Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 17.05.2024 16:43
    Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

    Read more...

     
  • 15.05.2024 11:01
    Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

    Read more...

     
  • 15.05.2024 10:58
    Státní zástupce Mgr. Petr Valíček 25.4.2024: K ohledání, u ...

    Read more...

     
  • 15.05.2024 10:05
    Až teď jsem si toho emailu všiml.. Advokáta, že nepotřebujeme?

    Read more...

     
  • 14.05.2024 11:21
    Pokud se někdo domnívá, že lživým zápisem v dokladech problém ...

    Read more...

     
  • 13.05.2024 16:04
    “Je velmi těžké najet na válečnou ekonomiku. Ještě těžší ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Kdo by si mohl pomyslet, že v tak vyvinuté zemi jako jsou USA, se setkáme s typicky socialistickým problémem deficitu všeho. Jev je to tak viditelný, že současný president ještě do nedávna vnímaný jako osvoboditel Trumpovi hrůzovlády již dostal přezdívku „Joe prázdné regály.“

Zajímavé vysvětlení nevídaného jevu nabízí komentátor Derek Thompson v říjnovém čísle časopisu The Atlantic: Záludností problémů je to, že zatímco národní hospodářství USA neprožívá v tuto chvíli stagflační propad podobný tomu ze 70. Let. Země očividně vstoupila do fáze pandemické ekonomiky, kdy HDP ještě zdánlivě roste, ale lidi už trpí nedostatkem šokující množství druhu zboží. Léky počínaje, přes automobilové součástky, polovodiče, nákladní lodě, kontejnery a pracovní silou konče.

To je právě ten nedostatek všeho. Dokud globálně dodavatelský řetězec funguje hladce, vůbec se ho nevšímáme, je to jakoby přirozený stav světa. Dnešní rozvrat všeho je varováním, že když se bortí domino, kostky mohou padat nejen dopředu. Zpomaluje se úplně všechno – od přípravy kapučina v kavárně až po pohyb fronty před obchodem s oblečením. Ani na tradiční poštovní služby není spolehnutí. Zrovna sdělili, že v rámci šetření omezují letecké zásilky, tudíž i doprava všeho bude pomalejší se všemi důsledky, které si dovedete představit.

Jak z toho ven?

S radikální změnou Američanů počítat asi nelze, tak rychle se lidské chování nemění. V krizových dobách se spolehnutí na výhody globalistu na outsourcing a levnou pracovní sílu v cizině, jeví jako bláhové. Chtělo by to cílený růst domácí výroby, leč vládnoucí pokrokářství máloco nenávidí tak silně jako právě růstové cíle. Progresivní vláda klade důraz na přerozdělování příjmů a zboží. Vidí celý smysl svého sociálního snažení v dosažení co největší rovnosti, což je pro ni ctností největší.

Důležité poučení z dnešní doby nedostatku všeho tkví v poznání, že nelze přerozdělovat to, co nebylo vyrobeno. Nejlepší program zajištění rovnosti začíná vždy programem dosažení hojností.

Tolik Derek Thomson z časopisu The Atlantic v komentáři Jefima Fištejna na ČRoPlus (24.10.2021).

Nedělejme si žádné iluze. Podobný scénář hrozí všem vyspělým zemím. Budeme platit za víru v nekonečný růst, kdy naše bohatství a blahobyt je z nemalé části podloženo prací a nerostným bohatstvím chudých zemí. Mimochodem tam končí i obrovské množství odpadu, který „vyspělý“ svět produkuje.

 

Jan Šinágl, 26.10.2021

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.67 (6 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)