Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2019 08:17
  Kníže a soudruh. Schwarzenberg je potomkem české šlechty ...

  Read more...

   
 • 25.03.2019 08:16
  To co jste napsal o Sajidu Javidovi angl. ministru ukazuje, že ...

  Read more...

   
 • 25.03.2019 08:12
  Dobrý den, potkal jsem se s Milanem i jeho otcem. S generálem/H.Pík ...

  Read more...

   
 • 24.03.2019 22:22
  Při své cestě hledání pravdy, jsem objevil pár základních ...

  Read more...

   
 • 24.03.2019 21:17
  Zdravím, pane.. není mi jasné oč vám jde.. Budu tedy ...

  Read more...

   
 • 24.03.2019 20:59
  Podle mě celá novela ex. zákona, pod kterou je podepsaná ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

PRAHA Na Střední zdravotnické škole v Ruské ulici v pražských Vršovicích se opět nesmí nosit pokrývky hlavy. Vedení školy nechalo zákaz do školního řádu vrátit měsíc poté, co pravomocně vyhrála spor se studentkou somálského původu Ayan Jamaal Ahmednuurovou. Dívka školu žalovala poté, co jí podle její verze ředitelka nedovolila nosit muslimský šátek hidžáb. Ředitelka Ivanka Kohoutová v rozhovoru pro Lidovky.cz ujišťuje, že obnovený zákaz pokrývek hlavy proti muslimkám nemíří. Zdůrazňuje však sekulární povahu českého školství.

Do školního řádu vršovické zdravotnické školy promluvila v roce 2014 veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Na podnět studentky Ahmednuurové došla k závěru, že zakazovat studentům jakékoliv pokrývky hlavy je diskriminační. Škola tímto omezením prý dívku odstavila od možnosti studia. Vedení tak, i po doporučení České školní inspekce, řád upravilo. Školní rada ředitelce dovolila udělovat ze zmíněného zákazu kvůli náboženským důvodům výjimku.

Ahmednuurová mezitím na školu podala žalobu, jenže soudy se jí přesvědčit nepodařilo. V září pražský městský soud pravomocně potvrdil, že neexistuje zákonná povinnost tolerovat náboženské symboly. Reakce školy na sebe nenechala dlouho čekat, školská rada uplynulý týden znovu zavedla plošný zákaz nošení pokrývky hlavy bez výjimek.

„Pokud někdo v něco věří, nemusí to demonstrovat navenek. Ať si to demonstruje třeba mimo školu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz ředitelka Ivanka Kohoutová. V odpovědích ji doplňoval advokát Radek Suchý, který školu ve sporu se somálskou studentkou zastupoval před soudem.  

Lidovky.cz: Školská rada schválila opětovný zákaz nošení pokrývek hlavy. Dřívější argument paní ombudsmanky Anny Šabatové, že takový předpis je diskriminační, už tedy neuznáváte?

Ivanka Kohoutová: Nikdy jsem ho neuznávala. 

Radek Suchý: Nesouhlasili jsme s názorem paní ombudsmanky, že by paní ředitelka někoho diskriminovala, nebo že by měla ve školním řádu ustanovení, které by někoho diskriminovalo. Paní ombudsmanka využila tuto kauzu k protežování některých svých názorů.

Lidovky.cz: Kdo inicioval návrat tohoto příkazu do školního řádu?

I.K.: Školská rada rozhodla na můj návrh po konzultaci s právním zástupcem školy Mgr. Radkem Suchým. 
R.S.: Vysvětlil jsem paní ředitelce obsah rozsudku. Na základě toho jsme se shodli, že když nikoho nediskriminovala, není důvod, proč by se nevrátila k původnímu znění školního řádu (celý školní řád zde).

Lidovky.cz: Z toho vyplývá má další otázka. Jakou roli v tomto sehrálo pravomocné rozhodnutí soudu, jímž škola vyhrála spor se somálskou studentkou Ayan Jamaal Ahmednuurovou?

