Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá čvn 21 @20:00 -
Žebrák: 70 let hvězdárny
so čvn 22 @08:00 -
5. HUDLICEFEST 2024
po čvn 24 @09:00 -
KS Zlín: Vražda ve Slopném
st čvn 26 @13:00 -
ODROČENO: OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů
út čvc 16 @13:00 -
OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů
st čvc 17 @12:45 -
MS Praha: Dubovcová versus MZV ČR

Nejnovější komentáře

 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:23
  Jsem zvědavá, jaké dopady to bude mít na soudkyni a další ...

  Read more...

   
 • 14.06.2024 08:49
  Naši vládní politici jdou ve stejných stopách jako pokrokářští ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Machacek Josef vojinHnevkovsky citat

Aktualizováno 2. 2 . 2024

***

Odešel poslední žebrácký pamětník starých časů, nositel paměti, zdravého rozumu,moudrosti a odkazu našich předků...

Nádherné poslední rozloučení, jaké pamatuji jako malý kluk, jen koňský povoz chyběl k dokonalosti - také už odešly… Připojuji zvukový záznam podstatného ze zádušní mše svaté, s životopisem Josefa Macháčka, sedláka, zemědělce, kostelníka, který „sloužil“ u „černých baronů“ a skvělého člověka. Jeho dopis na rozloučenou přečetla (se slzami v očích) jeho vnučka, kázáním kněze, ukázkami ze skvělého hudebního doprovodu, fotogalerií a třemi krátkými, vypovídajícími videi níže. Byl uložen symbolicky k poslednímu odpočinku poblíž hrobky P.M. Hněvkovského, jehož památky a odkazu je také ve fotagalerii a videích připomenuto. Machacek hrob 29.1.2024Machacek TraktoryČest jeho příkladnému životu skutečného křesťana a vlastence, památce a trvalému odkazu dnešním i budoucím.

Navrhl jsem spontánně třem traktoristům (zesnulý miloval traktory), aby při vynášení rakve z Kostela sv. Vavřince nastartovali symbolicky motory, dali přednost troubení. Bylo výmluvné, symbolické a ještě lepší. Stejného dne jsem slavil svůj svátek na zlatého Jana Nepomuckého, který byl komunisty odstraněn z kalendářů. Nemohl jsem dostat lepší dárek. Bylo symbolické, že přesně v době vynášení rakve z kostela, vyjížděli houkající žebráčtí hasiči k dalšímu zásahu. Pán Bůh čaroval… JŠ

***

 

 ***

 

***

***

P.S.

Hosik Praha Zlin 31.1.2024Dne 31.1.2024 jsem odjížděl do Zlína, zakoupil si v Žebráku noviny a pospíchal na autobus do Prahy. Před prodejnou mne zastavil neznámý pán a ptal se, zda jdu domů? Byl to zeť pana Macháčka. Vyjádřil mi za rodinu poděkování za tento článek, kdy mají další památku na tatínka, dědečka a pradědečka. Daroval mi balíček domácího pečiva. Velmi mne to potěšilo i díky hladu, kdy jsem neměl čas se nasnídat.

Těšil jsem se, jak si cestou vlakem z Prahy pochutnám - a skutečně pochutnal na báječných zákuscích - ale zcela jinak, než jsem si představoval. V plném vlaku na mne čekalo jedno volné místo proti rodině s tříletým chlapečkem. Vracel se s babičkou a s maminkou z Prahy domů. Rychle jsme se skamarádili, rozbalil jsem balíček a i malý hošík se pustil (po chvíli váhání), s chutí do daru. Až poté jsem se dozvěděl, že jedou z nemocnice po vyšetření. Čeká ho operace kvůli nedomykavosti srdeční chlopně. Pan Josef Macháček naposledy začaroval. Jistě i on bude na nebi držet klučinovi palce:-) Na fotografii je ještě nevyspalý, ale po zákuscích až zázračně ožil a bylo ho plné kupé - a pak že se nedějí zázraky:-)

Takovéto příběhy umí napsat jen život. Jeden naplněný život skončil, druhý začíná. Držme i my malému hrdinovi palce! JŠ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)