.2018 11:58
  To snad je jenom sen. Toto se děje v našem tzv. demokratickém ...

  Read more...

   
 • 19.04.2018 08:16
  Pane Skalský, každý se zajímáme dle své svobodné volby ...

  Read more...

   
 • 18.04.2018 20:58
  Pane Šinágle, pokud se budete více zajímat o AB a podnikatelskou ...

  Read more...

   
 • 18.04.2018 12:25
  Nebyla náhodou ta pomalu každý den v "státních" televizích ...

  Read more...

   
 • 18.04.2018 09:27
  Je to pořád stejné. Mluvíš pravdu? Nelíbíš se. Uděláme bubu.

  Read more...

   
 • 18.04.2018 07:56
  Pane Černý, zkuste připustit i možnost, že to může být i ...

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Liao I wuSoučasný čínský režim je nebezpečný. A Západ by mu měl připomínat jeho politické vězně. To je názor jednoho z nejznámějších čínských disidentů, spisovatele Liao I-wu, na současnou Čínu. Několik let strávil v tamním vězení a od roku 2011 žije v exilu v Německu. Do Prahy přijel v rámci festivalu Svět knihy. A místy mluvil hodně ostře. Natáčel s ním Lukáš Dolanský.

Děkuji mnohokrát, že jste si na nás udělal čas. Díky, že jste s námi. Děkuji.

Vy o současné Číně říkáte, že je to diktatura mocných. Co tím přesně myslíte?

Tím chci říci, že diktatura Číny je čím dál tím horší. Od roku 1989, od masakru na náměstí Nebeského klidu, je diktatura den ode dne silnější a přísnější.

Dá se tedy říct, že se zvyšuje moc bezmocných?

Když prezident Havel hovořil o moci bezmocných, tak tím říkal, že bezmocní  v diktatuře nemají žádnou moc. Ale my nyní žijeme v době internetu, kdy hlas mnoha lidí se může ozývat skrze sítě.

Pokud říkáte, že ta situace se zhoršuje, jak bychom my na Západě a jak by západní politici měli k Číně přistupovat?

Západní politici by měli čínským politikům neustále připomínat otázku lidských práv, otázku politických vězňů a zasazovat se o jejich propuštění, jak to dělal váš prezident Václav Havel. Stejně jako Liu Siao-po byl zavřen do vězení, a to bylo neustále zmiňováno. V roce 2010 dostal Nobelovu cenu za mír a prezident Havel byl jedním  z těch, kteří ho nominovali.

Do Číny dnes jezdí v zásadě všichni západní politici, německá kancléřka, americký prezident. Přijde vám, že zavírají oči před jednou stránkou Číny?

Německý prezident nebo kancléřka než jedou na státní návštěvu do Číny, tak často žádám, abych se s nimi mohl setkat. A někdy jim i přinesu seznam politických vězňů. Oni ho poté předají čínské vládě. A to je i pro ty, kteří s Čínou obchodují, aby nezapomínali, že v Číně je mnoho lidí zavřeno ve vězení. Proto je žádáme, aby tento seznam předali bez ohledu na to, jestli to má nebo nemá nějaký dopad, protože takovýmto seznamem politických vězňů zdůrazňujeme západní hodnoty, jako je svoboda a demokracie.

Měli by to dělat i čeští politici?

Prezident Havel to dělal a dělal to velice dobře. Proto byl jeho vliv v Číně veliký. Vás současný prezident se vydal opačným směrem. Já tímto prezidentem hodně pohrdám. A i když teď dělám rozhovor zde v Česku, tak to prostě musím říci. To, jakým způsobem se prezident sklání před diktátorskými režimy, to je ostuda celé České republiky  a jejích občanů. Já si myslím, že takový člověk, který v rozhovoru v centrální čínské televizi je tak podlézavý a maže všem med kolem pusy, se chová hůř jako prostitutka, protože i prostitutka umí s lidmi obchodovat, ale on, i když to berete jako obchod, nepotřebujete se tak hrozně ponižovat. Já z něj nejsem schopen poznat, že se jedná o prezidenta České republiky, že je to prezident, který je v úřadu po prezidentu Havlovi nebo prezidentem v zemi, kde došlo k sametové revoluci.

Přesto do Číny jezdí skoro celý svět a s Čínou se snaží obchodovat celý svět. Je to špatně?

Obchodování, to je jádro kapitalistického systému, ale i při obchodování se tyto kapitalistické země silně opírají o svobodu a demokracii. Kdyby se dbalo pouze na obchodování a zapomnělo by se na hodnoty, které jsou pro Západ základní, pak by tento svět čelil morální krizi. Autoritářské režimy by nikdo nekontroloval. A v takové situaci diktátorské země, jako je Čína, se svým amorálním kapitálem a prohnilými hodnotami by snadno mohly znečistit celý svět.

Použil jste výraz amorální kapitál. Z Číny je dnes globální ekonomický hráč. O co vlastně Číně jde?

