Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2024 10:34
  „Realisticky si musíme připustit, že Evropa pro Ukrajinu ...

  Read more...

   
 • 23.02.2024 10:33
  „Putin chce strach a tím mu dáváme co on chce.“ Premiérka ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Komise historiků doporučila západoněmeckému městu Düsseldorf přejmenování ulice, která nese jméno slavného automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho. Vadí jim nacistická minulost rodáka z Vratislavic nad Nisou. Informovala o tom dnes agentura DPA. O přejmenování musí rozhodnout městská rada.

Sudetský Němec Ferdinand Porsche (1875–1951) byl podle německých historiků „oblíbeným konstruktérem“ nacistického vůdce Adolfa Hitlera a stal se vůdčí osobností německého obranného průmyslu. Člen nacistické strany NSDAP byl kromě toho za své zásluhy o válečný průmysl jmenován čestným vůdcem nacistických jednotek SS, upozornila dnes příslušná komise.

V době, kdy byl Porsche ve vedení předchůdkyně dnešní automobilky Volkswagen, pocházelo až 70 procent kmenových pracovníků z řad nuceně nasazených, vězňů z koncentračních táborů a válečných zajatců. V hodnocení toho, jak dalece se Porsche zapletl s nacisty, se však historikové různí. Například uznávaný německý expert na nacismus Hans Mommsen označil Porscheho za „technokrata, který určitě nebyl žádným válečným zločincem“. Porsche, který žil ve Vratislavicích (německý Maffersdorf) do svých 18 let, je známý především jako tvůrce Volkswagenu typu 1, známého jako „Brouk“. Jeho rodný dům ve Vratislavicích, které jsou dnes součástí Liberce, odkoupila automobilka Škoda a zřídila v něm muzeum, jež bylo veřejnosti otevřeno v listopadu 2016.

V důsledku sporů, zda má být německý konstruktér oslavován, nebo zatracován, byla předtím uzavřena Porscheho expozice ve vratislavickém kulturním centru. Městský obvod nechal také z uvítacích tabulí u vjezdu do města odstranit zmínku o tom, že Vratislavice jsou konstruktérovým rodištěm.

V Německu a Rakousku je v současnosti po Ferdinandu Porschem ulic pojmenováno mnoho.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prejmenujte-porscheho-ulici-byl-to-nacista-vyzvali-historikove-dusseldorf-87053

P.S.

Další ukázka  české povahy. V Německu není rozhodnuto a MÚ ve Vratislavicích už ustrašenecky koná.  Otevře znovu expozici a obnoví uvítací tabule, když se Düsseldorf rozhodne ulici nepřejmenovat? Navrhují naši historici odstranění všech názvů ulic a náměstí např. po komunistickém zločinci Gottwaldovi či jemu podobných? Ferdinand Porsche nebyl žádný zločinec, ale skvělý konstruktér aut, který žil ve špatné době. Kolik znáte vědců a konstruktérů, kteří emigrovali, nebo se nechali raději zabít, než aby pokračovali ve své práci jak v nacistickém, tak komunistickém režimu? S nacistickým i komunistickým režimem byly donuceny kolaborovat miliony lidí, dost možná i někteří radní z Vratislavi? V Německu ani v Rakousku určitě nebudou změněna jména ulic po slavném konstruktérovi. Tam si lidé dokázali uchovat zdravý rozum.

 

Jan Šinágl, 27.1.2020

* * *

Chováte se jako komunisti, napsal prezident Porsche klubu do Vratislavic

Tak vypadá smíření?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)