Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá čvn 21 @20:00 -
Žebrák: 70 let hvězdárny
so čvn 22 @08:00 -
5. HUDLICEFEST 2024
po čvn 24 @09:00 -
KS Zlín: Vražda ve Slopném
st čvn 26 @13:00 -
ODROČENO: OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů
út čvc 16 @13:00 -
OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů
st čvc 17 @12:45 -
MS Praha: Dubovcová versus MZV ČR

Nejnovější komentáře

 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:23
  Jsem zvědavá, jaké dopady to bude mít na soudkyni a další ...

  Read more...

   
 • 14.06.2024 08:49
  Naši vládní politici jdou ve stejných stopách jako pokrokářští ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bundeshaus 24.5.2024NOBLESSLINE ridic 25.5.2024Měl jsem „časové okno“, tak jsem vyrazil. Nespal jsem 30 hodin, stálo to za to, jako vždy:-)

Jel jsem s luxusní NOBLESSLINE z Prahy do Bernu a zpět. V Bernu jsem strávil 25.května čas od 7 hod. až do 18. hod. Vracel jsem se stejným autobusem. Připojuji FOTOGALERII, vypovídá o mnohém. Doplňuji několika postřehy a zážitky z mnoha.

Začaly už v restauraci autobusu, kde jsou vždy zajímaví lidé. Jaká škoda, že zavírací doba je o půlnoci:-) Řidiči jako vždy skvělí – v řízení a obsluze – uniformu podle British Airways nosí plným právem (na fotografii chybí ještě „zlatá“ kravata, kterou řidič právě odložil při odjezdu z konečné u Hlavního nádraží v Praze).

DELLA CASAKlee Paul 1890Restaurant DELLA CASA – kavárna a pivárna, mobhu jen doporučit (strávil jsem v ní 3 hod., vyprávění co vše jsem zažil by trvalo ještě déle). Jako byste se vrátili o generace zpět – prostředí, způsoby, skvělé jídlo a chování veškerého personálu. Majitel se neustále pohyboval mezi hosty a dohlížel, zda jsou hosti spokojeni. Stal se malý zázrak – zvolil jsem jinou polévku, než jsem vlastně chtěl, ale byla mi jakýmsi „zázrakem“ donesena - skvělá rajčatová. Překvapení pokračovalo, když se v ní ukázal jakoby obraz, připomínající styl světoznámého švýcarského malíře Paula Klee. Obdivuji ho pro jeho schopnost prakticky jen čárami vyjádřit a sdělit vše. Chodil do této restaurace už jako malý chlapec s rodiči a už tehdy v restauraci maloval, zatímco rodiče stolovali.

V prvním patře se nachází kouzelná „Stübli“ (volně přeloženo „komůrka“). Schází se zde pravidelně „lepší společnost“ v tom nejlepším smyslu slova. Dýchne na vás okamžitě atmosféra, kterou nelze ničím nahradit. „Stavěly“ jí generace, proto má svůj neuvěřitelný genius loci. To nikdy žádná technika a AI nemůže vytvořit, pouze tradice, budovanou a stále udržovanou těmi nejlepšími po generace.  

 Bundespolizei Bundeshaus 24.5.2024Bundesrat 24.5.2024Další fotografie jsem spontánně pořizoval, jak mne oslovovalo okolí, kdy jsem po vyřízení věcí, trávil čas v centru Bernu do odjezdu. Spektrum věcí, které mne neplánovaně, spontánně „potkávaly“, bylo od státních budov, přes platy vysokých úředníků (právě vyšly v Berner Zeitung) až po odpadkové koše. Ocenil jsem i okamžitě zdvižený prst policisty, hlídajícího vchod do Bundeshausu, kdy jsem fotil z dálky (vzpomněl jsem si přitom na fůru hnoje, která byla v poklidu přivezena a celá vyložena před Úřadem vlády ČR). Jiná země, jiný mrav. Tak se i touto cestou omlouvám (policista mne okamžitě upozornil z dálky, že „to se nemá“ a věc byla vyřízena). Zákazu fotografování jsem si nevšiml. Doufám, že zveřejněním fotografie neohrozím jistě skvěle zajištěnou bezpečnost švýcarského parlamentu, včetně mnoha vládních budov v okolí. Vskutku perfektní „servis“ pro politiky, švýcarské občany a turisty. Máme se stále co učit od jedné z nejlepších demokracií na světě s dlouhou, nepřerušovanou tradicí, kde politici slouží občanům, nikoliv naopak.  

CH chlebaDomů jsem si přivezl tradiční bochník chleba o průměru cca 30 cm, voňavý, s křupavou kůrkou, pečený podle starých receptů. Připomněl mi mé mládí, kdy jsem čerstvý chleba a zejména křupavou, silnou kůrku miloval. U nás už ho dávno nekoupíte…   

V Bernu si připadám jako v kyslíkové masce, neuvěřitelně čistý vzduch – asi tam budu muset jezdit častěji - v Čechách mne „nečistý vzduch“ neustále ohrožuje:-) Díky Švýcarsko a Švýcaři.

Dnes večer ve finále MS v hokeji proti Švýcarsku, nemohu prohrát (jsem i hrdým občanem této stále nádherné a skvělé země). Samozřejmě budu našim hokejistům držet palce, ale radovat se budu i z vítězství našich soupeřů a také mých krajanů:-)

HOPP SCHWIIZ a DO TOHO!

JŠ       

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.53 (15 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)