Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 03.03.2024 11:12
  Špičky tenisového svazu posílaly „malé domů“ přes rodinu a ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 11:00
  Pokud by PČR jednala bezchybně, není co řešit. Pokud pochybila ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 10:52
  14 mrtvých. 25 zraněných. Pořad ABJ probírá vraždění v Praze.

  Read more...

   
 • 03.03.2024 09:09
  V Senátu se připojím a budu hlasovat pro pozměňovák zaručující ...

  Read more...

   
 • 01.03.2024 15:44
  Co jsou tedy ty důvody? Mám nějaké vlastní životní plány, je ...

  Read more...

   
 • 01.03.2024 08:30
  Mluvčí Navalného Kira Jarmyšová řekla, že na pohřeb by ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Novakova Miloslava PN

Na snímku vlevo paní Miloslava Nováková se svým manželem, když začali v 90.letech opět hospodařit na svém…

„Pak už si pamatuji, když se zakládalo družstvo, kde mě tatínek bral na schůze, kde na něj křičeli, nadávali mu, zakázali mu, aby mě s sebou bral. A on říkal: ,Budeš se mnou chodit, aby sis to pamatovala, jak to vypadá. … A táta řekl, že ne, že se na tom jeho otec nadřel, on taky. A že chce hospodařit. A já si pamatuji, že ten předseda družstva, nebudu jmenovat, protože jeho další pokolení tam žije a nechci lidem ubližovat – pamatuji si, jak křičel, že když táta nepodepíše, bude se s celou rodinou houpat na stromech, co máme za barákem. … Šest let jsme nezabíjeli, nepovolili nám zabít prase. Potravinové lístky jsme nedostali, já jedla doma chleba s cukrem. … Musela jsem chodit se srpem do lesa sekat trávu, v té bídě, aby krávy trochu víc dojily, každý den jsem je pásla, myslela jsem, že jako dítě tomu mohu pomoci. Ale dítě tomu nepomůže, když to nejde. Tátovi pak řekli, že když nechce do družstva, nemůže mít koně, že musí jezdit s kravkami. Sebrali čtyři hektary polí, něco si vzalo družstvo, něco do nájmu jiným soukromníkům. A táta řekl, že to nevadí, že to zvládne s kravami. To víte, nedojilo to nic, když musely tahat, orat…“ 

https://www.pametnaroda.cz/cs/novakova-miloslava-1942

Paní Nováková bydlí ve Větrovy, osadě, která je součástí Tábora. I v 77 letech stále bojuje proti nepravostem ve svém okolí. Nyní bojuje spolu s dalšími občany za záchranu luk, která slouží občanům k rekreaci po generace. Mají být přetnuta silnicí o šířce 3 metrů na pozemku obce?! V další etapě hrozí  zástavba luk domky, kdy v pozadí stojí jeden zbohatlík. Soukromníci, mezi nimi i paní Nováková, pozemky odmítají prodat. Vznikla už petice za zachování oblíbené rekreační zóny. Bod změna územního plánu byl z jednání zastupitelstva stažen. Občané požadují projednání s občany, ne za zády.  Oslovila i mne s prosbou o radu a pomoc. Toto je jeden z našich rozhovorů. Udělám co mohu. Paní Nováková byla už i na MŽP. Mnoho nadějí jí nedalo… Zachránila mj. 20 dubů o které stále pečuje!  

Když selhávají instituce, zbývají jen občané. Ve vlastním zájmu by se měli angažovat nejenom ti ohrožení, ale i ostatní, jinak mohou být další na řadě. Zlo samo od sebe nikdy nepřestane. Měli bychom si opět vzpomenout na sv. Anežku Českou. Když už byla za ticha celé země odstraněna padesátikorunová bankovka s jejím portrétem (na kovové se už neobjevila), neměli bychom dopustit, aby zmizela i z našich srdcí. Nadcházející 30.výročí listopadu 89 je velkou výzvou každému, komu svoboda, křesťanské a demokratické hodnoty, stále něco znamenají.

 

Jan Šinágl, 8.9.2019  

* * *

7.9.2019: Sv. Hostýn si připomněl zločiny komunistické strany Československa v letech 1948-1989

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)