Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 20.07.2019 07:25
  Každá totalita se projevuje tak, že nesnáší jiný názor, jiný ...

  Read more...

   
 • 17.07.2019 23:40
  Tehdy za nácků se také obchodovalo s hnědou totalitou. Zvláště ...

  Read more...

   
 • 17.07.2019 18:32
  Vzpomeňme na zpěvačku a slavnou filmovou herečku MARLEN ...

  Read more...

   
 • 16.07.2019 08:38
  Mnozí ohnuli páteř, ale mnozí ji také dokázali narovnat.

  Read more...

   
 • 15.07.2019 09:18
  Tomáš Pecina: Karel Gott byl po celá 70. léta symbolem ...

  Read more...

   
 • 08.07.2019 10:58
  V jednotě proti Babišovi jako za komunistů! Ten člověk musí být ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Sněmovna odmítla snahu Senátu, který chtěl osvobodit od autorských poplatků provozovny, v nichž reprodukovaná hudba tvoří pouze kulisu a není předmětem podnikání. Novelu autorského zákona Sněmovna schválila v původní vládní verzi, která má usnadnit přístup zdravotně postiženým k literatuře či notovým záznamům. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Rozšíření novely prosadil v horní komoře senátor Ivo Valenta (za Soukromníky), podle něhož se autorské svazy domáhají poplatků i tam, kde to není důvodné. Podle něj lidé nechodí do hospod kvůli tomu, že jim tam z rádia hrají jejich oblíbené písničky. Proti se postavilo nejen ministerstvo kultury, ale také 1600 umělců prostřednictvím petice. Podle nich je senátní návrh v rozporu s českým autorským právem, s právem Evropské unie a rozhodovací praxí Soudního dvora EU.

Obhájci senátního návrhu namítali, že novela neokrádá autory, protože jen ruší duplicitní placení autorských poplatků.

ČRo, 1.2.2019

* * *

Soukromé vlastnictví a právo na odměnu podpořili poslanci ANO a ČSSD. „Pravice“ a ostatní byly proti kultuře a evropské normě při odměňování za užití díla na veřejnosti. Nepřijatý návrh na rozšíření vládní novely prosadil v horní komoře miliardář Ivo Valenta. Je to složité, ale zase jen politika. Senátor Valenta to jistě nevzdá, aby se zalíbil a nemusel platit poplatky ve svých restauracích a hernách.

Valdstejnska hospoda 290119Připomínám, že senátor Valenta žádá Rakousko o vydání části českých korunovačních klenotů, přitom jsou v Rakousku veřejnosti trvale přístupné. U nás by byly jen jednou za párValdstejnska hospoda deska 290119 let. Nemůžeme od něho zato očekávat, že by podpořil navrácení části majetku Lichtenštejnům v ČR. Ti jsou natolik solidní, že žádají navrácení jen toho majetku, který zůstal ve vlastnictví státu. Žalobu podali až když stát odmítl vyhovět. Sami správci jejich bývalého majetku, budovaného po staletí, by opětovné nabytí majetku Lichtenštejny uvítali. Vědí, jak příkladně se o svůj majetek starají.

Dne 29.ledna jsem pořídil fotografie Valdštejnské hospody u Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Čekal jsem, že tabulka s označením „Kulturní památka“ bude z bronzu – po poklepání se ozval plechový zvuk už částečně pokrouceného výlisku z cca milimetrového plechu…

Stále se chováme jako nevyspělá země.

 

Jan Šinágl, 2.2.2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (6 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)