Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 17.05.2024 16:43
  Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 11:01
  Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 10:58
  Státní zástupce Mgr. Petr Valíček 25.4.2024: K ohledání, u ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 10:05
  Až teď jsem si toho emailu všiml.. Advokáta, že nepotřebujeme?

  Read more...

   
 • 14.05.2024 11:21
  Pokud se někdo domnívá, že lživým zápisem v dokladech problém ...

  Read more...

   
 • 13.05.2024 16:04
  “Je velmi těžké najet na válečnou ekonomiku. Ještě těžší ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

CRANDAL_1866PETROUŠKOVY PŘÍHODY (807) - Pracovní řád pro úředníky z roku 1870

… My, František Josef První, z Boží milosti císař rakouský, král Uherský a Český……vedeni jsouce úmyslem živnostenskou přičinlivost v naší říši rovnoměrně upraviti a co možná usnadniti….dali jsme řádu živnostenskému Své schválení a nařizujeme takto: 227/1859 Říšský zákoník, § 5. Důvody vylučovací – Byl-li kdo odsouzen pro nějaký zločin vůbec, pro přečin nebo pro přestupek spáchaný ze zištnosti nebo směřující proti veřejné mravopočestnosti, nebo pro přečin v § 486 tr. zák. naznačený, pro podloudnictví nebo těžký přestupek důchodkový, může se mu odepřít, aby v živnost nějakou se uvázal, bylo –li by dle zvláštní povahy živnosti, hledíc k osobě podnikatelově a k trestnímu činu jím spáchanému, se obávati, že by ji zle užíval, v této případnosti ani nemůže se dopustili, aby se v živnost uvázal, pokud vyšetřování trvá. §6 – Bylo-li někomu nálezem soudcovským neb administrativním zakázáno provozovati živnost nějakou, nemůže se mu povolit, aby uvázal se v živnost jinou, jejímž provozováním zmařen by byl účel nálezu onoho. …

Je to mrška a hlavně, když s ní nejsme spojováni. Pepa Jiránků přišel s takovou teorií, že je vlastně se vším konec, protože tohle nikdo nevyřeší. Ani volby. Podíval se na nás a započal zvláštní monolog. A následná naše debata mu dala spíše za pravdu. Byť se vám bude zdát trochu chaotická.

Pamatujete na to, jak jsme všichni vozili v autě nedatovaný paragon potvrzující, že jsme zakoupili ty čtyři pytle cementu, které jsme měli vzadu v kufru, a které jsme jinak šlohli v práci?

Pamatujete, jak se mimořádně odměňovali závodní lékaři, aby dodrželi denní limit nemocných? Jakmile ho vyčerpali, neuznali nikoho. I kdyby umíral. Za to dostávali odměny.

Pamatujete na to, jak jsme si nechávali napsat mimořádné odměny, vedoucí nám něco nechal na daň a zbytek jsme mu dali do kapsy? Prý pro zajištění lepších podmínek pro nás všechny.

Pamatujete, jak se prodávalo pod pultem?

Pamatujete, jak si havíři na Ostravsku vypínali měřicí přístroje proto, aby se nestalo, že by jejich pracoviště bylo nutno zastavit, odvětrat a podobně? Protože potřebovali vydělat?

Pamatujete, jak se organizovaly pracovní rekordy dosažené tím, že se rekordmanům vytvořily

mimořádné podmínky?

Pamatujete, že tam, kde to šlo, se předražovaly všechny faktury?

Pamatujete si, jak jsme kradli v práci? I tím, že jsme nedělali, protože to je také krádež.

Pamatujete, jak jsme v tom jeli v podstatě všichni?

Kývali jsme hlavami a zmohli se na odpověď, že to ale přece nedělali všichni.

A Pepa pokračoval.

Pamatujete na to, jak přišla svoboda a demokracie a naši zákonodárci vyráběli legislativní zmetky tak strašné, že bylo nutné všechny zákonodárné normy desetkrát i více novelizovat?

A pamatujete na to, jak jsme tyhle lidi všichni volili znovu a znovu? Za to, že vyráběli a vyrábějí zmetky?

My ne, ozvali jsme se. Tak proč tam jsou ti lidé stále?

Tohle nás naučili komunisti, ozval se jeden. Hele, povídá Pepa, myslíš si, že kdyby za komunistů byl nějaký soudruh náměstek vzat do vazby pro podezření z trestné činnosti, no dobrá, zcela hypoteticky, myslíš, že by mu soudruh ministr ještě poté udělil mimořádnou odměnu 180 000 korun?

To asi nikoli. Tak proč to děláme my?

Kdysi, asi v roce 2004 napsal autor pod pseudonymem „Anonymus“ následující věty. Nebuďme však z daného stavu nešťastní, nebude již dlouho trvat. Rozsah vedlejšího přerozdělování a tím i zadlužování státu dosáhl tak obřích rozměrů, že stát buď zkrachuje, nebo každá konzervativní vláda masivní přerozdělování okamžitě zastaví. Nebojme se, nic se nestane. Bude nám všem lépe a ještě ušetříme.

Jenže od té doby žádná konzervativní vláda ještě nepřišla. To znamená, že se za našeho života spravedlnosti nedočkáme? Dočkáme. Řešení existuje. Nesmíme volit stále stejné lidi. A jak to chceš udělat, když nám předkládají stále tytéž? Inu, to je také jednoduché. Nevolit nikoho. A kdo to tu bude řídit? Inu, ti druzí, které nám budou muset dávat pečlivěji vybrat. Je to tak těžké?

Mezi námi, přesně před 154 lety, tedy již v roce 1859, vyšlo toto ustanovení Říšského zákoníku:

My, František Josef První, z Boží milosti císař rakouský, král Uherský a Český……vedeni jsouce úmyslem živnostenskou přičinlivost v naší říši rovnoměrně upraviti a co možná usnadniti….dali jsme řádu živnostenskému Své schválení a nařizujeme takto: 227/1859 Říšský zákoník, § 5. Důvody vylučovací – Byl-li kdo odsouzen pro nějaký zločin vůbec, pro přečin nebo pro přestupek spáchaný ze zištnosti nebo směřující proti veřejné mravopočestnosti, nebo pro přečin v § 486 tr. zák. naznačený, pro podloudnictví nebo těžký přestupek důchodkový, může se mu odepřít, aby v živnost nějakou se uvázal, bylo –li by dle zvláštní povahy živnosti, hledíc k osobě podnikatelově a k trestnímu činu jím spáchanému, se obávati, že by ji zle užíval, v této případnosti ani nemůže se dopustili, aby se v živnost uvázal, pokud vyšetřování trvá. §6 – Bylo-li někomu nálezem soudcovským neb administrativním zakázáno provozovati živnost nějakou, nemůže se mu povolit, aby uvázal se v živnost jinou, jejímž provozováním zmařen by byl účel nálezu onoho.

Kdyby tohle, moderněji formulováno, platilo v naší době, mnoho podvodů by nenastalo. Proč podobný zákon nepřijmeme?Asi na to nemáme. Nebo také nechceme. Jinak by neležel již roky u ledu kariérní řád pro úředníky. A jiné zákony, které byly navrženy, leč nepředloženy. Protože se nehodily. Navíc nám nějaký feudál nebude předpisovat, jak to máme dělat.

Tak proč to všechno vlastně děláme? Jediné řešení je to, že my to neděláme. To přece dělají oni.

A u stolu zavládla spokojenost.

ČAS 14/2013

* * *

Pracovni_rad_uredniku_1870


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)