I.K.: Zásadní a zcela určující. Soud jasně řekl, že jsem nikoho nediskriminovala, že dotyčné dívky nebyly žákyněmi školy (spolu s Ahmednuurovou chtěla nastoupit do školy ještě jedna dívka za zahraničí, ta pak po dvou měsících studium sama ukončila; Lidovky.cz původně mylně informovaly, že ke studiu nenastoupila, pozn. aut.) a že české školství je sekulární. 

R.S.: Soudem bylo jednoznačně řečeno, že znění školního řádu tak, jak bylo formulované před zásahem ombudsmanky, nebylo diskriminační. 

Lidovky.cz: Když odhlédneme od rozhodnutí soudu, proč by vlastně studenti nemohli nosit pokrývku hlavy, dejme tomu o přestávkách? Zajímá mě teď váš názor.

R.S.: Náš názor zcela koresponduje s názorem odvolacího soudu, který nám dal ve všem za pravdu ‚Doufám, že ombudsmanka soudy respektuje.

Lidovky.cz: Už máte na návrat tohoto zákazu do školního řádu nějakou zpětnou vazbu od rodičů či studentů?

I.K.: Dostala jsem pozitivní reakce. Všechny reakce včetně učitelů vždycky, když kauza začala až doteď, jsou jedině pozitivní. Bylo to vidět i z účastí bývalých i současných studentů na soudních stáních. I školská rada mě v tom podporovala. Já mám čistésvědomí, podle mého očekávání to dopadlo dobře. Jsem ráda a rodiče a studenti jsou také rádi. 

Lidovky.cz: Počítá školní řád s nějakou sankcí, pokud se nějaký student objeví ve škole s pokrývkou hlavy?

I.K.: Jsou to standardní výchovná opatření. Školní řád se musí dodržovat. V případě, že se nedodržují i jiné věci ve školním řádu, jsou tam sankce. Proto ten školní řád. Když student například nemá přezůvky, dostane napomenutí třídního učitele. Když má tři zápisy, dostane důtku třídního učitele. Dále je tam jasně stanoveno, kdy je dvojka z chování, trojka z chování nebo podmínečné vyloučení.

Lidovky.cz: Lze toto nařízení chápat jako opatření, aby se ke studiu na škole nehlásily studentky muslimského vyznání? Nemíří tento zákaz primárně proti nim?

I.K.: Nemíří. Jak můžu vědět, že někdo věří v nějaké náboženství? Já to vůbec nezjišťuji. Striktně zachováváme rovnost všech žáků, školní řád platí pro všechny. A pokud někdo v něco věří, nemusí to demonstrovat navenek. Ať si to demonstruje třeba mimo školu. 

R.S.: U soudu bylo jasně řečeno, že je to neutrální ustanovení školního řádu a že nikoho neomezuje. Zvlášť ve státe, v kterém máme sekulární školství.

Lidovky.cz: Pokud by se znovu ozvala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, že obnovený předpis školního řádu je diskriminační, tak pravomocné rozhodnutí soudu bude proti tomu váš hlavní argument, je to tak?

R.S.: Já doufám, že veřejná ochránkyně práv respektuje české soudy. 

I.K.: Toto ustanovení jsme ze školního řádu vypustili na nátlak právě veřejné ochránkyně práv a České školní inspekce.

Lidovky.cz: V čem tento nátlak spočíval?

R.S.: Paní ombudsmanka vyhotovila zprávu, která zjevně podle rozhodnutí soudu neodpovídala realitě. Byl tam nátlak na Českou školní inspekci, která změnila své rozhodnutí. Na paní ředitelku pak mířily samé kontroly a šetření. Nedobrovolně se díky tomu stala populární, byla osočována ze strany různých neziskovek, paní Šabatové, a to samozřejmě není nikomu příjemné. 

I.K.: Byla jsem vláčena po soudech a v médiích. To přece není možné. 

Jan Horák

Zdroj: https://www.lidovky.cz/skola-opet-zakazala-pokryvku-hlavy-d6m-/zpravy-domov.aspx?c=A171031_125101_ln_domov_jho

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)