Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá čvc 29 @18:00 - 10:00PM
Praha Velvyslanectví Švýcarska: Oslava státního svátku

Nejnovější komentáře

 • 02.07.2022 12:37
  Dieses sechsjährige Mädchen wurde von den Russen getötet, als ...

  Read more...

   
 • 02.07.2022 12:33
  Tuto šestiletou holčičku Rusové zabili když spala ve své ...

  Read more...

   
 • 02.07.2022 11:52
  Dnes si připomínáme hned několik výročí vztahujících se k 2.

  Read more...

   
 • 02.07.2022 09:00
  Proč by měl mluvit p. Dunajszky slovensky? Mluvil svým jazykem ...

  Read more...

   
 • 29.06.2022 15:32
  Dobrý den pane Šinágle, je to bída. U desky na památku generála ...

  Read more...

   
 • 28.06.2022 11:54
  Poprava Milady Horákové a 247 mužů. 4495 zemřelých ve vězení.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Benes a TGMJen rok po Benešově návratu z Moskvy, v srpnu 1936, napsal sir Robert Vansittart, že ,,Češi zničí sebe sama svým hloupým chováním a tolerancí vůči korupci. Teď už je příliš pozdě zachránit je a jejich slepený stát od hněvu, který na ně dopadne." – „Češi mají tendenci považovat se za dokonalé a svou neznalost okolního světa - a ta je kolosální - maskují předstíráním, že vše umí lépe".

… Nebo jiný příklad: Rudá armáda se v roce 1920 drala Polskem na západ, Francie žádala, aby pražská vláda přes své území povolila průchod zbraní pro bránícího se souseda. Masaryk a Beneš prosby odmítli a vymluvili se na stávku železničářů v Bohumíně. Hned ale hned využili polské slabosti a na Těšínsku své zájmy prosadili silou. Byla to chytrá taktika a tragicky špatná strategie. Cechům za jejich chování během ruské invaze Poláci vystavili účet v září 1938.

Beneš zpočátku dosáhl na mezinárodní scéně určitých úspěchů, ale svou pověst začal brzy ztrácet. A jak klesal v očích diplomatických profesionálů, klesal i národ, na jehož zástupce se pasoval. Už první britský velvyslanec v Praze si ve svých zprávách pro Londýn všiml, že Češi mají tendenci považovat se za ,,dokonalé" a že ,,svou neznalost okolního světa - a ta je kolosální - maskují předstíráním, že vše umí lépe". Z tohoto postřehu o českém charakteru čiší  smutek, protože je nadčasový.

Ani v Sudetech nedokázalo být Československo vstřícné, i když si to mohlo dovolit - hlavně v druhé polovině dvacátých let. Své ústrky z dob Rakouska teď kompenzovalo ústrky vůči německé, polské a maďarské menšině. Praha věřila, že se svým průmyslem a francouzským spojencem žádné kompromisy hledat nemusí.

O Československu se začalo říkat, že je to ,,mateřská letadlová loď bolševismu". Nebyla to pravda, ale už i původní zastánci Masarykova experimentu v něj přestali věřit. Jen rok po Benešově návratu z Moskvy, v srpnu 1936, napsal sir Robert Vansittart, že ,,Češi zničí sebe sama svým hloupým chováním a tolerancí vůči korupci. Teď už je příliš pozdě zachránit je a jejich slepený stát od hněvu, který na ně dopadne."

Času není nazbyt. Ještě na jaře roku 1938 neměl Beneš důvod k panice. Jak to skončilo,víme. Dnešní situace je sice jiná, ale podobně nejistá. Zemanův a Klausův koncept národa jako etnického klanu, který mezi sebe nikoho nepustí, je pro část voličů atraktivní. Svou dnešní existenci s klidem vymění za návrat do světa východních jistot, bez sounáležitosti s jinými, a hlavně bez migrantu. Někteří se už teď těší, že je ruská knuta ochrání před multikulturním Západem. Pokud se Zemanovi a Klausovi nepodaří v Bruselu převzít moc, pokusí se Evropskou unii zničit. To by bylo září 1938, to by byl Mnichov. A na ten moment v Kremlu čekají.

Sebestředný stát aneb Mloci ve Vltavě

Století prezidentů Bleskový průlet dějinami prostřednictvím definujících výroků našich hlav státu

* * *

Dokud si nebudeme schopni a ochotni přiznat pravdu o nás a naši minulosti, bude se nám opět připomínat a bránit cestě k prosperitě a vyspělosti – materiální i mravní.

 

Jan Šinágl, 26.11.2018

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.86 (7 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)