Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 13.09.2018 23:18
  Situace v Diplomatickém servisu byla zhodnocena komplexním ...

  Read more...

   
 • 24.08.2018 12:01
  Tento případ boje politických stran proti nepohodlnému vysokému ...

  Read more...

   
 • 24.08.2018 11:58
  Ke článku KDYŽ SE V PRAZE NĚKDO PŘÍLIŠ DOTKNE REŽIMU BENEŠ ...

  Read more...

   
 • 18.08.2018 07:31
  Pane Mikolášku, bohužel odkaz není funkční? Prosím o zaslání ...

  Read more...

   
 • 18.08.2018 07:16
  Vážený pane Pánku, první zpráva, potomci JAB o tom moc neví.

  Read more...

   
 • 18.08.2018 06:37
  www.mikolasek.net/cz/68 (http://www.mikolasek.net/cz/68) ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Postřehy a komentáře

IUSTITIA 1 kra„Těžké je bojovat se žádostivostí, neboť co si přeje, kupuje si za duši.“

„… Morální hodnoty chybí jak u státních zástupců, tak u soudců. Pochopitelně neházím do jednoho pytle všechny, ti slušní si to rozhodně nezaslouží. Ti slušní, nebo lépe vystiženo vzdělaní, empatičtí vědí, že jejich práce má být rovna zemské spravedlnosti.IUSTITIA 2 svoboda Vědí, co svým rozsudkem způsobí. Buďme rádi, že ještě tací mezi nimi jsou, děkujme denně bohu, pokud při neštěstí, které může kohokoliv z nás potkat, padneme do rukou těmto lidem, těm vzdělaným a spravedlivým. … Zúčastnění na korupčním tanci roku 2010 touží po tom, aby se rychle zapomnělo, a předhazují davu oběti. Aby korupci století zametli pod koberec, zavírají a pronásledují nevinné. Jedna z nich je Ing. Michaela Schneiderová, odsouzena na 7 let vězení se zvýšenou ostrahou, peněžitým trestem 250 tis. Kč. Neobohatila se, neměla žádný prospěch, nepoškodila veřejný zájem, nevznikla škoda. Nebyla zúčastněna na korupčním procesu, na ERÚ přišla ke konci roku 2011. … Věřím, že níže uvedená úvaha „Čas sekerníků“ od JUDr. Oldřicha Heina mnohé vysvětlí….“  Alena Vitásková

MongoloveRuské pravdy a naše evropské jsou rozdílné. Buďme si toho vědomi. Je lépe být  připraveni nežli překvapeni. Někdo řekne, že je to zbytečné a zbytečně provokujeme. Jistě na zahrádce, plné květů, u řeky pod stanem a s obchody plnými tropického ovoce, s možností říkat co nás napadne to tak vypadá.

* * *

Často slýchávám nebo čtu o statečném postoji českých občanů za normalizace a v padesátých letech kdy obstát s čistým štítem bylo zvlášť obtížné ba nemožné. Mnozí z nás dodnes říkají: „ Za svou pravdu jsem čestně  bojoval i na veřejnosti. I před soudem. A svoje slova jsem neváhal změnit v čin. Dokazují to dokumenty, později žádosti o revizi procesu, o propuštění.  Českoslovenští letci, kteří přežili v leteckých soubojích po návratu z druhé světové války do vlasti byli souzeni, odsuzováni, vězněni degradováni, pomlouváni. Všichni tito čeští hrdinové trpěli námi Čechy oddanými komunistické Moskvě. Ať to bylo po únoru 1948 nebo po roce 1968.

Ti co sloužili sovětským názorům vyznávají pravdu zcela jinou, zcela odlišnou. Už Lenin pronesl jejich pravdu: „Vše co prospívá věci socialismu je potřebné a správné.“ Vše. Boj, zločiny, podvrhy, lži, lživé proklamace, donucování, násilí atd. Schází tam slova dialog, tolerance, vyjednávání. Proto zemřeli nebo byli zabiti desítky milionů ruských občanů z nichž mnozí hájili svoji pravdu. Rusům nikdy nešlo o socialismus, ale v první řadě o získání dalšího území.

