Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 19.07.2018 10:58
  Obávám se, že k praktikám StB máte možná blíže Vy pane "gsm"?

  Read more...

   
 • 19.07.2018 07:31
  Ve vší úctě, pane Šinágle, ten nenávistný Babišův projev ...

  Read more...

   
 • 18.07.2018 14:47
  Rád potvrzuji, že se potomci bývalých obyvatel Českého lesa o ...

  Read more...

   
 • 14.07.2018 16:26
  To je slovíčkaření! Já se v těch papalášských funkcích nevyznám ...

  Read more...

   
 • 10.07.2018 13:17
  Co ten český národ ještě nesvede?!! Ve světě nevídané. To už ...

  Read more...

   
 • 10.07.2018 11:56
  Zdravím p. Šinágl, máte naprostou pravdu ohledně kampaně proti ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Blaive Muriel… Jak píše Ferdinand Peroutka: ještě žádný tyran nenapsal na dveře svého domu: "Tady bydlí tyran." Můžete udělat sebelepší terénní i archivní výzkum, můžete zkoumat všední den každého dvacátého Čecha i Slováka, ale tyrana, jeho motivaci a jeho metody tím ještě zmapovat nemusíte. … … "Proč bychom si všední den kazili nějakou cizí smrtí?" Muriel Blaive může s touto filozofií pracovat a může takto i psát. Ale měla by opravdu radit řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů? … Člověk si zvykne i na život ve vězení, když mu nic jiného nezbývá, ale to, že někteří vězni jsou v tomto vězení relativně spokojeni a naučili se v něm žít, ještě neznamená, že toto vězení samo o sobě je něco skvělého, jak se nám nám Mariel Blaive a někteří její kolegové z ÚSTR pokoušejí namluvit. Ti by, jak se zdá, rádi přejmenovali tuto instituci na Ústav pro zkoumání skvělých stránek komunistického režimu. … Zpochybňovat zločiny nacistické okupace ve Francii je nepřijatelné v jakékoliv podobě – i pod rouškou vědeckého bádání, protože se návratu zla musíme bránit. Totéž by mělo platit i pro zpochybnění zločinů komunistické totality v Česku.

* * *

České dějiny podle paní Muriel a hranice mezi dobrem a zlem

… Jak píše Ferdinand Peroutka: ještě žádný tyran nenapsal na dveře svého domu: "Tady bydlí tyran." Můžete udělat sebelepší terénní i archivní výzkum, můžete zkoumat všední den každého dvacátého Čecha i Slováka, ale tyrana, jeho motivaci a jeho metody tím ještě zmapovat nemusíte. Málokdo se v sedmdesátých a osmdesátých letech osobně setkal s otevřeným násilím. Přesto existovalo; a účinně působilo jako skrytá alternativa každého všedního dne. Včetně vědomí očekávatelné beztrestnosti jeho původců.

Navíc každý zločinec (i ten komunistický) totiž dobře ví, čeho se dopouští, a zametání stop se tak stává součástí jeho zločinů od počátku. Každý zabitý u železné opony měl být pochován tajně (na to existoval předpis) - hrob neměl nikdo nikdy najít, což se v mnoha případech povedlo. V druhé půli komunistické éry se dokonce násilnosti odehrávaly takřka výhradně v místech, kam se normální smrtelník vůbec nedostal: v hraničním pásmu, případně za zdmi věznic a vyšetřoven. Spolu s propagandou a cenzurou tak vlastně vznikla situace, kdy lidé až do roku 1989 mohli těžko mít obraz o zločinném dění kolem.

A tento detailní obraz nám jaksi chybí stále: neboť svědci a pamětníci umírají a na rozdíl od sousedních zemí (především Německa) nemáme památníky, muzea a místa utrpení, která by dokumentovala konkrétní tragédie a připomínala osudy konkrétních lidí. Ukázala jejich tváře, které se totalitní režim pokusil vymazat. Ty jim můžeme vrátit, životy už ne. Ty tváře možná chybí i mladým historikům, kteří píší o nedávné minulosti, a studentům, kteří o ní přemýšlí. Ty tváře bychom měli mít pořád před očima, stejně jako hlasy, dopisy a vzpomínky.

Je to už prakticky jediná cesta, jak zmírnit dopady nespravedlnosti české justice, která nepotrestala většinu komunistických zločinů v Česku, především zcela pominula pachatele "z horních pater systému". Přitom jsme měli příklad ze sousedního Německa, že to jde. A také je namístě podpořit atmosféru, kdy bude odvaha více oceňována; třeba hodně opožděně, ale bude. Protože jinak by ztratila smysl: protože k čemu by byla, když nakonec jasnou dělicí čáru mezi dobrem a zlem stejně nenajdete?

