Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2024 10:34
  „Realisticky si musíme připustit, že Evropa pro Ukrajinu ...

  Read more...

   
 • 23.02.2024 10:33
  „Putin chce strach a tím mu dáváme co on chce.“ Premiérka ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Tramvaj M a GMůj dědeček Josef Ferdinand Maletschek se narodil v roce 1903 v Mährisch Trübau / Moravské Třebové - o tom jsem se již několikrát zmiňoval. Vynechávám zde jeho zážitky z druhé světové války; zemřel "mladý", v pouhých 58 letech, na aneurysma aorty. To bylo v roce 1961, byl řidičem tramvaje. Ještě stihl svému vnukovi, mně, 56letému, ukázat vídeňskou tramvajovou síť. Tehdy jsem jako tříletý nebo čtyřletý mluvil o "osmiokenních vozech". Byly to typy G, H 1 a H 2 a také legendární "K". Dokud jsem neviděl třívozovou soupravu, jejíž vozy měly na každé straně jen čtyři okna.

Byl jsem zděšen. Dědo, co to je? Ty, to jsou "M". Postavené před válkou. Pak přišlo něco ještě modernějšího: třívozový vlak B+b+b, první železniční vozidla postavená v Rakousku po druhé světové válce.

postavené v Rakousku po druhé světové válce. Jsou to "Zischer", nazývané tak kvůli elektropneumatickým dveřím. Byl jsem ještě malý kluk, dědeček mi říkal "Seppi". Jednou mě vzal na výlet do Pötzleinsdorfu, poměrně nóbl předměstí Vídně, které patřilo k Währingu. Dodnes si pamatuji na posunovací koleje, ty, které byly opět nahrazeny smyčkou.

Tam už byly D1, kterých se můj dědeček nedožil. "Ungelenktriebwagen", patnáct vozů poskládaných dohromady (copyright profesor Heinz Fink). Ale na pana Pillweina si vzpomínám. Nebo se psal Billwein? Nepamatuji si to, ale dědeček, "Pepsch", dědeček, říkal, že je to "a so a Schlasbeidel". Z Jägerndorfu? Z Troppau? Odněkud z toho kouta pocházel. Směl jsem tam být s panem Billweinem/Pillweinem s takzvaným "Stoßtriebwagenem", motorovým vozem, který nabíral vlečky posledního vlaku, aby se vrátil směrem do centra.

Zda to bylo G, nebo zda to byl J1 - to už nedokážu s jistotou říct. Na konečné stanici linky 41 v Pötzleinsdorfu stojí dva kamenní lvi. Vzpomínám si, že jednomu z nich strčil dědeček do tlamy cigaretu. Hořelo to. O desítky let později jsem se to pokusil zopakovat. Kouřím cigarety s filtrem. Možná jsem udělal něco špatně. Lev si je nevzal. Ale kdykoli přijedu do Pötzleinsdorfu, vzpomenu si na staré tramvajové vozy, na dědečka a jeho kolegu, v jejichž "tlačenkách" jsem směl jezdit.

Sudetenpost 8/2023

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)