Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 07.05.2024 17:30
    Die Linke begrüßt es, es steckt sicher ein Stück Wahrheit in ...

    Read more...

     
  • 07.05.2024 17:27
    Levice vítá, kus pravdy v projevu jistě je. I pravda ...

    Read more...

     
  • 07.05.2024 11:20
    Důvod? Vždyť se to týkalo cikánů, Romů a Sintů. Ale hlavně ...

    Read more...

     
  • 07.05.2024 10:04
    No řekněte, není ten pán opravdu zábavnej? Nejdřív si hraje na ...

    Read more...

     
  • 07.05.2024 09:52
    I bez odstranění penisu může být muž úředně ženou a žena bez ...

    Read more...

     
  • 05.05.2024 16:44
    Je to prostě tak, ač se to mnohým nelíbí. Právní stát ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Dumoulin aversDumoulin reversNa pozvání velvyslanectví Švýcarska v ČR jsem se zúčastnil presentace knihy švýcarského historika Denise Dumoulina, za jeho osobní účasti, v kavárně Božská lahvice. Jedná se český o překlad knihy À l’enseigne du lion de Bohême, ve které se autor věnuje kulturním vztahům Českých zemí a Švýcarska v průběhu historie od středověku až po nedávnou minulost. Akce  proběhla ve francouzštině a byla tlumočena do češtiny. Zvukový záznam stojí za poslech, včetně vystoupení prof. improvizace ve hře na klavír na Pražské konservatoři Jiřího Pazoura.

Kdo dnes ví, že pražské Klementinum projektoval švýcarský architekt, že Keltové působili i na území Švýcarska, že nebýt Přemysla Otakara nemuselo Švýcarsko vůbec vzniknout? ZDE si můžete přečíst předmluvu, včetně obsahu a první stránky. Bozska hlavice Dumoilin a velvyslanec CH 27.3.2023Bozska hlavice Verejnost CH 27.3.2023Doplňuji o Švýcarsko nejsou pouze skiareály, čokoláda a banky I. čast + II.část. Knihu by si měl pořídit každý krajan, žijící ve Švýcarsku, nebo ti, co se vrátili do České republiky.  

Bylo plno, uvolnil jsem své místo staršímu pánovi, který přišel později – obratem mne velvyslanec Švýcarska J.E. p. Philippe Gérald GUEX vybídl, abych se posadil k jeho stolu, kde bylo ještě volné místo. Jiná země, jiný mrav.

Krátce jsem se setkal i s redaktorem měsíčníku Zpravodaj (časopis Čechů a Slováků žijících ve Švýcarsku) panem Tomášem Mertlem, kam jsem za svého pobytu ve Švýcarsku často přispíval. Občas zveřejňuje mé články (redakce je pravidelně dostává). Zveřejňoval by jich více (podmíněno spouhlasem vedení měsíčníku). Vzpomeňme na jeho zakladatele pana Jaroslava Strnada, pokračovatele politického vězně a člena Sokola Rudlu Němečka a často publikujícího JUDr. Jaroslava Anděla, předsedu Světového svazu politických vězňů v exilu. Bohužel jsem musel předčasné odejít kvůli dopravnímu spojení. Nezbyl mi tak čas čas na delší rozhovory.

Mimochodem mnoho Švýcarů emigrovalo i do Čech za dob Rakousko-Uherska, kdy ve Švýcarsku nebylo snadné živobytí. Mnoho se jich usadilo i na Šumavě, kde dodnes lze nalézt švýcarská jména. Ve Švýcarsku je mnoho krajanských spolků. Některé byly založeny ještě před I. světovou válkou. Do švýcarského exilu začali hromadně odcházet Čechoslováci po roce 1948, ale hlavně po roce 1968.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)