Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 05.05.2024 16:44
    Je to prostě tak, ač se to mnohým nelíbí. Právní stát ...

    Read more...

     
  • 05.05.2024 08:01
    Jan Lipavský: O svém rozhodnutí budu informovat zítra.

    Read more...

     
  • 05.05.2024 07:59
    Opravdu CDA v Moskvě zvažuje účast na "inauguraci" Vladimíra ...

    Read more...

     
  • 05.05.2024 07:44
    Orangutan nadchl vědce. Otevřenou ránu si ošetřil léčivou ...

    Read more...

     
  • 02.05.2024 19:20
    Akce utahování šroubů! Jinak k Vašemu článku Slopné. Je potřeba ...

    Read more...

     
  • 02.05.2024 08:33
    Nastala doba justičního temna. Justici ovládají z 90% psychopati ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

OdlouceniJedno z nejkrásnějších jihomoravských měst, Mikulov, má velmi pohnutou historii - nejen ovšem tu středověkou, kterou připomíná například dům, ve kterém žil a působil po léta proslulý Rabi Loew a kde bydlel nějakou dobu i malíř Alfons Mucha a naproti malebná synagoga, zámek či hrobka Ditrichšteinů a další pamětihodnosti. V poměrně nedávné minulosti se nedaleká hranice s Rakouskem stala v době komunistické totality místem, kudy prchali mnozí našinci, ale také lidé z jiných tehdejších komunisty ovládaných zemí na svobodu. 

Mířili za Železnou oponu, kterou tady představovaly ostnaté dráty a vojáci se samopaly. A také psi, kteří byli cvičeni, aby se vrhali na lidi jako na lovnou zvěř. Bylo tu mnoho zadržených, kteří skončili na léta ve věznicích, ale také raněných a mrtvých. Aby se na ně a na hrůzná léta totality nezapomínalo, byla z iniciativy Občanského sdružení PAMĚŤ a mnoha dalších, otevřena v roce 2011 Stezka svobody na hranici u Mikulova, kde byl pak v roce 2018 na místě někdejší pohraniční strážní věže postaven památník se jmény 53 lidí, kteří zahynuli na hranici při cestě na svobodu. 

Na naučné stezce, která vede po hranici z Mikulova do obce Sedlec, jsou rozmístěny panely s dokumenty a popisy událostí na hranici. Na to, co se tu dělo, se nezapomíná tady, ale ani na rakouské straně a Mikulov bývá dějištěm přátelských setkání představitelů obcí i pamětníků. K památníku 53 zabitých na hranici tady letos na konci listopadu přibyl ještě jeden poněkud méně nápadný, který byl odhalen při příležitosti třicátého výročí od pádu Železné opony. Nazývá se "Odloučení", a je zhotoven z kmene stromu, jehož každá polovina je umístěna na jiné straně hranice. Má tak symbolizovat oddělení těch, kteří odešli do exilu od příbuzných a přátel doma, kteří zůstali za Železnou oponou. 

Odhalení památníku na Stezce svobody se zúčastnili představitelé Mikulova, Jihomoravského kraje, sdružení Paměť, ale také např. hejtmanka Dolního Rakouska a mnozí další. Na zámku pak byla slavnostně zahájena putovní výstava "Překonej stěnu smrti", kterou už předtím shlédli v Německu a Rakousku a na které se v češtině i němčině mohli návštěvníci seznámit s příběhy lidí, prchajících přes dráty na hranicích. Následně se pak konala konference, na které vystoupili představitelé příhraničních obcí a krajů z Rakouska a České republiky i někteří pamětníci s vyprávěním o tom, jak překonávali Železnou oponu.

 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

15.12.2019

http://www.ingema.net/clanek.php?id=1672

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)