Hospodářství Číny je podle mě velice neúspěšné. Výsledkem jsou znečištěné řeky, není tam ani trocha čistého vzduchu. Na celém světě všichni sledují smog v ovzduší v Číně. A ten smog je plný těžkých kovů.  Dokonce již vyšla prognóza, podle které v následujících deseti letech čeká Čínu nárůst rakoviny. Čína bude mít oproti ostatním zemím ohromně vysoký podíl obyvatel s rakovinovým onemocněním. A Čína západním zemím ukazuje své modré nebe. Například v těchto dnech,´kdy se v Pekingu konal summit o strategii nové hedvábné stezky, tak měli modré nebe, ale i toto modré nebe je produktem zla, protože komunistická strana sice může kontrolovat počasí, že uzavře na několik dní místní továrny, aby se na pár dní objevilo modré nebe, ale jakmile odjedou prezidenti z ostatních zemí, tak tam zase bude smog. Číňané vlastně jsou uprostřed bezmoci, protože čínské hospodářství způsobuje skutečně ohromné znečištění životního prostředí. A bude-li to tak pokračovat  do budoucna, tak to bude neudržitelné pro celý svět a bude to mít hrozné konsekvence.

Ve světle toho, co říkáte, jaká je potom ta čínská světová ekonomická expanze?

Poté co se k moci dostal současný prezident, spustil hodně kampaní, třeba protikorupční kampaň, kdy bylo zatčeno mnoho úplatných úředníků, protože každý z nich přijal úplatky v řádech stamilionů. Dokonce prý existuje jeden korupčník, který doma schovával několik tun zlata. Tyto prostředky zachráněné od korupčníků, se mají investovat do zahraničí, aby zahraniční země zapomněly, že Čína je diktatura, kde neexistuje žádná demokracie. A tímto způsobem využívá hospodářství pro politické účely. Vlastně je to zneužití lidské slabosti. Odhalili tuto lidskou slabinu, která úplně sálá třeba z vašeho prezidenta Zemana.

Pokud přijmu to, co říkáte, máme se Číny bát? Je Čína nebezpečí?

Vy se nebojíte? Já žiji v Německu a cítím, že mnoho samotných Němců cítí, že Čína je ohromné nebezpečí. Jednak tím, že může úplně zničit životní prostředí do budoucna, že nezbude ani doušek čisté vody. A v tu chvíli se více než miliarda lidí zvedne, využije všechny způsoby, jak utéct do zahraničí, do světa. Takže migrační vlna zapříčiněná zdevastováním životního prostředí bude ne desetkrát, ale několikasetkrát horší než současná migrační krize. A to můžeme vidět již teď. Takže vy se nebojíte, Česko je malá země, máte zde nádherná města, můžete si zde žít obyčejné životy, ale teď se vás prezident bratříčkuje s autoritářským prezidentem, z čehož plyne krátkodobý zisk, ale za vše bude muset zaplatit vysokou cenu.

Děkuji vám mnohokrát, že jste si udělal čas na Události, komentáře. Díky, že jste byl se mnou.

Děkuji.

ČT 17.5.2017 - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/217411000370517/titulky

* * *

Disident Liao I-wu: Zeman Číně podlézá, chová se hůř než prostitutka

Liao I-wu (*1958)

Vyrůstal jako dítě rodičů bez „povolení k trvalému pobytu“ ve velké bídě a hladu 60. let 20. století. V roce 1989 uveřejnil báseň Masakr. Za ni byl čtyři roky vězněn v těžkém žaláři, kde byl krutě mučen, bez zjevného důvodu a s mizivými vyhlídkami na zlepšení své situace. Ve vězení se několikrát pokusil o sebevraždu, ale, dle jeho slov, bohužel ho vždycky zachránili. Po propuštění se kromě jiných příležitostných prací živil i jako pouliční hudebník.

Knihu Hovory se spodinou, na které začal pracovat již ve vězení, po vydání úřady okamžitě zakázaly, přestože vyšla v cenzurované podobě. Následovalo cílené šikanování a pronásledování, které v roce 2011 I-wu ukončil emigrací. Nyní žije v německém exilu. V roce 2007 byl nezávislým čínským PEN-centrem vyznamenán cenou Svoboda psát. Získal též Cenu sourozenců Schollových (2011), Kapuscinského cenu za nejlepší literární reportáž (2011), Mírovou cenu německých knihkupců (2012) a Cenu za odvahu (2013).

* * *

„Pro Česko nejsou klíčové investice, ale obchod s Čínou, tedy takové investice, které budou generovat zvýšení obchodu. Dnes je ten obchod naprosto minimální. Jen do samotného Německa vyvážíme 25krát víc, do Unie 65krát víc.“

Jana Matesová, bývalá ekonomka Světové banky

www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2122812-disident-liao-i-wu-zeman-cine-podleza-chova-se-hur-nez-prostitutka

* * *

J.Š.25.5.2017

* * *

Loni dosáhl objem přímých investic směřujících z Číny do Česka 362 milionů eur. Souhrnná částka za roky 2000 až 2015 činila 207 milionů eur. V roce 2016 vyvezly české podniky do Číny zboží za téměř 36 miliard korun, ale z Číny k nám dorazilo zboží za více než 321 miliard korun

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (4 Votes)
Share
Přidat komentář