Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Urvalek_1Po více než dvaceti letech je téměř každý čtvrtý soudce bývalým komunistou. Ještě zajímavější je, že mezi členy vedení je soudců s komunistickou minulostí už 30 procent a mezi předsedy soudů je jich dokonce 37 procent. Podíl bývalých komunistů je tím vyšší, čím vyšší je stupeň soudů. Vypadá to, jako by členství v KSČ bylo velmi dobrou kvalifikací pro kariéru v naší justici. … převážná část soudců s komunistickou minulostí neprošla procedurou, kterou se po roce 1990 začala prověřovat způsobilost pro výkon funkce soudce (psychotesty, testy IQ, justiční zkouška podle nových demokratických zákonů). Za zmínku stojí i fakt, že například soudci, kteří dříve působili u hospodářské arbitráže, dodnes žádnou justiční či na roveň postavenou odbornou zkoušku neabsolvovali (a to ani podle socialistického práva) a podle stávajícího zákona o soudech a soudcích ani nesplňují předpoklady pro výkon funkce soudce.

V posledních měsících se několikrát obrátila pozornost politické scény i veřejnosti k otázce komunistické minulosti naší společnosti. Periodicky jsme se k ní sice vraceli víc než 20 let, ale až nyní se objevují skutečně vážné diskuse o zrušení KSČM či o zákonu o třetím (protikomunistickém) odboji.

Jako naprosto zásadní sebereflexi lze chápat i zveřejnění seznamu soudců – bývalých členů KSČ k datu 17. 11. 1989 –, a to na základě nálezu Ústavního soudu ČR. Sám seznam je mimo jiné zprávou o stavu naší demokratické společnosti, neboť soudní moc je nepochybně jedním ze tří pilířů, na kterých demokracie stojí.

Po více než dvaceti letech je téměř každý čtvrtý soudce bývalým komunistou. Ještě zajímavější je, že mezi členy vedení je soudců s komunistickou minulostí už 30 procent a mezi předsedy soudů je jich dokonce 37 procent. Podíl bývalých komunistů je tím vyšší, čím vyšší je stupeň soudů. Vypadá to, jako by členství v KSČ bylo velmi dobrou kvalifikací pro kariéru v naší justici.

Je to stav, nad kterým by se nemělo lehkomyslně mávnout rukou, a to i s ohledem na zdůvodnění nálezu Ústavního soudu. Ten vidí nebezpečí v komunistické minulosti soudců například v tom, že hodnotový systém členů KSČ byl často odchylný od hodnotového systému moderního demokratického právního státu a z povahy věci mohl – a stále může – ovlivňovat (v té které míře) rozhodnutí jednotlivých soudců. Odchylný hodnotový systém soudců má zcela nepochybně nepříznivý vliv i na mladé soudce, kteří nezřídka přebírají od svých kolegů nežádoucí stereotypy v rozhodování.

Nejde jen o morální proklamaci Je zřejmé, že v dnešní době nemůžeme usilovat o zákaz výkonu soudcovské funkce pro bývalé komunisty. Nepochybně je ale legitimní, a podle mého názoru naprosto nezbytné, mít na zřeteli politickou minulost při obsazování vedoucích míst na všech stupních soudů. Určitě je zde otevřena i možnost zkrátit funkční období funkcionářům soudů s komunistickou minulostí.

Důvodem takové praxe by mělo být zprostředkovaně i odborné hledisko, protože převážná část soudců s komunistickou minulostí neprošla procedurou, kterou se po roce 1990 začala prověřovat způsobilost pro výkon funkce soudce (psychotesty, testy IQ, justiční zkouška podle nových demokratických zákonů). Za zmínku stojí i fakt, že například soudci, kteří dříve působili u hospodářské arbitráže, dodnes žádnou justiční či na roveň postavenou odbornou zkoušku neabsolvovali (a to ani podle socialistického práva) a podle stávajícího zákona o soudech a soudcích ani nesplňují předpoklady pro výkon funkce soudce.

Vyrovnání se s komunistickou minulostí není v justici jen morální proklamací, ale ve světle nálezu Ústavního soudu je východiskem pro naprosto racionální a nutné kroky do budoucna, které by měly vést k postupné dekomunizaci justice.

O autorovi| LIBĚNA DOBROVOLNÁ, zastupitelka za TOP 09 Autorka, bývalá soudkyně (bez komunistické minulosti), je zastupitelkou Ústí nad Labem

LIBĚNA DOBROVOLNÁ

http://www.lidovky.cz/dekomunizace-justice-je-nutna-dkt-/ln_noviny.asp?c=A110310_000055_ln_noviny_sko&klic=241722&mes=110310_0

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

+1 #1 Guest 2011-03-17 18:27
To říkám na kameru a píšu do novin přinejmenším 15 let. Bohužel, nikdy nebylo odvysíláno ani napsáno! Proč? A kdo a proč nastavil "laťku" před 21 lety, že nelze dosud "přeskočit?" Jak je možné, že soudí soudci, dozorují prokurátoři, kteří preci nejen mohli, ale dokonce měli "smést" estébácké nezákonnosti a potrestat jejich "autory?" Jak to, že nebyli nikdy prověřeni, že se jich nikdy nedotkla žádná čistka? Jak je možné, že v takáru je dcera lektora VUMLu nevo dcera bývalého vojenského prokurátora? Děti nemohou za rodiče, ale ať mi nikdo neříká, že nejsou načichlé z rodiny...jakpak si asi připadal Jan Beneš před touto soudkyní z rodiny KSČ a VUMLu, která mu vmetla do držky...byl jste v minulosti trestán..." Za dvě či tři generace snad bude líp!

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)