Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 19.02.2019 18:19
  Pane Šinágle, navazuji na Váš článek o sněmu ANO a o projev p.

  Read more...

   
 • 12.02.2019 05:38
  V mém případě, je anonymita nutností a místo extrémního ...

  Read more...

   
 • 12.02.2019 05:26
  Ať mi nikdo nevykládá, že tohle se mi jen zdá, že je to ...

  Read more...

   
 • 04.02.2019 04:37
  To co jste napsal o nemožnosti nás Čechů si řešit problémy ...

  Read more...

   
 • 02.02.2019 15:51
  Z mé zkušenosti na vojně: Náš tankový pluk již v r. 1977 ...

  Read more...

   
 • 02.02.2019 15:48
  "Je v našem evropském zájmu, aby na kontinentu byli američtí ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Rusko zacina tadyRadnice tvrdí, že je třeba jasně všem při­šedším dát najevo, kam vstupují - obřím vlasteneckým nápisem jim sdělit, že jsou ve velké, želez­né zemi, jejíhož konce nelze do­hlédnout a ve které platí úplně jiná pravidla než tam,LN PP Rusko 150618 odkud při­cházejí. To kdyby náhodou ně­kdo nepochopil, kde se to ocitnul. - Na fotbale zbohatli přátelé Kremlu. Ruská vláda oznámila nárok na penzi u žen od 63 a u mužů od 65 let. Dle statistiky průměrného věku se ho většina z nich nedočká! (vpravo LN 15.6.2018)

* * *

Řeklo by se pár písmen a takový humbuk. Prav­da, jsou to písmenka ze železa ukovaná, velká až gigan­tická, mocně podsvícená. A jak si tak stojí v jednom šiku, tvoří sdělení: „Rusko začíná tady“. Každý turista, který zavítá do Pskova, si tohoto nápisu musí hned všimnout. Heslo údajně vy­myslel někdejší gubernátor Pskovské oblasti Andrej Turčak. Turčak byl sice vloni z funkce odvolán prezidentem Vladimírem Putinem, obří nápis hned u zdi pskovského Kremlu ale zůstal i po jeho demisi na svém místě.

Trčel si na břehu řeky a zářil ve tmě jasněji, než celý Trojic­ký chrám, turisté si ho fotili, rad­ní byli hrdi na to, že nábřeží řeky Veliká má konečně důstoj­nou atrakci. Jenže přišly povod­ně a v březnu musela být písme­na odvezena na generální opra­vu. Teď jejich návratu na místo zuřivě brání památkářští puristé. Prý to je nevkusná podiv­nost. Radnice ale bojuje za slo­gan ze všech sil. Zásadní spor o větu vymodelovanou z oceli se ocitnul před soudem. Počát­kem června se konalo první stát­ní, ve kterém proti sobě stanuli Společnost na ochranu památní­ků a městští radní.

Památkáři tvrdí, že nápis je obyčejná reklama umístěná v nej­přísněji střežené památkové zóně. Obhájci sloganu argumentu­jí, že naopak věta je sama o sobě kulturní hodnotou, navíc s příbě­hem, Vždyť nejdřív bylo do Psko­va přivezeno pouze jediné slovo: „Rusko". Pskovští ho ukořistili při demolici slavného bolševické­ho hotelu v Moskvě léta hyzdící­ho výhled z Kremlu. V roce 2015 písmena umístili na břeh řeky s tím, že jde o „promyšlenou uměleckou akci s hlubokým smyslem“. Ten hlubší smysl má spočí­vat v tom, že Pskov je skutečně jedno z nejstarších ruských měst a leží dnes na hranici, za kterou začíná Evropská unie. Radnice tvrdí, že je třeba jasně všem při­šedším dát najevo, kam vstupují - obřím vlasteneckým nápisem jim sdělit, že jsou ve velké, želez­né zemi, jejíhož konce nelze do­hlédnout a ve které platí úplně jiná pravidla než tam, odkud při­cházejí. To kdyby náhodou ně­kdo nepochopil, kde se to ocitnul.

Petra Procházková, LN, ORBIS UNUS, 13.6.2018

P.S.

A potom chtějte demokracii od země, kde nikdy nebyla. Bude jí vždy zneužita. Nový obal nemůže změnit starý obsah. Proto ani u nás nemůže být demokracie taková jako např. ve Švýcarsku, kde má staletou tradici. Před 100 lety nám „spadla do klína“ a zacházeli jsme s ní v principu stejně jako dnešní Rusko, jen těch mrtvol bylo méně…

O upadající kvalitě demokracie svědčí i to, že se MS ve fotbale koná v zemi, která brutálně pošlapává lidská práva, včetně vražd novinářů, aktivistů a nevinných civilistů – nezapomínejme na sestřelené holandské letadlo před 4 roky, okupaci Krymu a na právě vězněného Olega Sencova, odsouzeného na 20 let a který drží hladovku… To si nedovolili ani nacisté během OH v Berlíně v roce 1936!

I po 100 letech máme ke skutečné demokracii stále hodně daleko a nejenom u nás.

 

J.Š.14.6.2018

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)