Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.05.2024 18:58
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 12:37
  Ruce pryč od Xavera Veselého! Je kvalitním a legitimním ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 11:28
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 17.05.2024 16:43
  Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 11:01
  Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 10:58
  Státní zástupce Mgr. Petr Valíček 25.4.2024: K ohledání, u ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Musk StarlinkJak Elon Musk vládne internetu- Stav: 18.10.2022 13:58 Uhr

Ať už na Ukrajině nebo v Íránu, satelitní internetová služba Starlink Elona Muska má na to, aby změnila běh dějin. Odborníci tuto koncentraci moci stále více kritizují.

Angela Göpfert, tagesschau.de

Internet je mocná zbraň. Íránské úřady to vědí, a proto po vypuknutí celonárodních protestů přísně omezily internet v zemi. Nyní se však podle zpráv médií objevily první terminály pro satelitní internetovou službu Starlink v Íránu - změna umístění. Ukrajina: Pro ukrajinskou armádu je Starlink od začátku války hlavním komunikačním prostředkem. Již koncem února aktivoval technologický miliardář Elon Musk na Ukrajině svou službu Starlink a později dodal potřebné přijímací zařízení. Změna místa. Německo: Minulý týden okres Euskirchen oznámil, že pro všechny obce zakoupí systémy Starlink jako nouzový komunikační prostředek. Po povodních v roce 2021 Musk v rámci akce "Noc a mlha" poslal do postižené oblasti 50 přijímacích systémů pro své satelitní internetové služby.

Mocný miliardář Musk: Tyto tři příklady ukazují: rychlý internet může potenciálně rozhodujícím způsobem změnit běh dějin. Ten, kdo rozhoduje o tom, kdo, kde a kdy dostane internet, má velkou odpovědnost - a téměř neomezenou svobodu a moc. Největší flotilu družic na oběžné dráze Země však neprovozuje žádná případně regulovaná státní organizace, ale soukromá osoba: Musk je nejen v současnosti nejbohatším člověkem na světě, ale také zakladatelem a šéfem soukromé vesmírné společnosti SpaceX. Starlink je dceřinou společností SpaceX.K dnešnímu dni je na nízké oběžné dráze Země 3176 družic Starlink, z nichž 3131 je v současné době funkčních, jak uvádí harvardský astronom a astrofyzik Jonathan McDowell na svých soukromých webových stránkách.

Drahý internet pro Ukrajinu

Umožnit rychlý internet ve všech koutech světa - to je deklarovaný cíl Starlinku. Vysokorychlostní internet z vesmíru je však drahý. Podle dopisu společnosti SpaceX, z něhož citovala americká televize CNN, bude jen operace na Ukrajině do konce roku stát více než 120 milionů dolarů. Během následujících dvanácti měsíců bude stát téměř 400 milionů dolarů. V této souvislosti Musk minulý týden původně oznámil, že nebude financovat Starlink na Ukrajině "na neurčito"; Pentagon by měl v budoucnu převzít účet.

Vrtkavost pana Muska

V sobotu večer pak ale šéf Tesly na Twitteru udělal obrat: "K čertu s ním..... Přestože Starlink stále prodělává a jiné společnosti dostávají miliardy dolarů od daňových poplatníků, budeme i nadále podporovat ukrajinskou vládu zdarma." Musk je známý svými vrtochy a nestálostí, přičemž spor o převzetí Twitteru je jen jedním z mnoha příkladů. Koncentrace moci v rukou nevypočitatelného miliardáře však není jediným bodem, který odborníci na Starlinku kritizují.

Hororový scénář Kesslerův syndrom

Výzkumníci také poukazují na to, že Starlink umisťuje své družice převážně na nízké oběžné dráhy na tzv. nízké oběžné dráze Země (LEO). To by mohlo vést k nechvalně známému Kesslerovu syndromu. Již v roce 1978 předpověděl vědec NASA Donald Kessler řetězovou reakci způsobenou rostoucím počtem objektů na nízkých oběžných drahách Země. Srážky by se tak staly nevyhnutelnými, trosky by se zase srážely navzájem a nakonec by celý blízký prostor Země zaplnil oblak trosek. Lety do vesmíru nebo provoz satelitů by pak již nebyly možné. Navíc družice na LEO shoří v atmosféře již po pěti až sedmi letech. Jaký vliv to bude mít na zemskou atmosféru, není zatím zcela jasné. Četné starty raket jsou kritizovány také z hlediska životního prostředí.

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos má také satelitní plány: Kromě toho: Nejen šéf Tesly a SpaceX Musk je posedlý vesmírem. Jeff Bezos, zakladatel e-commerce gigantu Amazon a vesmírné společnosti Blue Origin, je duchovním bratrem. Společnost Amazon začátkem příštího roku vypustí první dva prototypy svých internetových satelitů Kuiper, jak oznámila minulý týden. Očekává se, že jednoho dne obletí Zemi celkem 3236 Kuiperových družic. Oběžná dráha v blízkosti Země by tak mohla být brzy ještě "přeplněnější". A jeden miliardář se možná bude muset o alespoň malou část své moci nad internetem, který je nezávislý na Zemi a mobilní komunikaci, podělit s jiným miliardářem.

Zdroj: Starlink-Satelliten : Wie Elon Musk das Internet regiert | tagesschau.de

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)