"Proč bychom si všední den kazili nějakou cizí smrtí?" Muriel Blaive může s touto filozofií pracovat a může takto i psát. Ale měla by opravdu radit řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů? A teď to, co v knize paní Blaive chybí: třiatřicetiletý František Faktor byl pronásledován pohraničníky za hranicí v Rakousku, byl tam postřelen a nechán bez pomoci. Zasažen byl 30. října 1984, jeho tělo našli Rakušané až 5. listopadu. Zemřel v intervalu mezi těmito daty na kraji lesa… Asi jako srnka postřelená pytlákem.

Kde se u nás vzala Muriel Blaive?

… Proto se také francouzské historičky zastal místopředseda KSČM Josef Skála. Není jistě náhoda, že sociální demokraté přibližně ve stejné době, kdy probíhala „politická reorganizace“ ÚSTR, uzavřeli na krajích koalice s komunisty. Velmi se v tomto směru angažoval i současný volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Co říci závěrem? Člověk si zvykne i na život ve vězení, když mu nic jiného nezbývá, ale to, že někteří vězni jsou v tomto vězení relativně spokojeni a naučili se v něm žít, ještě neznamená, že toto vězení samo o sobě je něco skvělého, jak se nám nám Mariel Blaive a někteří její kolegové z ÚSTR pokoušejí namluvit. Ti by, jak se zdá, rádi přejmenovali tuto instituci na Ústav pro zkoumání skvělých stránek komunistického režimu.

Popírání komunistické totality je cestou ke ztrátě svobody

Levicový převrat v Ústavu pro studium totalitních režimů, zosnovaný ČSSD, změnil jeho poslání – místo zkoumání zločinů nacismu a komunismu se snaží připravit českou společnost o draze zaplacenou historickou paměť s cílem nahlodat polistopadovou orientaci Česka směrem k liberální demokracii západního typu. Muriel Blaive zpochybňuje komunistickou totalitu jen podle vybraných dílčích faktů „každodenního života“, na základě konstatování, že lidé si užívali socialistického konzumu a pokud spolupracovali s StB, tak jen dobrovolně. Oběti komunistického teroru rozpoutaného v Československu podle scénářů NKVD i KGB poradkyni ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů tolik nezajímají. Podle ní celý národ uzavřel s komunistickou diktaturou jakousi společenskou smlouvu, v níž vyměnil svobodu za konzum a jednotlivci typu Václava Havla s totalitním režimem „vyjednávali“. Justiční vraždy, popravy občanů při přechodu hranic, věznění a mučení odpůrců režimů – vše bylo podle francouzské vědkyně zřejmě součástí „vyjednávání“.

Zpochybňovat zločiny nacistické okupace ve Francii je nepřijatelné v jakékoliv podobě – i pod rouškou vědeckého bádání, protože se návratu zla musíme bránit. Totéž by mělo platit i pro zpochybnění zločinů komunistické totality v Česku.

* * *

Sokolové začínají nacvičovat skladby na svůj slet příští rok

Se zahájením sokolského cvičebního roku, který je téměř totožný se školním rokem, začíná v jednotách Sokolů nácvik na 16. všesokolský slet. Akce se uskuteční příští rok v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa. Rok sletu 22. září oficiálně zahájí Sletová štafeta, která bude součástí týdne s projektem Sokol spolu v pohybu. Ještě předtím si Sokolové 12. září připomenou 195 let od narození spoluzakladatele jejich hnutí Jindřicha Fügnera. Sletová štafeta ponese do Prahy poselství o všesokolském sletu z různých měst v Česku, ale i ze Slovenska, Německa a Polska, řekl ČTK mluvčí Sokola Zdeněk Kubín. Bude se konat od 22. do 24. září. V Česku je asi 1150 tělocvičných jednot České obce sokolské (ČOS), které mají zhruba 160.000 členů, což Sokoly řadí mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku.

P.S.

Sokolské Slety se konaly vždy v červenci. Oslavy 100.let vzniku ČSR budou probíhat po celý rok. Když už nemůže být Slet ve dnech 28.října kvůli počasí, nevidím důvod, proč by se neměl konat v tradičním čase? Že i vedení Sokola v Praze je pod kontrolou komunistických struktur jako ÚSTR, není žádné tajemství.   

 

Jan Šinágl 12.9.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.25 (4 Votes)
Share
Přidat komentář