Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 15.05.2024 11:01
    Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

    Read more...

     
  • 15.05.2024 10:58
    Státní zástupce Mgr. Petr Valíček 25.4.2024: K ohledání, u ...

    Read more...

     
  • 15.05.2024 10:05
    Až teď jsem si toho emailu všiml.. Advokáta, že nepotřebujeme?

    Read more...

     
  • 14.05.2024 11:21
    Pokud se někdo domnívá, že lživým zápisem v dokladech problém ...

    Read more...

     
  • 13.05.2024 16:04
    “Je velmi těžké najet na válečnou ekonomiku. Ještě těžší ...

    Read more...

     
  • 13.05.2024 15:47
    Policejní major měl v Brně uplácet, aby jeho dcera dostala ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

LN, 25. srpna 2010

Ruské kanály kontrolované státem zaznamenávají každý pohyb premiéra Vladimira Putina. I na úkor prezidenta Dmitrije Medveděva.

MOSKVA/PRAHA Ruský divák to má prý jednoduché. Podle šéfa ruského Svazu novinářů Igora Jakovenka se od nástupu Vladimira Putina k moci „obejde klidně bez ovladače - všechny naše kanály vysílají to samé“.

Od roku 2000 se původně i soukromá elektronická média postupně stala „služkami Kremlu“. Dnes mají hlavně za úkol „mást nepřítele“ či „manipulovat s veřejností“. Podle sociologů je úloha ruských televizních stanic zásadní při volbách - do velké míry rozhodují o výsledku hlasování. Právě televizi vděčí za svou neutuchající popularitu i premiér Putin.

Naposledy se role ruské televize kontrolované státem - jiné kanály s federální působností v Rusku už neexistují - projevila během požárů, které zachvátily část země. Zatímco internetová média se předháněla v hrůzných historkách o zastaralé technice, zbabělých úřednících, nezodpovědných politicích a rozkrádání humanitární pomoci, první kanál ruské státní televize (ORT) ukazoval denně premiéra Putina, jak se zasmušilým výrazem chodí po doutnajícím lese, klepe hasičům na ohořelá ramena nebo usedá do kabiny letadla a osobně hasí.

Prakticky všechny zprávy, jak prvního kanálu, tak i druhé hlavní státní televize Rossija (RTR), začínají ve stylu „Československé televize 70. let“: obsáhlým zpravodajstvím o činnosti šéfa vlády, až v druhé řadě hlavy státu. Oblíbené jsou rozhovory Putina s podřízenými. Zpravidla Putin vyslechne nejistou a roztřesenou řeč svého partnera, pak ho tvrdě zkritizuje, zesměšní a znemožní. Představení uzavírá replikou: „Ne vy, ale lidé jsou pro mne důležití.“ Celkem je v Rusku zaregistrováno 93 tisíc sdělovacích prostředků. Přes 90 procent z nich je kontrolováno státem. Po zkušenostech z let 90., kdy tehdy nezávislá stanice NTV dokázala tak zásadně ovlivnit veřejné mínění, že Rusové nakonec museli uzavřít „potupný“ mír s čečenskou guerillou, nenechal Putin nic náhodě.

Jednu z nejsledovanějších a nejlepších zpravodajsko-publicistických televizí zbavil jejího majitele - podnikatele Vladimira Gusinského. Pod hrozbou zatčení za daňové zločiny ho donutil emigrovat a televizi „předat“ státem kontrolované firmě Gazprom. V současnosti slouží NTV například jako likvidační prostředek určený k „hubení“ běloruského prezidenta Lukašenka či dalších „neposlušných“.

I když zákon cenzuru zakazuje, ve skutečnosti je současná ruská televize pod dokonalým dohledem nejvyšších politiků. Ve srovnání se svobodnými 90. lety se zpravodajství a publicistika dnešních hlavních ruských kanálů - ORT, RTR, NTV a TVC - mnohem více podobají „sovětské televizní éře“.

PETRA PROCHÁZKOVÁ

http://www.lidovky.cz/putin-v-televizi-kritizuje-a-zesmesnuje-ffn-/ln_noviny.asp?c=A100825_000024_ln_noviny_sko&klic=238557&mes=100825_0

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)