Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 09.05.2024 10:36
    Zásadně se držím názoru člověka velice kompetentního, velitele ...

    Read more...

     
  • 09.05.2024 10:26
    Tane mi na mysli Havlíčkovo „Kéž by nám Pán Bůh všeliké to ...

    Read more...

     
  • 09.05.2024 10:22
    Slavilo se taky v Plzni, k té ty americké automobily jaksi ...

    Read more...

     
  • 09.05.2024 10:19
    VOP Stanislav Křeček: Sovětští vojáci k nám nepřivezli ...

    Read more...

     
  • 09.05.2024 10:12
    Kauzu pana Šnajdra znám a ve světle toho co se děje mému ...

    Read more...

     
  • 09.05.2024 10:07
    Neskutečné!!! Přeci již jen stíhání advokáta by mělo AK vést ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Svoboda slovaTexaský senát schválil zákon zakazující globálním platformám s alespoň 100 miliony uživatelů blokovat, mazat, demonetizovat nebo jinak diskriminovat uživatele na základě jejich politických postojů. - Dokud nebudou zákony v nás, skutečného práva a spravedlnosti se nedočkáme. Díky novým zákonům jen větší ztráty svobody slova, tím i svobody, strachem narůstající,  vynucené poslušnosti a otroctví v jiné formě. Cestou je výchova, vzdělání, osobní příklad a aktivní postoj k dění kolem nás. To nedokážou změnit ani tisíce zákonů, ani tisíce institucí. Ty jen umožňují většině úředníků a politiků ničím nezasloužený blahobyt na účet těch, co skutečné hodnoty vytvářejí svoji poctivou prací.

***

V pátek jsme poprvé informovali o iniciativě Evropské komise (EK), která má "rozšířit unijní seznam trestných činů tak, aby zahrnoval nenávistné verbální projevy" a ještě více tak omezit svobodu projevu v EU s tím, že "se jedná o zvlášť závažné trestné činy, které se mohou šířit přes hranice". Rozsah svobody slova by po přijetí nové legislativy stanovovaly unijní orgány a členské země by musely všechny projevy označené jako nenávistné potírat bez ohledu na postoj své vlády. Přestože připomínky veřejnosti mají spíše jen symbolický význam a rozhodující bude hlasování Evropského parlamentu, vyzýváme tímto české občany a organizace, kterým na svobodě projevu záleží, aby na web EK vložili svůj názor. Lhůta pro zasílání připomínek běží od 23. února (žádné velké české médium o ní bohužel neinformovalo) a vyprší už v úterý 20.4. o půlnoci. 

MONITORUJEME ZAHRANIČNÍ LEGISLATIVU

Texaský senát schválil zákon zakazující globálním platformám s alespoň 100 miliony uživatelů blokovat, mazat, demonetizovat nebo jinak diskriminovat uživatele na základě jejich politických postojů. Opatření požaduje po sociálních sítích, aby „zveřejnily svá pravidla zasahování do obsahu, publikovaly zprávy o blokovaném obsahu a vytvořily odvolací proces pro každou položku odstraňovaného obsahu“.

Kromě senátora Hughese by si měla česká média a naši zákonodárci všimnout také výroků soudce Nejvyššího soudu USA Clarence Thomase ohledně regulace Big Tech korporací. Zneužívání moci sociálních sítí zasahovat do obsahu se věnuje i publicistka Bari Weissová, která nedávno odešla z New York Times na protest proti omezování názorové svobody v redakci.

www.sosp.cz/hughes-thomas/

https://www.petice.com/a/285487

***

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

Evropská unie se hodlá zaměřit na úpravu práva regulujícího svobodu projevu. Bez ohledu na postoje jednotlivých členských zemí by tak nově EU mohla regulovat svobodný projev v rámci potírání „nenávistných výroků“ ohledně menšin, rasy, náboženství, pohlaví, sexuální orientace, zdravotního postižení a věku. Hranice svobodného projevu by po přijetí nového práva stanovovaly pouze unijní orgány a členské země by následně všechen projev, který EU označí za nenávistný, musely potírat. Připomínky lze k věci posílat do úterý 20.4.2021 do půlnoci.