Kristalova lupaPoprvé jsem webové stránky www.sinagl.cz přihlásil do této soutěže. Neprošly neveřejným výběrem, zato nyní může veřejnost veřejně hlasovat. Podíváte-li se na složení poroty, nepřekvapuje. Porota vybere z návrhů, veřejnost má právo je pouze zaslat a o porotou vybraných hlasovat. Pokud nebude veřejnost sama vybírat a hlasovat, nemůže být soutěž, při současném stavu českých médií a společnosti, objektivní.

MongolovePoznámka ke komentáři pana Fištejna k jeho článku o činnosti současného ruského presidenta. Souhlasím chci jen doplnit proč Rusové mají neustále strach a obavu z přepadení a zároveň potřebu expanze.

Podívá-li se čtenář zajímající se o život nejvýchodnějších Slovanů do jejich dávné minulosti, kdy někdy v šestém, sedmém století se začali usazovat kol Dněpru, Volhy, kde byla půda schopná rodit a z travních zrn se daly péci placky jako strava. To je přimělo usazovat se, ale zároveň se stávali snadným terčem nájezdů severnějších nomádů s jejich vůdci Chány, kteří na méně úrodných nekonečných pláních byli po staletí doma. Stěhovali svoje jurty podle ročních období a narazili-li na nějakou selskou osadu, naskýtalo se jim bohaté přilepšení. Nerovný boj, hbití koně skvělí jezdci, vynikající střelci s luky, nerovný boj trval někdy od sedmého století do jedenáctého. Což zdaleka nebyl konec strádání.

Hori ma panenkoZápletka filmu Hoří, má panenko, je, předpokládáme, každému známá: poté, co návštěvníci hasičského bálu rozkradou část cen do tomboly, organisátoři zhasnou světla v očekávání, že v nastalé tmě budou ceny vráceny na svá místa, arci výsledkem je, že zmizí i zbytek. Film je sice kritikou komunistické strany a jejího vládnutí, avšak jde o geniální podobenství s obecnější poselstvím a velmi trefnou charakteristiku způsobu, jak bývají v této společnosti obvykle řešeny veřejné věci.

Posledním případem, kdy byl podobně nesmyslný a kontraproduktivní přístup uplatněn, je řešení insolvence fysické osoby oddlužením. Stát nejprve dovolil, aby jako na běžícím pásu vznikaly fiktivní, co do výše často monstrosní pohledávky, z nichž představuje jistina, pokud je v nich vůbec obsažena, pouhý zlomek, poté zřídil soukromé exekutory, kterým dovolil krást – a netvařme se, že domněnka vlastnictví povinného ve vztahu ke všem věcem v jeho současném nebo bývalém, administrativně evidovaném obydlí, je něčím jiným než státem posvěcenou krádeží – a když seznal, že výsledný stav je společensky neudržitelný, nabídl obětem protipodvod: oddlužení, při němž se implicite předpokládá, že dlužník bude získávat obživu v šedé ekonomice, protože z peněz, které by mu z platu zůstaly, by jeho rodina při nejlepší vůli žít nemohla, a insolvenčnímu správci bude odvádět fiktivní rentu od příbuzného např. ve výši 5 tisíc měsíčně. Věřitelé dostanou zhruba to, co jim dlužník skutečně dlužil (někdy víc, někdy méně), dlužník bude po pěti letech zbaven dluhů, a všichni budou spokojeni.

Ricar Marekčlánku (8.9.2018) se mj. píše: … Příkladem takové uměle vytvořené kauzy může být případ Budišov – údajného zneužívání evropských dotací, kvůli čemuž se do vazby dostala dnešní eurokomisařka Věra Jourová.Ricar parte

