Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 02.06.2020 07:57
  I tato kauza o trestání nevinných lidí jde na hlavu komunistů.

  Read more...

   
 • 02.06.2020 07:56
  Jestli se této ženě podaří s ostatními nejen zatočit, ale ...

  Read more...

   
 • 01.06.2020 17:58
  Komunistům hanba nevadí a nám zřejmě také ne. K.Mrzílek

  Read more...

   
 • 30.05.2020 10:44
  Nejen barvy, ale i charaktery časem blednou. Pane plukovníku ...

  Read more...

   
 • 30.05.2020 08:44
  Ústupčivost. Čechů hlavní úspěch komunistické normalizace.

  Read more...

   
 • 26.05.2020 13:57
  Když se jedná pouze podle zákonů, spravedlnost ostrouhá.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

… A co stížnosti na to, že na straně jedné označujeme StB za zločinnou organizaci, a na straně druhé její písemnosti považujeme za důkaz pravdy? Co s námitkou, že se zabýváme těmi, kteří jsou v seznamech zapsáni, ale vůbec ne těmi, kteří zapisovali? A nejen zapisovali. Nevedlo snad toto vše k tomu, že důvěra v hodnotu těchto sdělení poněkud ochladla? A že se lidé začali ptát spíše po tom, co dotyčný nyní, po třiceti letech, dělal a dělá pro dnešní stát, pro demokracii, pro realitu spokojeného života dnešního dne?

* * *

„Nechápu postoj určité části veřejnosti, že jim je jedno, že předseda vlády je bývalý spolupracovník StB. Vůbec si neumím představit, že by v roce 1992 nebo 1994 něco takového mohlo projít. A najednou to nevadí,“ řekla ve svém nedávném vystoupení moje oblíbená herečka Daniela Kolářová. Její údiv nad touto zjevnou skutečností není ojedinělý a není sama, kdo si takovou otázku klade. Ptáme se nejen, jak je to možné, ale také zda takové otázky mají ještě dnes jiný než jen úzce politický smysl. Je bezpochyby pravdou, že se vztah občanů k „reáliím“ minulého režimu změnil. Ale není to snad také v důsledku toho, jak účelově s těmito skutečnostmi nakládáme a jak je využíváme, jen když se to hodí?

Není to ovšem v naší historii nic nového. Za existence Protektorátu Čechy a Morava existovalo jakési vyznamenání pro kolaboranty nazvané Čestný štít protektorátu Čechy a Morava s orlicí sv. Václava, krátce nazývané Svatováclavská orlice. Čtenáři si snad vzpomenou na televizní seriál Byl jednou jeden dům, ve kterém je důsledek přijetí tohoto „vyznamenání“ zmíněn. Jeho nejvyšší stupeň – Čestný štít ve zlatě – byl udělen asi jen třicetkrát (přímo K. H. Frankem), nižší stupně pak asi tisícovce osob. Byl udělen nejen členům tehdejší vlády, dělníkům a zemědělcům, ale i celé řadě i dnes známých osobností, pro něž to však po válce nemělo vždy stejné důsledky. Samotný štít byl vypracován podle návrhu Maxe Švabinského a byl mu také udělen. Slyšeli jste však z tohoto důvodu o nějaké výtce známému malíři? Byl také „udělen“ i např. dirigentu Václavu Talichovi, hercům Ferenci Futuristovi, Čeňku Šléglovi a Vlastovi Burianovi, režiséru Otakaru Vávrovi a dalším.

Po válce však obvinění z kolaborace zasáhlo do života jen Vlastovi Burianovi, Čeňku Šléglovi a částečně i Václavu Talichovi. A co ti ostatní? Je dokumentován případ, kdy nositel toho štítu získal později Státní cenu Klementa Gottwalda a Švabinského portrét Julia Fučíka se stal součástí ikonografie nového režimu…

Nepřipomíná tento selektivní a účelový přístup to, jak zacházíme se „seznamy“ agentů a spolupracovníků StB dnes? Koho můžeme označit za „spolupracovníka“? Nebylo snad pravidlem, že každý, kdo ze služebních důvodů odcestoval do tehdejší „kapitalistické“ ciziny, o tom musel sepsat zprávu právě pro tuto složku ministerstva vnitra. Jsou všichni tito lidé „spolupracovníky“?

Vzpomínáte si na rozdílný přístup soudů v procesech, ve kterých se ti „zapsaní“ bránili proti takovým zápisům? Populární herečka dosáhla toho, že její jméno bylo na základě rozsudku soudu „vymazáno“ ze seznamu, ale jiným bylo totéž odmítnuto, neboť prý jde o archivní materiály, které pozměňovat nelze. Nanejvýš bylo konstatováno, že zápis byl učiněn „neoprávněně“…

A co stížnosti na to, že na straně jedné označujeme StB za zločinnou organizaci, a na straně druhé její písemnosti považujeme za důkaz pravdy? Co s námitkou, že se zabýváme těmi, kteří jsou v seznamech zapsáni, ale vůbec ne těmi, kteří zapisovali? A nejen zapisovali.

Nevedlo snad toto vše k tomu, že důvěra v hodnotu těchto sdělení poněkud ochladla? A že se lidé začali ptát spíše po tom, co dotyčný nyní, po třiceti letech, dělal a dělá pro dnešní stát, pro demokracii, pro realitu spokojeného života dnešního dne?

LN, 6.1.2020

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je právník a publicista

Stanislav Křeček

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/spolecnost-pravda-vitezi-jen-kdyz-se-to-hodi.A200106_105529_p_spolecnost_wag

* * *

Oběti StB pomlouvány, pachatelé osvobozováni…

Jan Kodeš podporuje premiéra Babiše

Podivný historik Schovánek, aneb může být antikomunista nezávislým historikem?

„Na další štaci“ o protektorátní kinematografii a národní cti. Skrytá cenzura veřejnoprávní ČT…

Stará veteš: Strach, Rudinská a hanba

Pomlouvačný dokument Rudinské "Pavel Wonka se zavazuje" byl natočen i za peníze ČT!

Původní heslo znělo „Pravda Boží vítězí“. TGM slovo „Boží“ odstranil na presidentské standardě. Dnes platí „Pravda vítězi“.

 

J.Š. 8.1.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)