Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 22.06.2018 11:48
  Odsunuli jsme 3 milióny nacistů nebo kolik? A ti němečtí ...

  Read more...

   
 • 22.06.2018 08:38
  Podsatné je, že jsou ničeny lidské životy, přímo a nepřímo. Zločinec ...

  Read more...

   
 • 22.06.2018 08:33
  Devitalizace - je to podle mne binec. Kolik pacientů umírá v ...

  Read more...

   
 • 22.06.2018 06:32
  Poslanec Zeman hovoří především o charakteru, který byl a je ...

  Read more...

   
 • 21.06.2018 16:14
  Češi míří zpět ke komunismu ...

  Read more...

   
 • 21.06.2018 15:05
  Ano, lékařská zkaženost dnešní Číny je obrovská. Řekl bych, že ...

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Kudlacek Jaroslav

www.royalairforce.cz - Výstaviště Brno 12.- 27.října 2017 - je očekávána účast člena britské královské rodiny.Kudlacek pametni deska

Chrudim – Chrudimští si připomenou památku hrdiny zahraničního odboje a v sobotu 19. srpna od 11 hodin na budově základní školy v Husově ulici slavnostně odhalí pamětní desku chrudimskému rodákovi Jaroslavu Kudláčkovi. 

Ten se během druhé světové války stal pilotem 311. československé bombardovací perutě Royal Air Force (RAF). Do řad britských vzdušných sil se z protektorátu dostal přes Polsko, Rumunsko, Egypt a Francii. 

ŘEŠILO SE KAM

„S myšlenkou na připomínku plukovníka Kudláčka přišla občanská iniciativa Tmavomodří, jež pečuje o odkaz československých letců působících v RAF. Nebylo o čem dlouze přemýšlet, snad jen o vhodném místě pro pamětní desku,“ říká chrudimský starosta města Petr Řezníček. „Společně jsme vytipovali několik míst, nejvhodnější se ukázala budova základní školy v Husově ulici. Tuto školu totiž Jaroslav Kudláček jako žák navštěvoval,“ dodává místostarosta Jaroslav Trávníček s tím, že pamětní desku najdeme mezi okny v průčelí budovy školy při pohledu z Fibichovy ulice. 

SMRT V PLAMENECH

Jako kapitán čtyřmotorového letounu Liberator provedl Jaroslav Kudláček během války se svou posádkou řadu hlídkových letů nad Biskajským zálivem i nad Severním mořem. Jako jediný Čechoslovák napadl ponorku akustickými torpédy. Útok provedl 11. února 1945 v noci za hustého sněžení při letu ve velmi malé výšce. Chrudimský rodák zahynul při letecké katastrofě, která se udála 5. října 1945. Letounem Consolidated Liberator GR VI měl do Československa přepravit 17 cestujících. Krátce po startu z anglického letiště Blackbushe se vzňal levý vnitřní motor. Oheň se rychle šířil a pilot stroj stočil zpátky na letiště. Kilometr a půl před cílem ale letoun narazil do země. V plamenech nalezlo smrt všech 17 cestujících, z toho devět žen a pět dětí, a také všech šest členů posádky včetně Jaroslava Kudláčka. 

NEZAPOMENOUT

„Osudy našich válečných letců se pomalu propadají do hlubin archívů. Snažíme se jejich památku připomenout na místech, kde bydleli, chodili do školy nebo bohužel i zahynuli. Velká inspirace přichází od potomků těchto hrdinů, ať je to Tom Dolezal nebo Dagmar Johnson Šišková – jejich otcové byli piloty třistajedenáctky, stejně jako pan Jaroslav Kudláček,“ vysvětluje za Tmavomodré Radek Uhlíř. Pamětní deska je zhotovena z černého mramoru, pod ní bude instalován nerezový kroužek, do kterého je možno vsadit kytici.

Obřad začne v 11 hodin, po projevech bude následovat položení květin, státní hymna a minuta ticha. V 11.15 přeletí nad shromážděnými účastníky historický letoun Spitfire. Po dvou průletech přistane na chrudimském letišti.

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/pilota-raf-jaroslava-kudlacka-pripomene-pametni-deska-20170803.html

P.S.

V době nehody měl hodnost P/O - Pilot Officer, česky poručík. Byl absolventem programu 1000 nových pilotů, který inicioval a podpořil Jan Antonín Baťa a firma Baťa. J.Š.

* * *

Pamětní deska letci RAF Jaroslavu Kudláčkovi

* * *

Zapomenutá historie: Jan Antonín Baťa podporoval vyškolení 1000 nových pilotů k obraně Československa v roce 1935!

Praha 2.září 2015: Děkujeme, že jste za nás umírali – a odpusťte…

Hřbitov pro cizince

Praha-Klárov 13.8.2016: 71. výročí návratu pilotů RAF do vlasti

J.Š.8.8.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share
Přidat komentář