„Tehdejší vedení policejní složky ÚOOZ sloužilo tehdy plně politickým záměrům ODS a ministra vnitra Langera. Dva dny před volbami byla Věra Jourová vzata do vazby a den před komunálními a senátními volbami se objevily jakoby náhodou uniklé policejní protokoly z výslechu Věry Jourové. Ty měly dokladovat, že jsem byl zločinně spojen se svou náměstkyní a dával jsem jí úkoly, který projekt má být z evropských fondů financován a který ne. Nic z toho se pochopitelně neprokázalo, ale před volbami to zabralo a Janek Kroupa celou pseudoaféru, která měla poškodit sociální demokracii, a mě osobně, odstartoval. Byl součástí tohoto zřejmého spiknutí. Avšak rozumný soudce, který soudil obžalované v kauze Budišov, za čas všechny obžalované zprostil viny. Nicméně, jak jsem uvedl, před volbami na podzim roku 2006 to zabralo a poškodilo to volební výsledek sociálních demokratů. Tehdy ale sociální demokracie získala do svého držení na další dvě volební období v komunálních volbách například Brno a Ostravu. Volební výsledek mohl být ještě lepší,“ tvrdí Paroubek.  

… Případ, podobně jako stíhání Zuzany Candiglioty za urážku velblouda, vnímáme jako průvodní znak a tendenci současné doby, již charakterisuje pokračující utahování šroubů a postupné přivírání kohoutů našim svobodám. V tomto smyslu jsme skutečně všichni dnes Klára Samková: nejde totiž o svobodu proklínat, ale o svobodu dělat cokoli, co nám zákon nezakazuje.

* * *

Přes podstatný pokrok, který právní věda za posledních několik tisíc let učinila, existují úkoly, s nimiž se vypořádat je autoritami pokládáno i dnes za stejně obtížné jako v 16. a 17. století, tedy v době, do níž se záležitost, již hodláme pojednat, thematicky nejspíše hodí.

Pirát Michálek kývl s komunisty a vládními stranami na zdanění náhrad církvím

Pirati kradouJe to prostě pirát. Ti přece loupí, kradou a neuznávají státní smlouvy, podobně jako to dělali komunisté. Ale srovnávat církve se solárními barony, tak to naznačuje poměrně malý rozhled. Prostě nemáme moře a hraní si na piráty tak někdy vyvolává spíše klepání na čelo.

Petr Blažek, historik

Spici president Zeman„Spící“ president

Pan Zeman před sedmadvaceti představiteli evropských států provokoval, aby na židli „reprezentoval“ národ. Národ, který má několik nositelů Nobelových cen, jednu z nejstarších univerzit ve střední Evropě, několik státníků uznávaných po celém světě, královské majestáty ve staleté historii. Sám nikam nezván ukazuje ve své pochybné obskurní originalitě současnou úroveň české státnosti.

VirnikDo půvabného středověkého dolnorakouského města Weitra přijíždí každým rokem stále víc turistů také z České republiky. Míří sem ti, které láká blízké lázeňské město Gmünd se slanými minerálními prameny. AZelizka návštěva lázní se dá snadno spojit s jen o pár desítek kilometrů vzdáleným městem, které patří k rázovitým opevněným menším rakouským městům v blízkosti českých hranic.

* * *

… Expozice mapuje hlavně to, co bylo velice citlivé pro tuto oblast. Železná opona a lidé, kteří tudy z Československa prchali na západ. Prý tady občas slýchali střelbu z hranic, jak se pohraničníci snažili "lovit" uprchlíky. V současné době probíhá na zámku Weitra ještě také dočasná putovní výstava, zapůjčená z Muzea Check Point Charlie - Muzea železné opony v Berlíně.

Můžeme tady vidět originální materiály z majetku někdejší východoněmecké tajné služby Stasi, fotografie, dokumenty i dokumentární film. Je zajímavé, že popisy tu jsou v němčině, angličtině i češtině. A ve stálé expozici nechybí ani materiály a fotografie z ruské okupace Československa roku1968, které jsou i jedním z hlavních motivů letáčku výstavy. A také stříhání drátů po pádu komunistické totality.

Nacházím tady i originál vírníku slovenského občana pana Prislupského, kterým přeletěl přes železnou oponu do Rakouska. A mnoho dalších exponátů, jako jsou třeba modely úseků železné opony, kožený kabát tajné policie Stasi, pouta pro zadržené uprchlíky nebo označení českých i německých spolupracovníků pohraniční stráže. A mnoho dalšího. Výstavní prostory zámku se budou pro veřejnost uzavírat koncem října. Stojí za návštěvu. Pokud sem přijedete, přivítá vás před bránou zámku neobvyklý poutač - originální výřez berlínské zdi.