Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt bře 30 @17:30 -
Praha AC: Člověk a média
út dub 25 @12:30 -
OS Praha 1: JUDr. Vratislav Vajnar

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2023 09:35
  Proruští dezoláti. twitter.com/.../...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 10:35
  Kdo řekne veřejně v Rusku, že na Ukrajině je válka, dostane 15 ...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 09:16
  Další lidský příběh z nelidské války: Ukrajinský operátor ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 18:20
  "Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 17:36
  „Rada, kterou mu mohu dát, nebo spíše tvůrcům jeho projevů, je ...

  Read more...

   
 • 21.03.2023 21:49
  Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že je ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Vajnar Vratislav II... Původní obvinění se však po Jakešově a Štrougalově úmrtí „smrsklo“ v obžalobě proti Vajnarovi jen na období let 1983-1988, kdy obžalovaný zastával funkci federálního ministra vnitra. Postavení poškozených tak ztratili zranění a pozůstalí po obětech z let předtím, než Vajnar začal ministrovat. ...

***

TRESTNÍ ODPOVĚDNOST VEDOUCÍCH PŘEDSTAVITELŮ BÝVALÉHO REŽIMU:

Dne 25. 11. 2019 zahájil Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby proti

 • ·       Milouši Jakešovi, bývalému generálnímu tajemníkovi Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ),
 • ·       JUDr. Lubomíru Štrougalovi, bývalému členu předsednictva ÚV KSČ a předsedovi federální vlády, a
 • JUDr. Vratislavu Vajnarovi, CSc., bývalému federálnímu ministru vnitra.

Byli obviněni, že nesou spoluodpovědnost za to, že režim na státní hranici vedl k zbytečným úmrtím a zraněním těch, kdo chtěli z Československa odejít.

Časově bylo trestní stíhání vymezeno lety 1976 (kdy se stal pro Československo závazným Mezinárodní pakt o občanských a politických právech) a 1989 (kdy padla tzv. železná opona).

Dne 9. 7. 2020 obviněný Jakeš zemřel.

Dne 6. 2. 2023 zemřel obviněný Štrougal.

Soudní proces s dvaadevadesátiletým Vajnarem má začít u Obvodního soudu pro Prahu 1 dne 25. 4. 2023 ve 12:30 hodin.

Původní obvinění se však po Jakešově a Štrougalově úmrtí „smrsklo“ v obžalobě proti Vajnarovi jen na období let 1983-1988, kdy obžalovaný zastával funkci federálního ministra vnitra. Postavení poškozených tak ztratili zranění a pozůstalí po obětech z let předtím, než Vajnar začal ministrovat.

Je to správné?

Vajnar „v letech 19741977 působil coby pomocník generálního tajemníka ÚV KSČ a v období let 1977-1983 jako vedoucí sekretariátu generálního tajemníka ÚV KSČ“. (Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Vratislav_Vajnar.)

Generálním tajemníkem ÚV KSČ byl v té době JUDr. Gustáv Husák, CSc. (1913-1991) Jeho odpovědnost za stejný závažný zločin, pro který je obžalován Vajnar, popsal ÚDV ve svém usnesení z 26. 11. 2020.

Lidově řečeno, než se stal Vajnar ministrem, byl „Husákovou pravou rukou“. Vajnarova spoluodpovědnost v této době by tedy mohla být posouzena stejně jako jednání Husákovo.

Je to významná otázka, neboť dotčeným osobám tak může být vráceno postavení poškozených v trestním řízení.

Jestli se tak stane, bychom se měli dozvědět nejpozději v den zahájení procesu.

--

 1. 3. 2023 zapsal: L. Müller
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)