Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá lis 22 @19:00 -
Točník: Moje století
po lis 25 @17:00 -
Havlíčkův Brod: Beseda s Michalem Kocábem
čt lis 28 @17:00 -
Praha: Studentské hnutí odporu

Nejnovější komentáře

 • 21.11.2019 11:51
  Když se řeči jenom vedou realita je za horizontem - Máme v ...

  Read more...

   
 • 21.11.2019 11:47
  Herečka Bára Hrzánová: „Já bych pro české politiky navrhla ...

  Read more...

   
 • 21.11.2019 11:43
  Hřbitov padlých spojeneckých vojáků na Olšanech existuje a ...

  Read more...

   
 • 15.11.2019 10:57
  Je to tak jako vždy u komunistů. Zeman je brán v Číně jako ...

  Read more...

   
 • 10.11.2019 18:21
  Zřejmě tak jak to dnes vypadá a jak to trefně a pravdivě ...

  Read more...

   
 • 05.11.2019 15:14
  Řezníci ukrajují salám, politici svobodu. Skrytý komunismus v ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Postřehy a komentáře

Ne všechny šibenice – a ne všichni lidé – jsou si v této naší podivné demokracii rovni.

* * *

A opět něco hrachu na stěnu… Adam B. Bartoš, odsouzený za svou politickou činnost k podmíněnému trestu, podává proti usnesení Nejvyššího soudu ústavní stížnost.

Z argumentace soudruhů soudců vyjímáme zvláště zdařilou pasáž (§ 40):

Janu IvanaPředsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů podle očekávání zamítla náš rozklad proti rozhodnutí o zákazu Právnických výpočtů, a ty tak definitivně zaniknou v pondělí 25. listopadu 2019. Prosím všechnyIustitia 2019 uživatele, aby si zálohovali svá nastavení (sledovaná řízení, účastníky atd.), možná je ještě budou potřebovat.

Z rozhodnutí o rozkladu uvádíme klíčovou pasáž:

Veřejná kontrola soudní moci, jež může být nahlížena jako podmnožina veřejného zájmu, je v podmínkách českého právního řádu zajišťována prostřednictvím zásady veřejnosti jednání před soudem, včetně veřejného informování o všech nařízených jednáních s označením stran. Kontrola soudního řízení v konkrétní věci (ve věci identifikovaných účastníků) se tak ex ante projevuje účastí veřejnosti při jednání soudu a naplňuje se veřejným vyhlášením rozsudku. V tom lze spatřovat těžiště demokratické legitimity výkonu soudní moci. Je přitom nesporné, že dostatek informací ze soudních řízení k naplnění tohoto cíle poskytuje sám stát, resp. soudy a státní správa soudů, a to zcela dostatečnými a přiměřenými prostředky.

Tedy – v porovnání s možnostmi našeho systému – prakticky žádnými. Ale to musí plebsu stačit, nemá co šťourat do toho, jak české soudy fungují! Ochrana osobních údajů se opět ukázala jako vynikající záminka, jak omezit práva občanů vůči státu.

… Před Vojenským soudem v Příbrami se znovu ocitl roku 1990 a ten jej pak v červenci 1991 rehabilitoval. To vyvolalo značně kritickou odezvu, protože účastník zločinů 50. let tak byl postaven na roveň politickým vězňům. V první polovině 90. let byla jeho osoba objektem zájmu médií, byl kritizován za svou roli v komunistickém teroru 50. let a připravovalo se nové vyšetřování. Žil v Trutnově, kde jím lidé pohrdali a leckdy ho otevřeně nenáviděli.

Situace v oblasti péče o národní kulturní dědictví je odbornou veřejností pociťována jako trvale neudržitelná. Laici pak památkovou péči dokonce chápou jako nepotřebný, brzdící či zpátečnický prvek státní správy. Ovšem nebylo tomu tak vždycky. K zásadnímu zlomu ve změně dříve pozitivního přístupu došlo v okamžiku, kdy se tato oblast dostala pod „dohled” svévolné politické moci; kdy se Památkový úřad změnil v památkový ústav.

K povolení na stavbu domu, na jeho přestavbu či rozsáhlejší úpravu je zapotřebí vyjádření desítky institucí, např. z oblasti hygieny, dopravy, požární bezpečnosti, … Jejich posudky se chápou jako odborné, nezpochybnitelné. V případě, že jde o památku nebo stavbu v památkové zóně, přistupuje k nim ještě vyjádření památkových orgánů. Ty jsou kupodivu dva: Národní památkový ústav a jeho supervizor, odbor či oddělení památkové péče místně příslušného úřadu státní správy. Památkový ústav se odborně vyjadřuje, státní úředník rozhoduje.

Článek Jiřího Kozelky udeřil hřebík na hlavičku (LN 12.11.2019). Němečtí zákonodárci snažící se odstranit jednu z absurdit justice prosazováním zákona zdravého rozumu, čelí osočování ze strany FDP, Zelených a levice z rasového profilování ve jménu politické „korektnosti“.