… Státy podle EU „jednají samostatně neuspokojivě nebo nekoordinovaně“, čili lze prý jít pouze cestou společných unijních norem bez ohledu na jurisdikce jednotlivých zemí. Posuzování, co se je svobodný projev, a co jsou již nenávistné výroky tak dle unijních orgánů nepřísluší nikomu jinému, než právě jim.

A kdo bude posuzovat, kam až sahá svoboda projevu? Jednotlivci podle EU prý nikoliv. Naopak, na národní úrovni to budou soudy a jiné složky, které se zabývají vymáháním práva, například „ombudslidé“ (výraz ombudsman zřejmě EU vadí, protože naznačuje, že se jedná o muže – pozn.red.). Na evropské úrovni celá řada organizací jako např. Europol. A z nevládní sféry budou konzultovány mezinárodní organizace, organizace „občanské společnosti“ a výzkumníci v oblasti nenávisti na sítích, kteří data shromažďují. Zda pod „občanskou společnost“ patří i organizace, které brání svobodu slova, není uvedeno.

„Data a informace, která umožňují posoudit, zda nenávistné projevy a zločiny z nenávisti splňují kritéria článku 83, mohou dodat jen veřejné instituce a organizace působící v této oblasti, ne jednotlivci. Dále, u zločinů z nenávisti a nenávistných projevů je potřebné změřit dopad na skupiny, na které jsou zaměřeny a tento dopad je měřen cílenými průzkumy, jako dělá například Agentura pro základní lidská práva. Tyto důvody ukazují, že je třeba mluvit se zúčastněnými organizacemi spíše než vést otevřenou diskuzi s účastí veřejnosti,“ píše se v dokumentu, který odhaluje plány Evropské komise.

Přijetí práva rozhodujícího o „nenávistném projevu“ je plánováno na konec letošního roku, do úterý 20. dubna je však možné podávat k této nové evropské úpravě připomínky. Zájemci o jejich podání se nejprve musí na stránce Evropské komise zaregistrovat.

***

Měl bych také příspěvek, ale pokud nejste politikem s patřičnou funkcí, je to marnost a ztráta času. Vládnou nám stále více zákony, které jsou brány stále méně vážně. Dokud nebudou zákony v nás, skutečného práva a spravedlnosti se nedočkáme. Díky novým zákonům jen větší ztráty svobody slova, tím i svobody, strachem narůstající vynucené poslušnosti a otroctví v jiné formě. Cestou je výchova, vzdělání, osobní příklad a aktivní postoj k dění kolem nás. To nedokážou změnit ani tisíce zákonů, ani tisíce institucí. Ty jen umožňují většině úředníků a politiků ničím nezasloužený blahobyt na účet těch, co skutečné hodnoty vytvářejí svoji poctivou prací.

J.Š. 20.4.2021

***

Hongkongský mediální magnát  a opoziční aktivista Jimmi Lai byl odsouzen na 14 měsíců za organizování prodemokratických protestů v roce 2019. Čelí dalším obviněním. Jeho rukou psaný vzkaz z vězení: „Naší povinností coby novinářů je hledat spravedlnost. Dokud nás nezaslepí nespravedlivé pokušení, dokud nedovolíme zlu, aby námi prostoupilo, plníme svoji povinnost.“

***

 „Kdyby celé lidstvo mělo stejný názor a jen jediný člověk by nesouhlasil, neměla by většina sebemenší právo jednotlivce umlčet. Stejně jako onen jednotlivec by neměl právo umlčet většinu, i kdyby k tomu měl tu moc.“.

John Stuart Mill (1806–1873) ve svém spise „O svobodě“.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.67 (6 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)