Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 28.04.2024 09:54
    Kdy odškodníme my vyhnané sudetské české Němce? Žili u nás ...

    Read more...

     
  • 26.04.2024 18:27
    Liché a laciné gesto Ad LN 24.4.2024: Wintonova vnoučata ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Mozek nemá s čím porovnávat, lidé jsou omámeni prioritami nové doby. Dokud si mohou koupit nový telefon, nic horšího se neřeší. Právě proto mají radikální kandidáti a populisté ohlas. Zbavujeme se přirozených schopností a může to trvat pouhých pět generací, aby se zvyky či zlozvyky staly geneticky zakódovanými. Do roku 2100 může být charakter lidstva zásadně jiný.

LN Co vás nyní v neurologii nej­více fascinuje?

Právě to, že začínáme být schopni rozebírat otázky, které dříve byly nepřístupné, například co je vědomí, jak se tvoří paměť a jak se ztrácí, jak se učíme... Prostě to, jací jsme. S tím souvisí vznik nové specializace nazvané neurofilozofie. V ní spojujeme neurovědy s jinými disciplínami - převážně s kvantovou fyzikou. Dnes můžeme například vysvětlit to, jak vzniká pocit déja vu, nebo to, jak se nám dokáže před očima přehrát náš život v pár vteřinách. Je dokázáno, že čas může ubíhat různě rychle, takže i to se může dít v mozku.

 

LN Řešíte i smrt?

Zde samozřejmě existují pouze teorie o tom, co se stane. Zajíma­vé jsou případy lidí, kteří byli alespoň na krátkou dobu klinicky mrtví a pak se vrátili do života. Narazíme na, poměrně stereotyp­ní zážitek, v němž vidí tito lidé nejprve sami sebe z externího po­hledu, postupně si uvědomí blíz­kost příjemného světla a přítom­nost příbuzných. Někteří tvrdí, že jde o halucinaci či o formu epilep­sie. Jiní zase zastávají názor, že je to finální reakce mozku pro usnadnění okamžiku smrti, což ale nabízí otázku, proč by evolu­ce něco takového vyvinula, když to nemá žádnou genetickou výho­du? Z pohledu kvantové fyziky se tu nabízejí zajímavá fakta: hmota našeho těla, tedy všechny atomy, nikdy nezaniknou, vždy budou ve vesmíru. Hmota totiž nikdy nemů­že zmizet, pouze se promění do energie - tedy i do světla a za urči­tých okolností zpátky do hmoty.

Z rozhovoru s MUDr. Martinem Janem Stránským - LN, 5.11.2016, Mozek hledá slast

* * *

P.S.

Jsme na okolí stále více závislejší a současně ztrácíme schopnosti a vlastnosti postarat se o sebe sami. Kdyby se najednou zavřely supermarkety a přestali fungovat služby, dnešní člověk bude ztracen.

Připomínám slova Dalajlamy při jeho nedávné návštěvě Prahy: „Stav dnešní kvantové fyziky je v porovnání s vědomostmi buddhismu před 2000 lety, mateřskou školkou.“ Ano, emoce a lidské myšlení nelze zkoumat a pochopit jen racionálním myšlením a tzv. „vědeckými důkazy“. Lidský mozek už toho vymyslel mnoho,  můžeme ho jen respektovat, ale nikdy ne objevit a pochopit v celé jeho jedinečnosti – pouze se mu přiblížit, tušit a respektovat zřejmě daleko dokonalejší svět, jehož jsme jen malou částečkou.

 

Jan Šinágl, 6.11.2016

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)