Policie by podle nich nesměla kontaktovat podezřelé podle vzhledu a chování, ale ve jménu „korektnosti“ a rovnosti „všech ve všem“ podezřívat všechny stejně bez ohledu na chování, tedy i maminky s kočárkem. Nepochybuji, že Bundestag radost podvodníkům a zločincům radost neudělá.

V článku Babiš chce řešit odchod historika je popsána podstata. Dosud odvedená práce plk. gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka, Ph.D., MBA zasluhuje nejvyššího uznání a ocenění.

Pokud plk. Stehlík někomu vadí, tak jedině lidem, kteří nectí tradici a hodnoty, bez nichž se nemůžeme posouvat dále. Pokud v pozadí stojí spolek Bojovníků za svobodu novodobého papaláše Jaroslava Vodičky a dokázal by s podporou politiků plk. Stehlíka odstranit z funkce, tak by to byla další polistopadová porážka demokracie a demokratů.

Iustitia 2019Soud zprostil obžaloby lobbistu Iva Rittiga a někdejší pravou ruku premiéra Janu Nagyovou, dnes Nečasovou, v kauze úniku tajné zprávy BIS.

Soudkyně MS Praha  JUDr. Monika Kříkavová: „Tento senát musí konstatovat, že nemravnost není trestná. Pokud by trestná byla, předpokládám, že by české věznice praskaly ve švech“.  (Už praskají a nejen těmi, kterým byla prokázána vina. J.Š.). Jejich jednání nebylo nezákonné. Zalitovala zrušení ÚOOZ (úřad na odhalování organizovaného zločinu) Roberta Šlachty: „Ti kdo na tom pracovali, odvedli dobrou práci a důkazy zajistili zákonným způsobem. Tento tým byl velmi úspěšně zlikvidován, a pokud tady stále existuje hydra 90. Let, na dlouhou dobu se nemusí ničeho obávat. O policejní reorganizaci si každý z vás může myslet své.“

„Ta doba bohužel neměla upravena jasná pravidla pro lobbisty, která vlastně neexistují doposud. Tento případ je toho typickým svědectvím. V normálně fungujících demokraciích je to něco naprosto nepředstavitelného. Je to velmi nemravné, neetické, ale není to protiprávní.“

Klíčovým důkazem obžaloby byly odposlechy Rittigovy schůzky v pražském hotelu Ventana. Křikavová  popsala vyjadřování účastníků setkání jako „nabubřelou žvanivost osob, které udělaly svoji kariéru v 90. letech“. Upozornila na to, že Rittig a jeho společníci měli nejprve hrůzu z toho, co na ně policie ví, ale od určité chvíle byl v jejich hovoru patrný klid a velké uvolnění. „K tomu ale z pohledu soudu nemuseli vědět obsah utajovaných informací. Stačilo jim vědět, že tam (ve zprávě) něco není, ne, co tam je.“ 

Bez pomoci státních úředníků by se obžalovaní nemohli dozvědět co je či není ve spisu. U nich, na rozdíl od lobystů nejde jen o selhání mravní, ale i jednání trestné, mající za následek nepochybně ztráty mnoha stovek miliard korun od listopadu 89.

Svoboda mediiPořad byl vysílán 4.11.2019. Česká média byla před 5 lety na 13 místě v žebříčku nejsvobodnějších médií světa. Dnes  jsou na 40 místě. Jedním z hlavních viníků je prý i předseda vlády ČR Andrej Babiš?! Za co všechno může v naší zemi jeden člověk? Proč asi stoupají volební preference Hnutí ANO? Že by to bylo poněkud jinak?

Roky trvající útoky na premiéra jsou už trapné. Stejně jako opakování telefonické nahrávky, která se objevila „náhodou“ hned na druhý den po prohlášení premiéra, že média neovlivňuje. Je snad ovlivňováním novinářů dotaz majitele, proč nebyla zveřejněna zpráva, kterou zveřejnily jiná média, rovna zákazu něco nepsat? Proč RČT neuvedou, že stávající gen. ředitel ČT Petr Dvořák začínal u Petra Kellnera a na TV NOVA? Nesleduje své zájmy Petr Kellner dosazením svého člověka do veřejnoprávní ČT?

Zatloukat, zatloukat, a když se to provalí, zase zatloukat, to je zlaté pravidlo, které má své místo nejen v manželství, ale i v soudní síni – a v soudních rozhodnutích. Když šmé s falešným doznáním spoluobviněného Maroše Straňáka svědku-recidivistovi Milanu Rakašovi, jemuž za jeho vstřícnost soud odpustil ze 6,5letého trestu více než čtyři roky, vyšlo najevo, zlínskému soudci Radomíru Koudelovi nezbylo než se tvářit, že se nic takového nestalo, a přejít do protiútoku.

Převeliké divení, následované již z Bible známým obligatorním pláčem a skřípěním zubů, nastalo v kause Lukáše Kuzmiaka, který poté, co pozbyl a poté dálkově nalezl svůj notebook, pojal vpravdě velkolepou myšlenku vystavit na svém blogu fotografie nových majitelů téhož.